Щонеділі о 13:00 у дитячому клубі «ЖираФчики» бібліотеки-філії № 5 м. Бердичева збирається малеча, де на неї чекають цікаві заняття. Кожне не схоже на попереднє. На одному побували журналісти видання «РІО Бердичів».
Велике перезавантаження понад рік тому: нова команда, оновлений простір
Новий час – нові виклики. Шість років тому, теж восени, ми завітали на виставку творчих робіт у бібліотеці-філії № 5, що розташована за адресою: вул. Новоіванівська, 21. Дорослі читачі представили свої рукотворні дива – справжні мистецькі шедеври. Романтична подія запам’яталась. І ось нова зустріч – у колі дітлахів. Дивуватися почали, наблизившись до осучасненого приміщення та побачивши дизайн екстер’єру й затишний майданчик для активностей під відкритим небом. І поки сходилися юні бердичівляни, спілкувалися з креативною командою філії № 5 Публічної бібліотеки Бердичівської МТГ: завідувачкою Жанною Ільїною та бібліотекарками Валентиною Бойко і Марією Ясюк.
Першого квітня 2023-го року почалася нова історія філії. За минулий час колектив узяв участь в декількох проєктах, які охопили дітей та молодь віком від 7-и до 18-и років. Зокрема Бердичів потрапив до 18-и обраних міст України, приєднавшись до Урбан руху «У міста є Я». Інтерактивна програма залучила підлітків до процесів змін. А в рамках проєкту від ГО «Стан» проходили різні заняття та зустрічі з питань ментального здоров’я. Наступна ініціатива – участь у проєкті «Підтримка безпечних середовищ для розвитку молоді в Україні». Його організатор – Національне українське молодіжне об’єднання, у складі якого – Асоціація молодіжних центрів України. Фінансування здійснювала швейцарська організації Terre des hommes. Авторкою та кураторкою цих проєктів у Бердичеві стала завідувачка бібліотеки-філії № 5 Жанна Ільїна.
Культурно-просвітницький заклад співпрацює з ЗДО № 22 «Золота рибка», ліцеєм № 10 «Тріумф», гімназіями № 1, 2, 6 і 17. Надійні друзі та помічники бібліотеки-філії – вчителі й батьки дітей, які підтримують та беруть участь у всіх маленьких і великих справах. Рідні малечі потішили чудовим новорічним подарунком – величезною ялинкою-чарівницею.
Маленька історія з життя ДК «ЖираФчики»
Дев’яте квітня – день народження дитячого клубу «ЖираФчики», який уже зустрів своє одноріччя. До речі, 21-го червня відзначається важлива екологічна подія – Всесвітній день жирафа. Юні відвідувачі клубу поважають розумну довгошию тварину і створили цілу колекцію її фігурок. Мають і чашку з портретом плямистого красеня. Із задоволенням приймають від друзів-однодумців подарункові смаколики у формі жирафа. Адже він – один із найдавніших символів щастя та удачі, прагнення дотягнутися до чогось далекого і незвіданого, бажаного й омріяного. Уособлює щирість, доброту та м’якість і дає імпульс прямувати до вершини. Тож недарма дитячий клуб обрав собі назву «ЖираФчики». Допитливі малюки люблять читати. На полицях стелажів у кімнаті теплого сонячного забарвлення бачимо різні книги. Філія отримала чимало нових, долучившись до проєкту «Валізка з книжками», який Goethe Institut реалізує спільно з Німецькою бібліотечною асоціацією та Українським інститутом книги за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
Юні читайлики дотримуються важливих правил: намагаються спілкуватися гарною українською мовою, не засмічуючи її поганими словами, і дбають про чистоту у кімнатах улюбленого клубу, впроваджуючи роздільне сортування пластику, паперу тощо. Новенькі багатофункціональні меблі-трансформери, м’які бінбеги, настільні ігри, конструктори та чимало інших цікавинок придбано за грантові кошти.
Друга кімната, де зустрічаються юні одноклубники, – володіння руденької тваринки, яка позирає зі стіни синіми очима й надихає на творчість. Сліди симпатичного жирафа – повсюди: на плямистих батареях і навіть на стелі. Цієї неділі він спонукав до участі у квесті.
Патріотичний квест «Що я знаю про Україну»
Ініціативні друзі дітлахів:завідувачка Жанна Ільїна,бібліотекарі Валентина Бойко та Марія Ясюк – запросили маленьких розумників до квесту з пошуку частинок мапи України. І дві команди занурилися в гру. Завдання було нелегким – діти з’єднували пазли з областей у єдине ціле. Нічия!
Наступний етап – питання вікторини: від простих до дуже складних. Розумники впоралися: знають державну й національну символіку, назви міст-героїв, імена українських письменників, державні свята та чимало іншого про історію й культуру України.
Настав час для руханки! Танцювальна пауза – це імпровізація і прояв фантазії. Охочі стрибали, розмахували руками та уявляли себе казковими героями!
Далі – ще цікавіше. Під час майстер-класу «Україна в моїх долонях» маленькі таланти створювали аплікації з синьо-жовтими вогниками добра. Частину передадуть нашим воїнам-захисникам. А в цей час в іншій кімнаті дорослі волонтери плели маскувальні сітки для бійців. Діти також допомагають їм у важливій справі.
Довірливе спілкування: новини дня
Спільна творчість спонукає до щирого спілкування. «ЖираФчики» обмінювалися новинами. У Андрія Чайківського випав передній зуб. Комунікабельний хлопчик любить жирафів, а живого бачив у столичному зоопарку. Мирослав Мяло – шульга, створює гарні вироби, а вдома розповідає рідним про те, чому навчився в бібліотеці. Його улюблене заняття – читання книжок. Єві Кравчук у жовтні буде 5 років, її найкраща подруга – тьотя Валя (бібліотекарка Валентина Бойко). Соня прийшла на недільну зустріч з іграшковою Єдиноріжкою – мовчазною учасницею різних занять. Мілана Золотаревська з Нікополя, міста на передовій, та її бердичівські подруги пишуть пісні про бібліотеку, стверджуючи: «Знання – сонце, книга – вікно». Дівчинка з Дніпропетровщини разом із сестричкою постійно відвідують бібліотеку-філію № 5. Бердичів, говорить Мілана, подобається: «Тихе, спокійне місто…»
Наприкінці заняття діти фотографувалися, читали вірші про Україну і співали «Червону калину».
Зустрічі в бібліотеці, поділилися маленькі одноклубники, – щоразу цікаві: квести, майстер-класи, екскурсії, перегляди мультфільмів, знайомства з творчими людьми й танцювальні батли – всього не перелічити. І кожне заняття – захоплююча подорож у світ знань та творчості.