Гарбуз – господар осені. Восени яскравий сонячний плід відзначає власне свято. Світ вшановує його 26 жовтня. А їсти гарбузову кашу можна досхочу і восени, і взимку. На своїй зустрічі учасники творчої студії «Посиденьки біля каганця» Музею історії міста Бердичева занурювалися в атмосферу майстер-класу з розпису помаранчевого красеня. І куштували смачні страви та спілкувалися в дружньому колі.
У середу бердичівські майстрині знову запалили каганець в улюбленій музейній залі – етнографічній. Подія припала на 13 листопада, коли відзначаємо Всесвітній день доброти. А це – чудова можливість знайти час на хороші вчинки, що приносять радість. «Раз добром нагріте серце вік не прохолоне», – писав Тарас Шевченко.
Ініціаторки та натхненниці осінньої зустрічі: директорка Музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук і керівник гуртка декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва «Світ краси» ПТУ № 4 Оксана Гусар – захопили ідеєювлаштувати затишні посиденьки з гарбузом у ролі головного персонажа.
Гарбузова арттерапія: творчість і релакс
В залі етнографії було сонячно від яскравих гарбузових барв. Здавалося, що випромінювали тепло запалений каганець та симпатичні кабаки на столиках. І було відчуття казковості та чарівництва… А гарбуз, нагадала Оксана Гусар, – дуже корисний, він багатий на вітаміни та мінерали, до того ж покращує настрій!
Декоративний розпис – найдавніший в Україні вид народної творчості, що дійшов до нашого часу. Про його дивовижний світ можна розповідати нескінченно довго, говорить талановита майстриня, вчитель мистецтва ліцею № 10 «Тріумф» Людмила Самойленко,: «Ми повертаємося додому – до українського, самобутнього, до наших духовних цінностей. Мова, історія і культура формують народ як націю. Гарбуз – стародавній український символ достатку та родючості. В його розписі використовуються авторські ідеї. Тож кожен може створити унікальний малюнок».
Злітали, як метелики, пензлики, танцюючи на поверхні налитих сонцем гарбузів. Хтось захопився художнім розписом, хтось – графічним. А когось зацікавив дудлінг – малювання за допомогою простих елементів: рисочок, крапочок та закорючок. До майстринь приєдналися й бердичівські митці: композитор, співак та музикант Олесь Коляда і художники Богдан Гаврилюк та Ігор Леваднюк.
У давнину, ділилися знаннями учасники майстер-класу, в Україні існував звичай виготовляти гарбузові маски та освітлювати їх усередині свічками. В темряві хлопці таким чином лякали дівчат. Весела розвага! А ще гарбуза підносили нареченому на знак відмови, якщо він був небажаним. Тож українські жартівники співають: «Щоб даремно до дівчат хлопці не ходили, гарбузи, гарбузи, гарбузи вродили».
Посиденьківці творили, захопившись процесом, – просвітлені обличчя, добра атмосфера, подих натхнення. І розквітало барвисте диво, а кожна робота вражала неповторністю… У залі звучали українські народні пісні…
Такі зустрічі не обходяться без чаювання зі смаколиками. Цього разу – з гарбузовими десертами і різними ласощами. Куштували та ділилися рецептами. І наостанок – колоритна фотосесія зі створеними власноруч шедеврами.
Атмосферні посиденьки – своєрідне прощання з осінню – тепле та душевне…
Хтось сказав: «Якщо життя піднесло вам гарбуз, зваріть із нього кашу і насолоджуйтесь». Варто прислухатися!
Наступна зупинка – зима, а там на горизонті – і весна…