У спеціально відведеному для щеплень кабінеті міської лікарні Бердичева сьогодні зранку розпочалася вакцинація медичних працівників. Ті, хто безпосередньо працюють із ковідними хворими і щоденно наражаються на небезпеку захворіти на коронавірусну хворобу, прийшли сюди, аби отримати щеплення. Добровільно, адже процес цей не примусовий, виявили таке бажання 44 медичні працівники.
До Бердичева, як повідомила керівник КНП «ЦПМСД Бердичівської міської ради» Наталія Хорошун, 10 березня надійшло 200 доз вакцини AstraZeneca/Oxford. Один такий флакон розрахований на 10 осіб, тому аби відкрити його, потрібно, щоб у коридорі було 10 медиків, які і заходять по черзі у кабінет для отримання вакцини. Перед цим кожен із них проходить огляд лікаря, тому за цей час необхідна кількість людей для щеплення якраз і збирається.
Огляд бажаючих вакцинуватися проводить лікар загальної практики, сімейний лікар Роман Шимонко. Чоловік зазначає, що у кожного вимірює температуру та тиск, а також оглядає, чи відсутні будь-які катаральні явища. Після отримання вакцини медичні працівники обов’язково півгодини сидять у коридорі, де за ними спостерігає лікар. Проте усі провакциновані почували себе добре і після того, як 30 хвилин минало, йшли на свої робочі місця. Сам Роман Шимонко поки що не вакцинується, адже ще не пройшло достатньо часу після того, як він перехворів на COVID-19, але планує це зробити. Наголошує, що рекомендовано чекати півроку після хвороби, аби отримати щеплення, але якщо наполягаєш, то можна через три місяці.
Сама ж вакцина має тривалість дії до року, як і будь-яка інша звична для людей, і одна особа має отримати дві дози, причому другу повинні робити не раніше, аніж через 28 днів. За словами Наталії Хорошун нині на першому етапі вакцинує бердичівських медиків мобільна бригада, яка приїхала з навчання, а друга мобільна бригада поїхала на навчання сьогодні. За ЦПМСД закріплено також весь Бердичівський район, в нових його межах, і вже завтра, у п’ятницю, мобільна бригада відправиться до Ружина вакцинувати медиків, які підлягають першому етапу дорожньої карти на вакцинацію. А сьогодні, окрім міської лікарні, запрошуватимуть медичних працівників і ЦПМСД міста, і ЦПМСД району, і лікарів та медперсонал Бердичівської районної лікарні, і обласного госпіталю ветеранів війни. Вакцина може зберігатися при температурі від 2 до 7 градусів тепла, а на рахунок побічної дії у вигляді невеликої температури чи слабкості Наталія Хорошун зазначає, що це добре, бо організм зреагував і почав виробляти антитіла для захисту. Тому боятися легкої реакції на щеплення не потрібно, адже при будь-якій вакцинації вважається, що наявність невеликого недомагання є ознакою того, що організм спрацював для виготовлення антитіл до хвороби.
В числі тих, хто отримав сьогодні щеплення, був медичний директор міської лікарні Олександр Поліщук, заступник медичного директора Олег Марченко, завідуючий відділенням екстреної медичної допомоги Петро Чирка, лікар-ендоскопіст Анатолій Ковбаса, лікар дитячий, хірург Ліна Босенко. В коментарях журналістам вони розповідають, що вакцинуватися медикам потрібно, бо вони на перших лініях боротьби з хворобою, і якщо ще вони похворіють, то хто буде лікувати людей. А щодо розмов про 70 відсотків ефективності вакцини відповідають, що це не 15-20, а з тих вакцин, якими роками щеплюють дітей та дорослих, більшість є індійського виробництва. Ця ж завдяки доступній температурі зберігання не викликає таких побоювань, як ті, які потрібно зберігати при температурі мінус 70, а таких умов явно немає.
Наостанок медики діляться єдиною думкою, що така мала кількість охочих тому, що поки не довіряють цій вакцині, хоча вона допущена ВООЗ як така, яка має менше побічних дій. Але ж всі бажають, щоб якнайшвидше закінчилася ця ситуація з поширенням коронавірусу і люди жили по-іншому, нормально, як нині повноцінно живуть країни, де вакцинація вже пройшла. У нас в країні, мовляв, є навіть такі випадки, коли люди масово відмовляються через релігійні мотиви, але хворіють і помирають люди незалежно від приналежності до тієї чи іншої конфесії. Змусити, звісно ж, лікарів ніхто не може, бо це власне бажання, але ті, хто вакцинувався вже, стверджують, що це потрібно робити.