Згідно Указу Президента 21 листопада щорічно Україна відзначає День Гідності та Свободи на честь початку двох революцій – Помаранчевої та Революції Гідності – та на знак вшанування подвигу учасників цих двох масштабних і важливих для нашої держави подій.
У пошуках Європи народ знайшов Україну, головним символом революцій став український прапор, а духовним помічником – національний Гімн. Революція відбувалася не лише у політичному житті країни, а у свідомості звичайних людей. Згадати важливі і об’єднані спільною метою, водночас болючі та омиті сльозами і горем кожного громадянина сторінки вже нової історії нашої держави зібралися на патріотичну годину «Україна – територія Гідності та Свободи» в Бердичівській міській бібліотеці представники міської влади і виконавчого комітету, депутатського корпусу, освітяни і молодь міста, безпосередні учасники подій на Майдані та в зоні АТО, артисти міського Палацу культури ім. О. Шабельника.
Вслуховуючись у рядки, сказані ведучими заходу, з болем розумієш, скільки довелося пережити українському народу свого часу, щоб бути вільними і незалежними, будувати і розвивати власну державу. Скільки нині доводиться проходити випробувань українській нації, щоб відстоювати свої права, жити у мирі і злагоді, виховувати майбутнє покоління та піднімати Україну на високий рівень.
Майдан став випробуванням на цінність особистості людини, виміром людяності та гідності. Спочатку 2004 рік – рік Помаранчевої Революції, яка, на щастя, була не такою жорстокою, але стала початком розуміння того, що українці готові боротися і оберігати своє. Через кілька років – чергові зміни у житті людей та країни, виступ жителів усіх міст, сіл та селищ проти тогочасної влади в країні, за суспільні зміни та за новий напрямок розвитку держави.
Про етапи Єврореволюції, мирні протести, які переросли у силовий розгін людей, криваві сутички та смерті людей розповіла вчитель історії ЗОШ №6 Таміла Ковтун. Тоді, на Майдані, за Україну стояли представники різних національностей та різних верств населення. Незламні і готові йти до кінця, вірні своєму народу і своїй Батьківщині вони заплатили дорогу ціну за прагнення до змін. Свої власні життя поклали на вівтар миру і свободи тоді представники Небесної Сотні, а згодом у запеклій війні – мужні і відважні хлопці та чоловіки, котрі і нині стоять на захисті кордонів держави та її народу.
Бердичів не є винятком, адже і під час Революції Гідності, і у зоні бойових дій бердичівляни демонстрували і демонструють свою незламність духу, віру у перемогу та краще життя. Про це на патріотичній годині у бібліотеці згадували голова Спілки учасників АТО Бердичева та Бердичівського району Павло Гайдаманчук та голова громадської організації «Самооборона міста Бердичева і Бердичівського району» Сергій Адам’як. Вони були присутніми під час подій на Майдані, пам’ятають підписані людьми маленькі дощечки з назвами міст, розставлені один за одним. Місто Бердичів було першою написаною назвою на такій дощечці, а далі до цієї ініціативи приєдналася й решта присутніх учасників Революції Гідності. Бердичівляни закликають молодь і майбутнє покоління цінувати ту жертву, яку принесли українці за цілісність і суверенність України, не стояти осторонь, а будувати і розвивати свою країну, адже підґрунтя цього вже закладено, а молоді потрібно в цьому ґрунті пророщувати нову незалежну державу.