Почувши магічне ім’я «Шакті», відразу уявляєш яскравий, драйвовий образ, відчуваєш особливий ритмічний пульс та сплески творчої енергії. Навесні 1999-го року на творчому небосхилі Бердичева спалахнула нова зірка – розпочав свій шлях ансамбль сучасного танцю «Шакті». І з перших кроків заявив про себе як цікавий та своєрідний колектив.
Як корабель назвеш, то він і попливе
Ансамбль під керівництвом Тетяни Захарчук став писати свою творчу біографію наприкінці 20-го століття. Філософія хореографа – слова легендарного Жака Д’Амбуаза: «Танець – це твій пульс, биття твого серця, твоє дихання. Це ритм твого життя». Класичний танець – основа всіх основ, як буквар у школі, говорить Тетяна Олександрівна: «Це фундамент хореографічного мистецтва. У сучасній хореографії чимало різних стилів та напрямків. Популярними є диско, хіп-хоп, модерн, контемпорарі, джаз, стилізований народний танець, бальна хореографія… Своє обличчя має джаз-фанк. Нове дихання сучасної хореографії – vogue. Вибух танцювальної енергії – afro-jazz, танець спілкування – house…»
«Шакті» в перекладі з санскриту означає «сила», «могутність» та «енергія». Ось так: упевнено, радісно і заворожливо – рухаються юні танцівники різними сценами – від міських до столичних. Відчуваючи себе маленькими зірками, прагнуть до великих досягнень. У 2012-му році «Шакті» було присвоєно звання «Зразковий художній колектив» на підставі рішення експертної комісії Міністерства освіти і науки України», у 2017-му ансамбль сучасного танцю підтвердив цей почесний титул. Творчій родині «Шакті» є що згадати та чим пишатися: його вихованці – переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних і міських конкурсів із хореографії. Вони отримували нагороди з рук таких знаних особистостей, як Григорій Чапкіс, Дмитро Дікусар, Лілія Ребрик та інших. У 2012-му році на Міжнародному молодіжному фестивалі мистецтв «Діамант Карпат» в м. Яремче відомий танцівник та шоумен Влад Яма високо відгукнувся про виступ бердичівлян, який відзначили Дипломом І ступеня: «Приїхали п’ятеро і зробили свою справу!» Дует Дарини Іжевської та Ярослава Захарченка посів тоді 2-е місце.
У Бердичеві ансамбль люблять і з нетерпінням чекають його нових виступів. Із захватом зустрічають сюжетні постановки, і будь-яка з них – захоплююча розповідь: зворушлива – «Небеса», присвячена загиблим воїнам, поетична – «Лісова пісня», яскрава – «Одного разу в Африці», запальна – «Маленька вечірка», енергійна – «Мишенята», казкова – «Заметіль. Вовки», бешкетна – «Хуліганити» та інші – неповторні й емоційні.
Зразковий ансамбль сучасного танцю «Шакті» – це згуртована команда захоплених творчістю дітей. Колектив об’єднує близько 70-и вихованців 4-х різновікових груп. І кожен танець – це політ фантазії, результат натхненного пошуку керівника та спільної творчої взаємодії всіх учасників. Це завжди пам’ятна подія, цікава історія, дивовижний і загадковий образ…
У «Шакті» з натхненням, запалом та артистизмом танцюють усі!
Вихованці зразкового ансамблю «Шакті» переконані: «Коли людина щаслива, вона танцює. А коли танцює, то вона щаслива завжди». Петро Петрук, випускник 2021-го, понад 8 років займався у «Шакті». І зараз, коли є вільний час, студент БКПЕП охоче приходить на зустрічі з друзями з танцювальної родини: «Тут класний дружний колектив, де завжди позитив і чудовий настрій. Виступи «Шакті» – це приголомшливі емоції та неймовірний драйв. Мій щоденний графік був дуже насиченим: навчання, заняття у зразковому театральному колективі «Трамвайчик» (керівник – Валентина Володимирівна Ратушинська), зустрічі з репетиторами, участь у різних заходах. Велике навантаження. А «Шакті» – як ковток свіжого повітря в метушні життя». Батьки випускника згадують про ансамбль із теплими почуттями, а про керівника – з повагою та вдячністю. «Шакті» – це відкриття світу танцю і велика частина життя мого сина, – розповідає Світлана Петрук. – Тетяні Олександрівні можна було зателефонувати будь-коли і порадитися, почути добрі слова. Вона й досі цікавиться успіхами Петра». Юна Олександра Красніцька, учениця ЗОШ № 12, де Тетяна Захарчук керує ансамблем «Devi Dance» та веде факультатив із хореографії, почула про «Шакті», прийшла на тренування у вересні і залишилась: «Заняття в ансамблі – це заряд енергії, це самовираження! Люблю хіп-хоп – він об’єднує, допомагає передати свої відчуття та поділитися ними через рухи». Дев’ятикласниця Альбіна Омельчук довго обирала між гімнастикою та хореографією і, нарешті, віддала перевагу танцям: «У нас чудовий колектив, а керівник – відкрита людина, хороший організатор та справжній друг!» «Чому обрала «Шакті»? Тому що він дарує піднесений настрій, відкриває яскравий світ, – зізнається Вікторія Мусійчук, солістка ансамблю. – Танець – це рух, здоров’я і краса». Вероніка Альошина танцювала в різних хореографічних колективах і залишилася в «Шакті»: «Тут мої друзі і знайомі. Ми відчуваємо себе однією сім’єю. До нас керівник ставиться уважно, з розумінням». Анастасія Дорошенко відвідує у ЗОШ № 12 факультатив із хореографії, а її молодша сестричка Вікторія – «Шакті». «Відчувається, що в ансамблі – доброзичлива атмосфера, тепле спілкування, натхнення і невимовний вайб, – говорить старшокласниця. – Керівник – на одній хвилі з дітьми. Тут підтримують одне одного. Сестра повертається з занять із гарним настроєм». Шестирічна Вікторія Дорошенко має хороший творчий потенціал, переконана Татяна Захарчук: «Вона емоційна, добре відчуває музику і дуже відповідальна. Думаю, дівчинка може бути солісткою ансамблю».
Пов’язали своє життя з мистецтвом і деякі випускники колективу: Дарина Іжевська – хореограф та тренер зі стретчингу в Польщі, Марина Шашкевич – тренер танцювальної школи «URBAN PLAY» м. Бердичева, а Віталій Войцехівський – керівник театральної студії «Notes de vita» при Благодійній організації «Кармель». «У «Шакті» я провела 10 років. І весь цей час був насичений позитивними емоціями та радісними моментами. Кожне наше заняття пролітало, ніби хвилина. Я настільки була захоплена, що не помічала, як швидко плине час… – згадує Марина Шашкевич. – У колективі я з багатьма познайомилася, знайшла нових друзів і насамперед – найкращого викладача – Тетяну Олександрівну. Це жінка, яка завжди нас підтримувала, допомагала та надихала. З кожним заняттям я розуміла, що танці – це моє і без них у майбутньому я точно не зможу. За 10 років, проведених у колективі, я переконалася: танці – не просто хобі, це стиль життя. Дякую за все Тетяні Олександрівні…»
На початку лютого (орієнтовно 4-го) о 16:00 ансамбль танцю «Шакті» запрошує всіх на свій звітний концерт в МПК ім. О. Шабельника на підтвердження почесного звання «Зразковий художній колектив». І обіцяє шанувальникам Терпсихори: 26 номерів запам’ятаються глядачам своєю оригінальністю та яскравістю образів, виразністю рухів і веселкою кольорів, позитивною енергетикою та цілою палітрою емоцій.
Фото з архіву ЦПО ім. О. Разумкова