Алергія – це миттєва, надмірна реакція імунної системи, яка виникає на алергени, тобто чужорідні для організму речовини, які самі по собі нешкідливі для здоров’я. У результаті контакту з алергеном організм виробляє в крові спеціальні антитіла, які називаються імуноглобулінами Е (IgE), які, у свою чергу, викликають вивільнення гістаміну, речовини, що відповідає за запалення шкіри та слизових оболонок, а також пов’язані з цим симптоми.
Види алергії
Найпоширеніші алергії можна розділити на наступні види:
- Харчова алергія.
- Медикаментозна алергія.
- Інгаляційна алергія.
- Шкірна алергія.
- Алергія на отруту перетинчастокрилих (наприклад, бджіл, ос і шершнів).
Симптоми та лікування
Симптоми алергічної реакції зазвичай з’являються протягом декількох хвилин після контакту з алергеном і можуть сильно відрізнятися за характером і тяжкістю. Вони можуть включати, але не обмежуються:
- респіраторні симптоми, такі як кашель, астма, риніт і утруднене дихання;
- чхання та свербіж у носі, закладеність або нежить;
- кропив’янка та свербіж;
- кон’юнктивіт, симптоми якого включають: почервоніння, свербіння або сльозотечу;
- набряк губ, обличчя, очей, язика, горла або інших частин тіла;
- оніміння або свербіж у роті;
- висип або екзема;
- біль у животі, нудота, блювота, діарея;
- анафілаксія або анафілактичний шок.
Таблетки Еріус® ефективно контролюють симптоми алергії упродовж 24 годин. Інструкція таблеток Еріус допоможе вам більш детальніше ознайомитися з цим антигістамінним препаратом.
Причини
Як уже згадувалося, речовини, що викликають алергічні реакції, називаються алергенами. Вони контактують з тілом алергіків через ковтання (наприклад, їжа чи ліки), вдихання (наприклад, пил або пилок), ін’єкції (наприклад, деякі ліки) або прямий контакт (наприклад, креми чи миючі засоби). За останні роки кількість випадків алергії значно зросла. Найпоширенішими алергенами є:
- Харчові продукти. Молюски, риба, яйця, молоко, злаки, соя, арахіс та інші горіхи є основними причинами харчової алергії, яка дуже поширена у дітей і частота якої зазвичай зменшується в підлітковому та дорослому віці.
- Ліки, такі як ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота, деякі антибіотики та контрастні речовини, що використовуються під час діагностичних тестів.
- Пилок трав’янистих рослин і дерев.
- Кліщі домашнього пилу.
- Спори і цвілі.
- Шерсть, фрагменти шкіри, сеча та слина домашніх тварин, таких як собаки та коти.
- Латекс, який використовується, наприклад, для виробництва одноразових рукавичок і презервативів.
- Косметична продукція.
- Хімічні продукти для домашнього використання, включаючи речовини, що містяться в миючих засобах і фарбах для волосся.
- Отрута перетинчастокрилих, що вводиться в організм під час укусу комахи.
Лікування алергії залежить від різних факторів, включаючи тип і тяжкість симптомів і речовину, що їх викликає. Якщо розвивається алергічна реакція, важливо звернутися до свого лікаря загальної практики, який зможе лікувати легкі випадки з чітко встановленою причиною.
Література
1. Augustin M, Ehrle S. Safety and efficacy of desloratadine in chronic idiopathic urticaria in clinical practice: an observational study of 9246 patients. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009;23(3):292–9
2. Allergies – How To Manage and Treat Allergies | ACAAI Patient (and related pages) Last accessed: September 2022
3. Ніколаєва, О. В., Шевченко, О. М., Павлова, О. О., Єщенко, В. Ю., Шутова, Н. А., Литвиненко, О. Ю., … & Морозов, О. В. (2016). Алергія.