Різнобарвний рай в одному з куточків Бердичева – це справжня квітуча казка, з любов’ю створена Тетяною Касперською. Тут душа завмирає у передчутті дива… Квіти, посланці небес, покликані надихати й дарувати радість…
Добрий ранок починається з квітів…
Тетяна Касперська починає день із розмови з квітами. Подивиться зранку на «мешканців» свого саду – і відразу налаштовується на позитив. Яких тільки кольорів немає на клумбах під вікнами затишного будинку господині – наче веселка бризнула барвами! Оселя приваблює погляд розмаїттям фарб, що пожвавлюють навколишній простір…
Наш Telegram канал: https://t.me/rio_berdychiv_informatsiya
Бердичівлянка вийшла нам назустріч і тепло посміхнулася. Кажуть, квіти та жінки схожі. І справді, Тетяна Касперська випромінює життєдайну енергію. Чи не тому чарівні творіння природи так прив’язані до своєї хазяйки? Зліва від доріжки бачимо красу неписану. На пеньках-підставках вмостилися ніжні сульфінії, а недалеко – пишна гортензія, якої у квітникарки декілька видів: широколиста, мітловидна та біла красуня – деревовидна Аннабель.
Розповідь Тетяни Касперської – наче захоплююча поема, де головні персонажі – карликові та гігантські хости, привабливі гейхери, барбариси маленьких і великих розмірів, різні види бересклету, ґрунтопокривні рослини, які радують квітникарку з ранньої весни, та невибагливий морозник: «Спірея вже відцвіла… У неї численні суцвіття. З’явилися нові витончені листочки, як незабаром відростуть, і утвориться гарна шапочка». Кожна назва – казкова й поетична, наче мелодія. А деякі рослини носять незвичайні імена, наче космічні прибульці. Квіти – це зірки на землі…
Різнобарвний рай тішить око до самої пізньої осені… У фотогалереї жінки – галантні тюльпани, царствені троянди (серед яких – і плетисті), загадкові хризантеми, прекрасні клематиси, миловидні дзвіночки та витончені гвоздики. Про кожну рослину квітникарка може говорити нескінченно довго: «Є рослини variegata: лаванда – з листям із білою мармуровістю, барвінок із двоколірними листочками. Ростуть кущики катарантусу та бадан товстолистий. Є чимало трав… Маю до 300 найменувань різних рослин, всіх не перерахувати…» Влітку на свіжому повітрі відпочиває дивовижна агава. Невипадково ж її назва означає «чудова, неперевершена».
Вздовж однієї з клумб – гарне рослинне обрамлення. Низькорослий стахіс нагадує сріблясту килимову доріжку. Ми довго милувалися квітучим монокарпічним сукулентом, який у народі називають кам’яною трояндою. І не приховували захоплення, зупиняючись біля фантастичних різнокольорових лілій та чарівних флоксів. Дивувалися, побачивши чайно-гібридну троянду «Абракадабра». Розглядали жимолость капріфоль – красиву декоративну ліану, деревоподібну півонію, розлогий чагарник дейцію, кампсис – чудовий каскад квітів і зелені, рожеву і червону вейгелу та ефектний пухироплідник. І завмерли, спостерігаючи за метеликом та джмелем, які завітали на медоносні квіти ехінацеї… Вражаюче виглядала яскрава верба японська Hakuro-Nishiki – листопадний чагарник із кулястою кроною. А вербу козячу Pendula Тетяна підстригла, перетворивши на величезну парасольку. В одному з куточків – тіньолюбні хвойні рослини. У квітучому саду знайшлося місце і для симпатичних яблуньок із пізніми плодами. А на городі – різні овочі, ростуть і жимолость їстівна та лохина. Їх ягоди містять безліч корисних речовин і є хорошим джерелом вітамінів…
Розмова за кавою серед квітучих рослин
Методист ЦПО ім. Олександра Разумкова Олена Ланцова і Тетяна Касперська знайомі близько тридцяти років. Свого часу Тетяна Володимирівна працювала головним бухгалтером у Будинку дитячої та юнацької творчості та у відділі культури РДА . Оперуючи цифрами, знаходила час і для креативу: у БДЮТ виготовляла сценічні костюми, шила фігурки казкових персонажів – дракона, папуги та свинки. Обидві жінки – затяті квітникарки, творчі особистості і цікаві співрозмовниці. Ми сиділи на лавці й пили смачнющу каву з пінкою від пані Тетяни. А подавала жінка її на оригінальній таці. «Тетяна збирає колекції квітів, – розповіла Олена Миколаївна. – Шукає інформацію, вивчає особливості рослин та умови їх вирощування. Ділиться порадами з усіма, хто до неї звертається. Якщо на клумбах виростає багато квітів, не продає їх, а дарує. І все, що віддає в хороші руки, завжди цвіте. Якщо Тетяні сподобалась якась квітка, то не заспокоїться, поки не придбає. У минулому році «захворіла» флоксами, в цьому – трубчастими ліліями». Олена Ланцова посміхається, згадуючи один епізод: «Якось пізно ввечері пише мені в месенджері: «У мене є рожева астильба, але дуже хочу іншу…» Захоплення квітами – це діагноз!»
Які у героїні нашого нарису улюблені рослини? Тетяна Касперська не роздумуючи відповідає: «Люблю всі. Віддаю їм тепло душі. Вранці виходжу на подвір’я і набираюсь енергії на цілий день. Можу в квітнику до пізнього вечора пробути, відпочиваю тут душею. Кожна квіточка дарує радість. Кожна гарна по-своєму. Квіти – як люди, мають власний характер…»
Захоплення прийшло до жінки 10 років тому. І з того часу не відпускає: Тетяна знаходить потрібну інформацію в мережі Internet, садить квіти, доглядає і плекає. А вони відчувають тепло та ласку і віддячують жінці за любов і турботу своєю красою. Власних клумб не вистачило, отож із дозволу сусідів уквітчала й частину їх території. Олена Миколаївна і Тетяна Володимирівна діляться одна з одною рослинами. На клумбах гостинної господині можна побачити й квіти від приятельки. Усмішка сонця ховається в бутонах, і маленький райський сад довго тішить своїми принадами та ароматами. Сусіди полюбляють чаювати з привітною жінкою, ввечері збираються на лавці під покровом дерев. А в кулінарії, повідомила Олена Ланцова, Тетяна Касперська – справжня винахідниця: «Її нове захоплення – різноманітні торти і рулети. Ринком ходить замріяна, шукаючи їстівні прикраси – солодкі пелюстки і мигдальні пластівці». Чорний чай заварює, додаючи листочки м’яти, яких у господині – до 10-и сортів. Чоловік, Олег Євгенович, із розумінням ставиться до захоплення жінки квітами. Його стихія – полювання та риболовля, а вірний друг – німецька вівчарка Лорд.
Квіти мовчать, але багато про що говорять…
У будинку Тетяни Касперської – ще одна квітуча планета. Шістдесят вазонів милують око. Кашпо, плетені з паперової лози, жінка створила власноруч. Вона насолоджується спілкуванням із квітами, знає кожне прекрасне диво «на ім’я». Пройшовши кімнатами, ми побачили чимало цікавинок: шедевральні декоративні пляшки і вази з відпрацьованих матеріалів, виконані в техніках кракелюр та декупаж. Причому однакових немає, і всі виглядають вишукано та стильно. Підлогова ваза слугує контейнером для парасольок. Творчі пориви майстрині реалізуються в картинах, настінних тарілках, великодніх сувенірах, рамці для дзеркала, самобутніх скриньках і в ключниці-будиночку. У пригоді стають трави, насіння, яєчна шкарлупа та мушлі. Оригінальні речі, подаровані друзям, знайшли місце в інтер’єрі їх осель. Здається, все, до чого обдарована жінка торкається руками, розцвітає. Вона любить красу в усіх її проявах. У планах – навчитися мистецтву вишивання хрестиком… Чи є в родині її послідовники? Шестирічна онука Емма Цегельник – креативниця та вундеркінд: малює, ліпить і захоплюється танцями. Все, що посіє в городі, сходить, пишається Тетяна Володимирівна. І зовні дівчинка – копія своєї бабусі!
Про що мріє квітникарка? Як і всі українці – про мир та перемогу. І дуже хоче обійняти своїх дітей та онуків, які нині проживають в Ірландії…
Знову виходимо на подвір’я і мимоволі тягнемося до квітів. А вони – наче обереги для господині. Душа бердичівлянки розцвітає з першою квіткою та радіє кожній новій пелюстці. Це її світ, життя і втіха, поезія та проза. Вона, наче натхненний митець, «пише» живі картини, які завжди неповторні…
Нехай земля посміхається квітами під мирним і сонячним небом…