Від роботи печінки залежить стан багатьох інших органів, зокрема, травлення та кровотворення. Печінка відповідає за обмін речовин, роботу імунної системи, утворення життєво важливих вітамінів, мікроелементів та гормонів. Ризики пов’язані з тим, що печінка не дуже активно сигналізує про наявність проблем. Найчастіше захворювання проходять або без симптомів, або з відчуттям важкості, на яке не завжди звертають увагу. Коли біль відчутний або нав’язливий – це ознака гострого перебігу захворювання, і без втручання медиків тут не обійтися. Знання та досвід лікарів потрібні і для того, щоб призначити препарати для печінки у випадку профілактики. Самолікування є неефективним або призводить до загострення стану.
Які функції виконує печінка
Найчастіше згадують про здатність печінки нейтралізувати токсини, які потрапляють до організму із зовнішнього середовища, найчастіше з їжею та ліками. Печінка не просто здатна очистити кров: частину токсинів вона перетворює на жовч, яка необхідна для розщеплення жирів у стравоході. Але детоксикація – лише одне з завдань печінки, вона виконує безліч інших функцій:
-
приймає участь в утворенні та зберіганні певних гормонів, вітамінів, мікроелементів: зокрема, завдяки печінці утворюється інсулін та виробляється глюкоза, джерело енергії для організму;
-
відповідає за процеси тромбоутворення при кровотечі, на ембріональній стадії грає роль органу кровотворення;
-
приймає участь в обмінах речовин: білків, жирів, вуглеводів, мінералів, води.
Без печінки життєдіяльність неможлива. Якщо орган втратив здатність виконувати свої функції, це неможливо компенсувати ані ліками, ані апаратними методами.
Якими причинами викликані захворювання печінки
Інколи до відмирання гепатоцитів – клітин, з яких складається орган – призводить час та нездоровий спосіб життя. Зловживання нездоровою їжею та алкоголем, паління, безсистемне харчування, стреси – все це прискорює руйнівні процеси. До списку інших причин захворювань потрапляють:
-
вірус гепатиту – за останнє десятиріччя кількість випадків захворювання гепатитом в в Україні зросла на 77%; вірус руйнує клітини та призводить до цирозу;
-
жирова дистрофія – захворювання, при якому у печінці накопичуються жирові клітини як наслідок порушень обміну речовин, ожиріння, цукрового діабету, гормональних збоїв;
-
алкогольна хвороба – вкрай небезпечний діагноз, який характеризується і жировою дистрофією, і цирозом одночасно.
Дія ліків спрямована на захист здорових гепатоцитів та знешкодження факторів, що руйнують печінку.
Види ліків для печінки
Найбільш численну групу препаратів складають гепатопротектори – ліки для відновлення мембран гепатоцитів. Препарати зазвичай діють комплексно: впливають на стан клітин і одночасно покращують відтік жовчі, стимулюють процеси травлення, допомагають нейтралізувати та вивести токсини. Найчастіше в якості діючих речовин виступають фосфоліпіди та силімарин – суміш речовин, добутих з плодів розторопші. Також до ліків додаються вітаміни, амінокислоти. На детоксикацію спрямована дія ліків на основі тіосульфата натрію. Коли призначають препарати для тривалого лікування хронічних захворювань та виводу пацієнта з тяжких, запущених станів, рекомендують кардинально змінити спосіб харчування та позбутися шкідливих звичок, адже лише за цієї умови лікування буде ефективним.