Правильний контроль (компенсація) цукрового діабету має на меті дотримання такого рівня цукру в крові, за якого можна забезпечити найнижчий ризик розвитку ускладнень. Важливо розуміти, що цукровий діабет (ЦД) є досить специфічним захворюванням, оскільки його правильне лікування цілком залежить від пацієнта – його самодисципліни, самоконтролю тощо. А лікар у цьому разі лише “навчає” пацієнта, як жити з діабетом і що потрібно робити для зниження небезпечних ризиків.
Цукровий діабет – це найпоширеніше ендокринологічне захворювання у світі. Його розвиток пов’язаний із порушенням вуглеводного обміну в організмі. Початкові стадії цього захворювання (переддіабет), коли ще можна призупинити патологічний процес, перебігають майже безсимптомно. При переддіабеті рівень глюкози натще у крові з пальця становить від 5,6 до 6,0 ммоль/л, а у крові з вени – від 6,1 до 6,9 ммоль/л.
Якщо не виявити захворювання на цій стадії і не розпочати адекватне лікування, розвивається справжній цукровий діабет, вкрай небезпечний своїми ускладненнями – ураженням органів зору (діабетична ретинопатія), порушенням функції нирок (діабетична нефропатія), ураженням периферичних нервів (полінейропатія) та судин (ангіопатія) з утворенням виразок і гангрени ніг.
Тим не менш, незважаючи на небезпечність цієї хвороби, її можна повноцінно контролювати, продовжуючи жити майже повноцінним життям. Як повідомляє портал новин Хрещатик, важливими умовами для контролю діабету є регулярна перевірка рівнів інсуліну, глюкози та глікованого гемоглобіну в крові при діабеті 1 та 2 типів, а також кетонових тіл у сечі при діабеті 1 типу.
Інсулін – гормон, органічний синтез якого зменшується або зовсім зупиняється при діабеті. Аналіз крові на інсулін є важливим дослідженням не лише для діагностики діабету та інших хвороб, асоційованих з порушенням метаболізму глюкози, а й для контролю ефективності лікування та своєчасного коригування терапевтичної схеми.
Глюкоза крові контролюється пацієнтом самостійно за допомогою глюкометру з тест-смужками. Індивідуальна мета лікування за рівнем глюкози плазми натще / перед їдою і через 2 години після їди залежить від обраного цільового рівня ще одного показника – глікованого гемоглобіну (HbA1c).
Кетонові тіла (“ацетон”) у нормі відсутні в сечі. Якщо вони там виявляються – це говорить про кетонурію, яка зазвичай є наслідком пропусків чергових доз інсуліну, неправильного харчування, супутніх інфекцій на тлі діабету тощо.
Лікування ЦД 1 типу має на увазі інсулінотерапію, коли інсулін вводиться в організм ін’єкційно. При діабеті 2 типу показана дієтотерапія (зокрема відмова від “швидких” вуглеводів і насичених жирів), фізична активність для поліпшення метаболічних процесів, а також доведення до норми маси тіла, оскільки ЦД 2 типу майже завжди розвивається за наявності ожиріння чи навіть просто надлишкової ваги. Іноді, у тяжких випадках, введення інсуліну може призначатися і при цукровому діабеті 2 типу.
За наявності діабету будь-якого типу головне – суворо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо всіх важливих чинників терапії (дієта, фізична активність, здоровий сон, відмова від шкідливих звичок тощо). Тільки таким чином можна запобігти розвитку вкрай тяжких ускладнень ЦД.