Остеоартрит кульшового суглоба може прогресувати до такої міри, що лікування більше не в змозі полегшити симптоми, особливо це твердження актуальне щодо болю. Тоді рішенням є заміна пошкодженого суглоба методом ендопротезування тазостегнового суглоба в Києві як інвазивна процедура. Після операції з імплантацією протеза пацієнту необхідна ретельна реабілітація, щоб протез прослужив якомога довше. Серед різноманітних терапевтичних заходів виділяють тренування ходи, координації та зміцнення м’язів, а також покращення рухливості. Основна мета полягає в тому, щоб запобігти надмірному навантаженню на новий суглоб.
Реабілітація після процедури ендопротезування суглоба
Опісля імплантації протеза важливо уникати забоїв нового суглоба. Варто стати вельми уважним до своєї щоденної рутини:
• Ходити з прямою спиною і взагалі попрацювати над поставою.
• Не робити занадто довгих кроків за один раз: краще більше коротких на одиницю відстані.
• Уникати тривалого сидіння. Намагайтеся навіть на роботі чергувати положення сидячи та стоячи. Для підтримання балансу тіла цілком можна триматися за щось, це особливо корисно навіть з психологічного погляду для людей, які щойно перенесли операцію, поки вони не відновлять свою впевненість.
• Важливо зберігати чіткість та точність рухів. Дайте собі відпочити, якщо відчуваєте втому або слабкість. Якщо раптом стопи починають вигинатися всередину або назовні, стоячи на м’якому еластичному килимку, виправте своє положення так, щоб стопа, коліно та стегно були на одній осі.
Причини виникнення
Остеоартроз може бути спричинений надмірною вагою та травмами, пов’язаними з надмірним навантаженням, наприклад, у контексті інтенсивних занять спортом або силової роботи. Остеоартрит також може виникнути внаслідок вікових змін метаболізму хряща, метаболічних розладів, генетичних вад розвитку та набутих деформацій суглобів, таких як наслідки запальних захворювань суглобів або після травми.
Інша можлива причина — це надмірне навантаження на тазостегновий суглоб під час ходьби. Чим сильніші поштовхи при ходьбі, чим менш точними є рухи, тим швидше зношується хрящ. Основною причиною неадекватного навантаження на тазостегновий суглоб є тривале сидіння, до якого людський скелет не пристосований. Кілька годин на день, проведені у положенні сидячи призводять до скорочення м’язів-згиначів стегна. Це веде до неможливості ходити у фізіологічно правильній позі. Ще один наслідок: надмірне навантаження на м’язи шиї та спини, неправильне розташування колін і стегон, підвищений знос хрящів.
Довгострокові наслідки – пастка замкнутого кола
Біль, спричинений остеоартритом, може викликати залучення компенсаторної позиції, яка призводить до надмірного навантаження на інші суглоби та структури тіла або провокує опортуністичний остеоартрит чи інші подальші патології. Крім того, людина, яка страждає на остеоартроз, буде прагнути обмежити свої рухи. Проте ця відсутність активності автоматично призводить до збільшення ваги, що тільки посилить артритний біль.
Коли знос кульшового суглоба є занадто сильним, операція та імплантація протеза часто є останнім шансом уникнути спіралі погіршення симптомів і відновити якість життя.
Однак використання протеза кульшового суглоба вимагає великої обережності, оскільки він зношується швидше, ніж природний суглоб, коли тіло зазнає надмірного навантаження. Тому у клініці Медіком наголошують, що людям, які носять протези, повинні мати особливий інтерес до догляду за своїми суглобами, щоб не зануритися знову в коло погіршення симптомів.
Запобігти легше, ніж лікувати
Усім відомо, що з часом на тілі з’являються ознаки зношення, і що рано чи пізно стояння та ходьба викликає біль. Як тільки з’являються перші болі, більшість людей схильні вважати своє тіло крихкою і тлінною структурою. У більшості випадків вже занадто пізно, і незворотні пошкодження вже вплинули на суглоби, наприклад, знос хряща.
Ось чому не варто чекати появи або посилення болю, перш ніж вживати заходів.
Традиційний догляд після операції на кульшовому суглобі з імплантацією протеза включає обов’язкове проведення специфічного лікування, спрямованого на відновлення м’язів кульшового суглоба:
• Фізіотерапія: зменшення набряку, координація та зміцнення м’язів, покращення моторики, мобілізація рубця.
• Втрата надлишкової ваги (за умови її наявності).
• Масаж, тепло- або кріотерапія.
• Медикаментозне лікування.
Якщо залишились будь-які питання, які варто уточнити, спеціалісти клініки “Медіком” нададуть вичерпну консультацію з цього приводу.