Біля пам’ятного знаку «Жертвам Голокосту» та стели «Праведникам світу», що по вулиці Молодогвардійській, сьогодні бердичівляни з болем згадували страшні події періоду Другої світової війни. Переслідування, катування та винищення мільйонів людей за їхню приналежність до єврейської національності стало трагедією світового масштабу.
Кожного року 27 січня вся світова спільнота вшановує пам’ять безневинно забраних людських життів, адже цей день називається Міжнародним день пам’яті жертв Голокосту. Бо саме цього дня було звільнено в’язнів найбільшого фашистського концтабору Аушвіц-Біркенау в Освенцімі (Польща), де крізь жорстокі тортури та страшну смерть пройшли 2,5 мільйони людей.
Для нашого міста ці події є напрочуд важливими і по-особливому болючими, бо у ньому у ті часи найбільшу частину населення складати євреї. Тому у Бердичеві фашисти знущалися та безжально винищували і людей похилого віку, і молодих, і навіть дітей, незважаючи на стать та вік. За більш ніж 2 роки нацистської окупації у Бердичеві було знищено 38,5 тисяч осіб, 30 тисяч з яких – представники єврейської національності.
Бердичів пам’ятає, містяни не забувають про події тих років та підтримують заклики до братерства людей та народів. Кожного року тут, на місці, де колись було розташоване єврейське гетто, збираються представники міської влади, працівники установ та організацій, підприємці, освітяни та бібліотекарі, ті, чиї рідні загинули від рук фашистів, та ті, хто розділяє біль утрати євреїв.
За словами начальника відділу культури Валентини Кузьменко, яка виступила на зібранні перед присутніми бердичівлянами, пам’ять вічно житиме у серцях людей. Пам’ять про закатованих, замучених, ні в чому не винних душ, а також про тих, хто, ризикуючи життям своїм і своїх родин, рятував євреїв від смерті. Їх називають праведниками світу, на пам’ятному знаку зображена медаль, яку вручають цим сміливим і мужнім людям. У Бердичеві таку медаль мають 34 особи, тому нам є чим пишатися – відвагою, добротою, а головне – людяністю наших земляків.