Ніколи знову. Пелюстки макового цвіту, наче кривавий слід від кулі. І пекучий біль втрати, що ніколи не мине. Втрати молодих і дужих патріотів – героїв Другої світової війни, в пам’ять про подвиг яких 8 травня у світі відзначається День пам’яті і примирення. А його символ – червоний мак – з початку війни на cході країни став також незмінним атрибутом святкування Дня Перемоги в українських містах та селах. Щороку до свята стилізовані червоні маки розквітають і на одязі бердичівлян – на грудях, прямісінько біля серця.
У середу, 8 травня, розповісти про подвиг воїнів-визволителів підростаючому поколінню вирішили працівники Бердичівської міської бібліотеки для дітей. Для цього підготували відеопрезентацію та цікаву розповідь про значення Дня пам’яті і примирення у всьому світі, його символіку та її походження. Бібліотекар Тетяна Ковзун пригадала історію появи маку пам’яті жертв збройних конфліктів, про який у своєму вірші «У полях Фландрії» ще у 1915 році писав учасник Першої світової війни, поет, лікар, художник, підполковник Джон Мак-Крей. Розповіла про розробку харківським дизайнером Сергієм Мішакіним сучасної квітки-символу, що виглядає як кривавий слід, залишений від кулі після пострілу. Також Тетяна Ковзун наголосила, що, на жаль, сьогодні, вшановуючи загиблих на полях війни, слід говорити не лише про героїв Другої світової війни, а й про сучасних захисників України, які, боронячи східні рубежі, поклали свої життя за рідну землю і наше мирне небо. Спілкування з школярами проходило вільно і невимушено, діти були активними, відповідали на питання та ставили свої власні, що їх найбільше цікавили.
Після цього учні 4-А класу загальноосвітньої школи №5 та їх класний керівник Лілія Сторожук взяли участь у спеціально підготовленому фахівцями бібліотеки майстер-класі по виготовленню маків. Фахівці бібліотеки Ольга Ліщинська, Світлана Вдовиченко, Анна Кравчук та заступник директора МЦБС з обслуговування дітей Валентина Петрухіна роздали дітям усе необхідне для їх створення: ножиці, степлери, фетрові заготовки червоного, бордового і чорного кольорів, булавки тощо. А ще – радо допомогли у виготовленні маку. Дівчатка і хлопчики повністю поринули в роботу, адже кожен хотів власноруч створити символічну квітку до Дня Перемоги для себе і своїх близьких. По завершенню майстер-класу без поробки не залишився ніхто. Діти приміряли їх на свої кофтинки, показували один одному свої роботи і з особливим трепетом обіцяли передати отримані знання по виготовленню маку пам’яті батькам і друзям.