Вам, мабуть, вже доводилось читати склад на пляшці з антисептичним розчином. Наявність у ньому етилового спирту − цілком зрозуміла. Це головний компонент, що добре знешкоджує як бактерії, так і віруси. Ще можна зрозуміти, чому до розчину додають перекис водню. Він теж знищує хвороботворні організми. Зокрема ті, що здатні пережити дію етилового спирту. Також не викликають питань різні ароматизатори, барвники чи загущувачі. Вони надають антисептику товарного вигляду. Але для чого до антисептика додають гліцерин? З’ясуймо це питання.
Пошкодження шкіри
Етиловий спирт − майже ідеальна антисептична речовина. Він легко розкладає на компоненти білкову оболонку бактерій. Лишень за одну хвилину спирт здатен знешкодити практично всі відомі мікроорганізми цього типу.
Не менш ефективно етанол знищує віруси. На відміну від бактерій, їх поверхня складається не з білків, а з ліпідів − жирів. Спирт здатен знежирювати дуже швидко. Про цю його властивість добре знають всі, кому доводилось склеювати поверхні. Клей може триматись погано. Але якщо ви протрете поверхню спиртовим розчином, то процес приклеювання пройде швидко й ефективно. Так само спирт знищує віруси. Просто руйнує ліпідну оболонку, що захищає РНК чи ДНК, що знаходиться всередині.
Але у цієї ефективності є й зворотний бік. Верхній шар нашої шкіри складається з мертвих клітин. Щоб він залишався еластичним та не розтріскувався, наші потові та жирові залози постійно виділяють рідину. Тим самим вони зволожують шкіру, захищаючи її від появи подряпин та тріщин. Якщо потові й жирові залози працюють погано, то лікарі радять використовувати зволожувальний крем.
Спирт розкладає всі жири. Не тільки ті, що створюю захисну оболонку на поверхні вірусу. Але ще й ті, що виділяють наші потові та жирові залози. Тому часте використання антисептику, зробленого на спиртовій основі, могло б призвести до пересихання шкіри. На ній би з’являлись тріщини, які б швидко перетворювались на рани. На щастя, цього не відбувається. Бо існує дієвий, й що не менш важливо, дешевий метод запобігання пересиханню.
Захист та допомога
Так, ви правильно здогадались. Саме для цього й застосовується гліцерин. Він має майже таку саму консистенцію, як й жири. Але, на відміну від них, не розкладається під дією етилового спирту. Тому значна частина зволожуючих засобів, як й антисептик, містить той самий гліцерин. Ви здивуєтесь, коли дізнаєтесь, що багато дорогих косметичних засобів − це лишень той самий дешевий гліцерин. Тільки з додаванням ароматизаторів, барвників та інших допоміжних речовин.
Самостійне приготування
Якщо ви вирішите готувати антисептичний розчин самостійно, то використовуйте формулу, запропоновану ВООЗ. На 10 літрів антисептику потрібно взяти:
- Етилового спирту, 96,3% − 8333 мл.
- Розчину перекису водню 3% − 417 мл.
- Гліцерину 98% − 145 мл.
- Дистильованої води − 1105 мл
Ретельно змішайте усі ці компоненти. Одразу після приготування цей антисептичний розчин готовий до вживання. Користуйтесь ним якомога частіше, щоб захистити себе від хвороботворних мікроорганізмів.
Джерело – https://spirt-opt.to/category/spirt/