Щороку на початку січня Бердичів відзначає знаменну дату, що об’єднує усіх містян однією спільною метою та згуртовує у пам’ятних для бердичівлян місцях. Це вшанування тих, хто звільнив наше місто від нацистських окупантів, хто зробив усе можливе, аби у Бердичева було майбутнє, аби воно відбудовувалось, життя продовжувалось і нове покоління народжувалось у мирі та спокої.
Аби вшанувати пам’ять воїнів-визволителів міста, вклонитися усім, хто зробив великий внесок у перемогу у Другій світовій війні, і усім, хто нині захищає державу на східних рубежах України, бердичівляни та гості міста зібралися, традиційно, біля Меморіалу «Слава Героям!» на Церемонію шани та пам’яті. Розпочалась вона ще зранку від пам’ятника «Визволителям міста Бердичева» на площі Привокзальній, на військовому кладовищі та у центрі міста, де до підніжжя танку, пам’ятних знаків і обеліску квіти поклали міський голова, його заступники, депутати міської ради, голови громадських та ветеранських організацій, військовослужбовці, працівники бюджетної сфери та усі небайдужі містяни.
Вже 77 років віддаляють від зимових днів, коли над бердичівською землею відлунали останні залпи війни, що увірвалася у кожний дім, у кожну родину, ставши частиною пам’яті людей, як дорослих, так і дітей, причому для багатьох – гіркою. Подвиги бійців, які 5 січня 1944 року звільнили Бердичів від ненависного ворога, навіки залишається у пам’яті вдячних бердичівлян. Десятки військових з’єднань боролися за наше місто, їх почесно було йменовано «бердичівськими», 911 днів і ночей місто перебувало в окупації. Проте боротьба з ворогом не вщухала ні на мить, адже понад 7800 бердичівлян билися на фронтах, у підпіллі та партизанських загонах. За час окупації нацисти закатували та вбили 38 тисяч 536 земляків, у тому числі практично усіх осіб єврейської національності, 11 тисяч 600 – вивезли на каторгу до Німеччини.
Було зруйновано промисловість, навчальні та культурно-освітні заклади міста, проте жителі Бердичева вистояли у воєнні роки та пережили з честю повоєнні, відновивши наше місто. За це кожен їм вдячний та низько вклоняється. А нині, ось уже не один рік, легендарні життєві шляхи старшого покоління, мудрість ветеранів є прикладом для теперішніх захисників України, які зі зброєю в руках протистоять ворогові на сході нашої країни. Багато з них, на жаль, віддали у цій запеклій боротьбі свої життя, навіки залишившись Героями не лише для своїх батьків, а й для усіх бердичівлян, які вдячні матерям і татам загиблих воїнів за достойне виховання синів.
Слова подяки за самовідданість, мужність, героїзм, любов до Батьківщини та жертовність лунали на Церемонії шани та пам’яті до воїнів усіх поколінь. Мирного неба над головою побажав усім міський голова Бердичева Сергій Орлюк, додавши, що потрібно завжди пам’ятати свою історію, шанувати подвиги воїнів у ті страшні роки війни і у нинішні роки боротьби, та поклавши разом з іншими учасниками заходу квіти до Меморіалу.