Салати є основним елементом здорового і правильного харчування. Цей напрямок дієтології є вкрай важливим. Розуміння важливості “правильних” салатів в раціоні людини може бути не дуже очевидним.
У чому ж головна складність вживання салатів?
Якщо торкнутися фруктів, то з ними все набагато простіше. Фрукти люблять практично всі. Фрукти – це той же цукор, тому, захоплюючись фруктової дієтою, ми ризикуємо набрати все ті ж зайві кілограми. Але, як то кажуть, все добре в міру. І до фруктів міра має пряме відношення.
Що ж з овочами і зеленню? Адже саме вони – основа практично будь-яких простих салатів. Наші смакові звички, прищеплені нам з дитинства, часто заважають нам правильно оцінювати смак сирих овочів. Найчастіше ми взагалі його не відчуваємо. Помідори не смачні без солі, огірки – вода, гарбуз, буряк… Що ще ми насилу можемо їсти в сирому вигляді? Так багато їх, корисних, але абсолютно позбавлених смаку для нас овочів. Саме тому в хід йдуть заправки, зокрема майонез… Надто вже звикли наші смакові рецептори до яскравих смаків, які продукують часто підсилювачі смаку та інші хімічні добавки, які виробники зовсім для нас не шкодують.
Насправді заправлений покупним майонезом (або аналогічним соусом) салат практично втрачає весь свій сенс в здоровому харчуванні.
Доречі, на порталі krainau.com, ви знайдете безліч рецептів салатів, які можна приготувати як з майонезом, так і без (краще без) за цим посиланням https://krainau.com/salaty.html
Якщо вже не зачіпати тему корисності овочів та фруктів, а прямо торкнутися питання дієтичного харчування, то велика перевага овочів перед фруктами полягає в тому, що кількість овочів, допустима до вживання є набагато вищою, аніж фруктів. Та й з’їсти таку кількість огірків, як ми з’їдаємо черешню або полуницю, погодьтеся, складно. Якщо додавати салат до кожного прийому їжі, подаючи його перед основною стравою, ми одним махом вбиваємо двох зайців: отримуємо здорову дозу вітамінів, мікроелементів, клітковини і заповнюємо шлунок, насичуємося, скорочуючи обсяги вживання наступної за салатом основної страви. Спробуйте провести експеримент: обід з макаронів (нехай з сиром) і обід з салату та макаронів з сиром. Впевнені, що в першому випадку ви з’їсте подвійну порцію макаронів, боо на початку трапези шлунок буде зруйнований, а для отримання “сигналу ситості” вам буде потрібно вдвічі більші порції основної страви. Другий варіант видається більш грамотним і корисним.
Салат також може стати чудовою вечерею, замінити вам шматок м’яса або улюблену смажену картоплю. Звичайно, якщо ви тільки на самому початку свого шляху під гаслом “здоровий спосіб життя”, вам буде важко змінити свої звички, отримати задоволення і насититися порцією овочевого салату. Повірте, тут допоможе тільки час. Згодом міняються смакові звички і ваші відчуття їжі обов’язково стануть іншими. Те, що було несмачно, одного разу може стати улюбленою стравою. Величезну роль у сприйнятті нами салату грає соус. Важливо, щоб він був не тільки смачним, але й корисним.
Ідеальні соуси на основі рослинних олій:
- оливкової
- льняної
- волоського горіха.
Спробуйте підібрати для себе смачну олію, додайте в неї пару ложок яблучного оцту (він, до речі, допомагає суттєво зменшити викристання солі в салаті) або лимонного (апельсинового) соку, приправте свіжомеленим перцем, добре перемішайте і заправте салат. Дайте соусу просочити всі складові (хвилин 10) і отримуйте задоволення.
Щоб салат був більш ситним, ви завжди можете додати до нього куряче м’ясо, свіжий тунець, приготовані на грилі або на пару. Білок додасть салату властивості головної страви, збільшить його поживні властивості і наситить вас не гірше смаженої картоплі.