Мова – це поняття і земне, і космічне, так само, як і наше життя. Це спосіб спілкування між людьми. На нашій планеті існує 7000 мов. Для кожного народу його мова найгарніша, бо вона найрідніша, отримана у спадок від батьків, від рідної землі.
Мова – це цілий неосяжний світ для людини, це світло її душі і серця. От тому і впроваджено міжнародний День рідної мови.
Люблячи свою рідну мову, кожен народ поважає й інші мови – мови людей, які живуть у різних країнах, різних куточках землі. Багато із нас знають, як мінімум, 2-3 мови, а дехто взагалі дуже багато. Їм це треба для роботи, для мандрів, для цікавості, для культури.
Рідну мову ми отримуємо з молоком матері, з її колискової. Змалечку ми говоримо рідною мовою у родині, тоді й починаємо її любити усе життя.
Ми любимо і шануємо свою рідну мову українську, мелодійну, мальовничу, життєдайну, що надихає на життя, на творчість, на працю, дарує радість, знання, найкращі почуття, життєві сили.
Мові навчають батьки, вихователі в дитячих садочках, вчителі в школах та коледжах, ЗМІ, гарні книги, пісні рідного краю.
Дуже важлива в суспільстві просвітницька діяльність бібліотек. Роботу наших місцевих бібліотек – публічної, дитячої, бібліотек мікрорайонів, навчальних закладів – важко переоцінити.
Бібліотекарі Публічної бібліотеки на чолі з Тетяною Кущук піклуються про збереження і розвиток інтелектуального, духовного, культурного рівня своїх читачів. У Публічній бібліотеці працюють різноманітні просвітницькі гуртки для різних вікових категорій, зокрема об’єднання «М-Формація», «Гармонія», клуб «Вуличні університети» та інші.
З виконанням протиепідемічних умов, за наявності щеплень проти COVID-19 , бібліотека, її об’єднання та гуртки працюють, активно обираючи цікаві, змістовні теми по краєзнавству, літературі, культурі, медицині та рукоділлю.
У стінах бібліотеки ми зустрічаємось з відомими поетами, письменниками, цікавими людьми з міста та усієї України. Тут презентуються книги Михайла Пасічника, Анатолія Кондратюка, Анатолія Горобчука, Мілади Мартинюк, Віктора Мартиненка, Валерія Хмелівського, Тамари Яковчук, Тетяни Смичок, Жанни Куяви, Марини Гримич, Мирослава Дочинця…
Міська дитяча бібліотека чудово працює для своєї дитячої аудиторії. Тут організовують зустрічі з поетами і прозаїками, проводяться літературно-мистецькі конкурси. Діти – молода поросль – люблять своїх бібліотекарів, цікавляться українською літературою поза шкільною програмою, удосконалюючи свою українську мову і знання взагалі. Завідуюча бібліотекою Валентина Петрухіна, її помічниця Таїсія Мельничук завжди повні енергії, наснаги, нових задумок на 2022 рік. Тут усі бібліотекарі – цікаві особистості, які люблять свою роботу.
Недаремно сказано: «Усі ми – родом із дитинства». Те, що набули в дитячому віці, впливає на усе подальше життя.
Вчителі української мови і літератури в наших школах вкладають у свій предмет любов і натхнення, збагачуючи розум і серця дітей знаннями рідної мови, літератури і культури.
Мені не раз доводилось зустрічатись з дітьми на уроках української літератури у чудової вчительки НВК №4 Лариси Данчук. Учні її дуже люблять, із задоволенням вивчають українську літературу, деякі починають самі писати власні вірші і казки. А це неабиякий розвиток для дитини.
В моїй школі української мови і літератури нас навчала Людмила Олександрівна, яку ми дуже поважали за її знання, добру усміхнену душу, за її чудове ставлення до нас. Ми свою вчительку з любов’ю називали «наша українка».
А моя матуся завжди мені казала, що українська мова напрочуд гарна, і що вона є перлиною серед світових мов.
Клуб «Вуличні університети» при Публічній бібліотеці (керівник – Володимир Сінчук) вже в 2022 році провів декілька цікавих занять. Зокрема зустріч на тему «Літературний Бердичів», що відбулась 27.01.22 року. Свою книжку художньо-документальних повістей презентував Петро Костюк. В ній йдеться про історію життя його родини. Михайло Химич, служитель бердичівського Хресто-Воздвиженського храму пише цікаві поетичні твори, казки для дітей, він презентує їх в інтернеті. Михайло також завітав на зустріч. Відомий поет Валерій Хмелівський познайомив присутніх зі своєю збіркою «Дикий хміль». На свято літератури прийшли шанувальники поезії і прози, зокрема відома педагогиня педагогічного коледжу Тамара Бабійчук.
Література рідна мова завжди об’єднує людей, живлячи їх серце і душу. У багатьох бердичівлян на їхніх книжкових полицях домашніх бібліотек є книги Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Панаса Мирного, Григорія Сковороди, Михайла Коцюбинського, Василя Стуса, Ліни Костенко, Павла Тичини, Максима Рильського… І поруч з великими класиками в нас на полицях знаходяться книжки бердичівських літераторів, і я цим пишаюсь.
Вітаю усіх з міжнародним Днем рідної мови, бажаю усім здоров’я міцного, щастя рясного на многая літа, усім нам миру на нашій рідній українській землі. Дарую вірш.
Я все йду молодими стежками,
Через ліс по веселці, над ставом,
Босоніж по піщаному пляжу.
Бачу: сонечко сходить яскраве.
У полях молодими руками
Я вплітаю у коси волошки,
А мій сміх молодий і ласкавий,
Все дзвенить над полями ще й досі.
Я співаю з пташиною пісню,
Я танцюю в нових черевичках,
У душі, мов дитяче обличчя,
У душі моїй молодість вічна.
Ольга Протасевич, член НСЖУ