Борщу, «повсякденній їжі і питву» українців, присвятили яскраву, цікаву та смачну програму у закладі дошкільної освіти № 26 «Сяйво» м. Бердичева. Під час дійства з ароматами Батьківщини пройшов благодійний ярмарок на підтримку Збройних Сил України.
«В кожній хаті український має бути борщ!» – слова з популярної пісні, поза всяким сумнівом, – незаперечна істина. Смакота, що виростає на наших городах, мліє на вогні, а потім стає одним цілим, і неймовірна національна страва українців подається на стіл. Борщу багато не буває: з’їли – і попросили добавки! А його історія налічує декілька століть. І перша задокументована згадка про український борщ була ще у 1584-му році, припускають дослідники. Тоді через Київ їхала купецька валка зі Львова, у складі якої перебував німецький торговельний агент Мартін Ґруневеґ. У його щоденнику зустрічається цитата про страву, що є «щоденною їжею і напоєм».
«Щоб пізнати справжню душу українця», треба пригоститися борщем
Ще за десятки метрів до ЗДО № 26 «Сяйво» аромати різних українських смаколиків так і вабили, вказуючи шлях до місця події. На подвір’ї зустрічали сама господиня закладу – директор Анастасія Катинська та її дружна команда. Всі: від малого до великого – у барвистих вишиванках. А на ошатних столиках – кулінарні шедеври від батьків дошкільнят. Малюків від цієї апетитної краси – за вуха не відірвати! На Свято борщу завітали й давні добрі друзі та партнери дитячого садка. Дітлахи, їх рідні і гості поспішали до фотозони та стилізованого хутору. Кортіло зазирнути в українські хатки, присісти на лавочки і доторкнутися до копиць сіна. Гарбузи дивували розмаїттям забарвлення та форм, а з кошиків визирали медові яблука.
Почувши звуки музики, діти взялися за руки і нумо водити хороводи! А без пісні в Україні не буває свята, отож добрих людей привітали співом дівчата-красуні з «Сяйва» – «соловейки рідної землі». І запросили на ярмарок – зібрані кошти передадуть на потреби наших воїнів.
Головні герої театралізованого дійства – господиня та господар, дві куми і дядько Микола з бичком – потішили колоритними діалогами, дотепними слівцями, піснями, танцями та іграми-руханками. А виконавці ролей – харизматичні й артистичні вихователі Людмила Цьолко і Тетяна Одинська, музичні керівники Леся Стаценко й Олена Котлярська та інструктор із фізкультури Наталія Якубенко. Дві куми-щебетушки повідомили: поки триває програма, неподалеку відбувається важлива подія – у чавунці готується борщ. І це не просто страва, а справжній вітамінний скарб, який «дух і силу підійма»! Існують десятки рецептів борщу, який – офіційно український та внесений ЮНЕСКО до нематеріальної культурної спадщини. Символ нашої національної кухні і міцної родини завжди займає почесне місце на столі. У кожної господині – свій рецепт, своя родзинка. Вихователь ЗДО № 26 Юлія Шкута готує традиційний борщ, зі шкварками: «Чоловік, двоє дітей і всі рідні дуже полюбляють!» Вчитель-логопед, голова профспілкової організації закладу Ольга Петрук поділилася власними кулінарними секретами: «Замість томатного соусу кладу помідори, які заморожую на зиму. А мій дідусь ще додавав сливи!» Смачний борщ варять і батьки дошкільнят. Серед інгредієнтів, які використовує Тетяна Міськова, – часник: «А ще – червоний болгарський перець. Він вносить додаткові солодкі нотки та надає страві особливого смаку!».
«У другу суботу вересня в Україні відзначають національне свято – День борщу. – привітала колектив ЗДО № 26 «Сяйво», вихованців, їх рідних та друзів-помічників директор Анастасія Катинська. – Існує чимало рецептів, які передаються від батьків до дітей. Борщ із карасями – одна з улюблених страв Тараса Шевченка. До речі, борщ із рибою – традиційна поліська. Вражає величезне розмаїття рецептів приготування страви. Борщ – візитівка української кухні».
Перш ніж пригоститися смакотою, що «ллється, наче пісня із ковша», велика родина дитячого садка зробила фото на згадку і ледь помістилася в об’єктиві. А потім усі частувалися борщем, який є символом єднання і злагоди в сім`ї та української гостинності. Наваристий, зі сметаною і зеленню – дегустували і насолоджувалися! Ще й смакували яворівським пирогом із картоплею та гречкою, що став національним надбанням. Між іншим – він не лише дуже смачний та поживний, а й бюджетний. Охочі скуштували пампушки з часником, пироги з горохом та різноманітні бутерброди, де головний компонент – скибочка сала…
Протягом колоритного українського дійства було зібрано 14400 гривень на підтримку ЗСУ. Малюки під час майстер-класу виготовляли ангелів-оберегів для українських захисників і маленьких лелек для панно «Берегиня роду». Птах, символ України і любові до рідної землі, уособлює добро, затишок та світло. Несіть, лелеченьки, на крилах омріяну Перемогу і мир…