Фолікул — це майбутня яйцеклітина, жіноча статева клітина, яка, зливаючись з чоловічої, утворює ембріон. Однак поки це станеться, фолікула має довгий шлях розвитку, а під час лікування безпліддя цей розвиток нерідко ще й штучно стимулюють. Проходячи лікування, жінки багато разів чують про фолікули, але не завжди мають повне уявлення про них. Кваліфікований репродуктолог у Житомирі допоможе розібратися у питанні.
Фолікули та менструальний цикл
У менструальному циклі вирізняють фолікулярну фазу, овуляцію та лютеїнову фазу. Під час фолікулярної фази третинні, тобто антральні фолікули, починають свій розвиток, який завершиться овуляцією. Старт починають кілька фолікулів, так званий пул, але лише один стане яйцеклітиною.
Функції фолікулів:
- захист та ріст яйцеклітин;
- вивільнення репродуктивних гормонів;
- створення жовтого тіла для продукції прогестерону, який гарантує вагітність.
Перший день менструації є початком фолікулярної фази. За допомогою менструальної кровотечі матка звільняється від верхнього шару ендометрію, слизової оболонки матки, підготовленої для вагітності. Наприкінці менструації залишається тонкий нижній шар, який знов починає зростати.
У цей час у яєчнику під впливом фолікулостимулювального гормону гіпофіза (ФСГ) дозріває пул, який містить від п’яти до восьми антральних фолікулів. Крім антимюллерового гормону (АМГ), фолікули виробляють естроген. У міру їхнього зростання кількість естрогену збільшується і нарешті досягає рівня, який сигналізує гіпофізу про необхідність припинити синтез ФСГ. Ріст фолікулів уповільнюється, розвиток продовжує лише найбільший, який називається домінантним. Решта припиняють рости та гинуть. Домінантний фолікул досягає максимального розміру, продовжуючи вироблення естрогену. Високий естроген пригнічує ФСГ, але стимулює лютеїнізувальний гормон (ЛГ). Під впливом ЛГ домінантний фолікул лопається та випускає яйцеклітину — відбувається овуляція.
Етапи розвитку фолікулів
Життєвий цикл фолікули починають до народження дівчинки, разом із яєчниками. Всі вони перебувають на примордіальній, або стадії сну, а деякі так і залишаться в ній до 50 років. Перехід від примордіальної стадії до яйцеклітини триває 6–12 місяців. На кожній зі стадій розвитку частина фолікулів гине, овуляції досягає менше ніж 1%.
Повний цикл життя фолікула містить такі стадії:
- Примордіальна.
- Первинна. З моменту статевого дозрівання і до менопаузи щоденно кілька фолікулів пробуджується і переходить у первинну стадію.
- Вторинна. До структури первинних фолікулів додаються тека-клітини, які виробляють гормони.
- Третинна, або антральна.
- Домінантний фолікул — той, що містить зрілу яйцеклітину і готовий до овуляції.
Це пік та останній етап життя фолікула, він випускає яйцеклітину, а із залишку формується жовте тіло.
Антральні фолікули
Третинна стадія фолікула є однією з найбільш значущих в оцінці фертильності жіночої репродуктивної системи. На третинні стадії у фолікула з’являється заповнена рідиною порожнина, так званий антральний відділ, тому такі фолікули називають антральними. Якщо діаметр первинного фолікула становить 0,025 мм, то антральний це вже 2–10 мм, і його можна визначити на УЗД. Кількість антральних фолікулів корелюється з кількістю всіх фолікулів у яєчниках, тому їхній підрахунок під час УЗД дає змогу скласти уявлення про оваріальний резерв.
Антральні фолікули виробляють основну кількість антимюллерового гормону (АМГ). Його вимір у крові — ще один спосіб оцінки оваріального резерву.
Скільки фолікулів потрібно для лікування безпліддя
Щоб завагітніти, достатньо однієї яйцеклітини. Але у лікуванні безпліддя бажана кількість фолікулів залежить від методу. Якщо йдеться про стимуляцію овуляції у разі ановуляторних циклів або ВМІ (внутрішньоматкової інсемінації), то достатньо дозрівання одного, максимум двох фолікулів. Більше не потрібно, оскільки стає високим ризик багатоплідної вагітності.
Багато зрілих фолікулів потрібно для ЕКЗ, бажано 8–15. Запас потрібен, тому що не всі вони стануть ембріонами, готовими для перенесення в матку. Щоб за один цикл дозріло одразу багато фолікулів, використовують гормональну стимуляцію яєчників.
Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83