У Музеї історії Бердичева пройшла чергова зустріч у форматі літературної вітальні. Її відвідувачі гортали знайомі і незнайомі сторінки життя й творчості обдарованого земляка – письменника Микола Косміна, згадували та ділилися думками і почуттями…
У дружньому колі спілкувалися шанувальники художнього слова, бердичівські митці, педагоги, бібліотекарі та музейники. Завітали композитор, музикант і співак Олесь Коляда та місцева авторка пісень Анна Безрукова. Письменник дивився на учасників розмови з портрета: відкрите обличчя, добрі очі й тепла посмішка. І здавалося, що немає відстані у просторі та часі… Книги – діалог автора з читачами…
Микола Слободянюк (справжнє прізвище письменника) народився 19-го грудня 1951-го року в Бердичеві. Навчався у школі № 2, де працювала вчителем його мати – Єлизавета Мефодіївна… Місцевий краєзнавець Володимир Сінчук запросив присутніх до огляду фотогалереї. Світлини відтворювали різні події з життя письменника, розповідаючи про його рідних і друзів, дитинство та юність,навчання у виші, армійську службу, вступ до Літературного інституту…
Однією з перших значущих публікацій Миколи Косміна стала п’єса «Журавлик золотий», що побачила світ у 1991-му році. Її головний герой був засуджений, отримавши термін за «небезпечне» інакомислення, і пройшов через пекло табірного життя. Твір написаний у 1989-му на основі пережитого самим автором. До лап КДБ-шників Микола Космін потрапив за доносом свого товариша у часи радянського режиму, в 1981-му році. За сфабрикованим кримінальним звинуваченням його засудили за антидержавну діяльність. Вирок – 9 років виправно-трудових таборів… Стан клінічної смерті Микола Космін переніс після дев’ятого голодування проти жорстокого ставлення до засуджених у в’язниці. Згодом про пережите він розповів у своїх творах…
Оповідання «Сльоза Господа» (первісна назва – «Бандит») було опубліковано в часописі «Дружба народів» у 1991-му році. Твір, де йдеться про Голодомор в Україні 1932–1933-х, приголомшив художнього керівника Театру ім. Івана Франка Богдана Ступку силою емоцій, щирістю і болем: «Я прочитав його на одному диханні… Це написала небайдужа людина, у якої загострене почуття генетичної пам’яті». Український переклад із російської мови зробив Василь Неволов, сценографію створив Володимир Карашевський, головні ролі зіграли Лесь Сердюк і Любов Кубюк, режисер-постановник вистави – Валентин Козьменко-Делінде.
Звання лауреата Європейської премії в галузі літератури Миколі Косміну принесла п’єса «Бог у душі твоїй» (надрукована під назвою «Ісус» у 1994-му р.). У 2003-му письменник був нагороджений Дипломом ЮНЕСКО «За видатний внесок у світову культуру». Життєвий шлях Миколи Косміна обірвався 10-го травня 2019-го року…
Учасники зустрічі насолоджувалися чарівністю романсу на вірш Миколи Косміна «Який прекрасний він, цей звук нетлінний…». А згодом прослухали фрагмент із аудіокниги – «казки для дітей Землі від семи до сімдесяти семи років» «Піко – Кришталеве Горлечко». За її мотивами поставлений музичний спектакль. Написаний у 1993-му році твір, – значно більший, ніж казка. Це безжальна та сумна, пророча правда про королівство Врунглупію – Росію, державу-агресора, яка нині віроломно зазіхає на суверенітет і територіальну цілісність України. Правда про країну, де «добрі дроздята з кришталевими горлечками гинуть під натиском Системи» – ці слова прозвучали ще в травні 2018-го року в одній із рецензій на книгу. Є мрія перекласти на українську мову казку про вічні цінності, що мають бути в серці, звернувся до слухачів Володимир Сінчук: «Твір із кількома підтекстами, з темами для глибоких роздумів чекає свого перекладача…»
Вивченню творчості прозаїка, драматурга та публіциста Миколи Косміна, автора п’яти книг, безлічі статей та публікацій у різних літературних журналах, присвятили свої праці відомий учений і краєзнавець Микола Костриця, літературознавець Ольга Карагедова, директор школи № 3 (1981–2003 рр.), краєзнавець Фелікс Пашківський, бердичівський краєзнавець Анатолій Горобчук, директор Музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук, місцева письменниця, педагог БМГГ №2 Мілада Мартинюк та інші дослідники. Публікації розкривають макро- і мікрокосмос непересічної особистості – письменника Миколи Косміна.