Кожен, хто спробував ароматний ні з чим незрівнянний напій – каву, закохується в нього назавжди і стає в хорошому смислі слова кавоманом. Особливо він полюбився творчим людям. У багатьох поетів, музикантів, артистів саме чашечка кави дала поштовх до створення шедевральних творчих проектів. Свого часу відомий американський письменник Річард Бротіган стверджував, що «життя — це виключно питання наявності чашечки кави….». Відомий філософ, письменник Вольтер випивав кожного дня більше 40 чашок кави і дожив до 84 років. Прекрасно готував і любив каву Людвиг Ван Бетховен, художник Сальвадор Далі.
Кава була надзвичайною пристрастю російського царя Петро 1. Він першим популяризував каву серед верхніх прошарків тогочасного суспільства. Чорну каву обожнювали Катерина друга, Наполеон Бонапарт. Сучасні знаменитості теж не відмовляються від неї. Наприклад, оскароносний Роберт де Ніро вважає, що споживання кожного дня цього напою допомагає привести нерви в порядок. У чому секрет такої великої популярності. Яка калорійність кави. Які існують застороги при вживанні напою. Про ці питання у статті.
Основа кави – кофеїн
В енциклопедичному помічнику – Вікіпедії зазначено, що кава виготовляється зі смаженого насіння – плодів кавового дерева. У цих плодах міститься алкалоїд кофеїну, що спричиняє виражену збадьорливу дію на людину. Кавові зерна(за кольором вони бувають червоні, жовті, жовтувато-зелені) ростуть на вічнозелених деревах переважно в Латинській Америці, Африці, Азії. Розрізняють два види кави: арабіка, рабуста. Найбільше кофеїну має рабуста, але на смак вона трохи гіркувата і дуже міцна. Арабіка має хороші витончені нотки смаку, тонкий аромат і вважається більш якісним напоєм. Всім відомо, що зерна перед вживанням проходять процес обсмаження. Існує багато видів обсмаження, і кожне з них впливає на смак приготованого напою.
Чарівні властивості кофеїну наразі стали предметом дослідження у харчовій індустрії. У Європейській федерації кави підкреслюють ефективну дію кофеїну на нервову систему і те, що помірне вживання чорної кави є дієвим засобом зняття втоми. А науковці зауважують, що ця дія залежить від того, настільки чутливий людський організм до кофеїну. Зауважимо, що молекула кофеїну дуже маленька, в організмі вона відіграє роль нейромедіатора, який формує взаємодію кровоносної і центральної нервової системи у боротьбі з речовинами, що викликають втому. Кофеїн по-різному впливає на різні типи нервової системи, але при цьому він не викликає порушень психіки і захворювань на рак, більше того має потенційні протиракові властивості.
Поради щодо вживання
Для кожної людини норма споживання карого напою є індивідуальною. Однак необхідно пам’ятати, що кава :
-
Спричиняє сильну сечогінну дію і призводить до втрати рідини, тому вагітним жінкам і матерям, які годують немовлят, її потрібно випивати мінімальну кількість, або зовсім не пити, адже вона може викликати появу залізодефіцитної анемії. EFSA називає безпечний рівень споживання кофеїну для такої категорії населення − це 100- 200 мг на добу.
-
Може викликати підвищення артеріального тиску і деякі хвороби серця, тому людям, хворим на гіпертонію, її вживати не бажано.
-
Покращує концентрацію уваги, пам’ять, ефективність праці на короткий термін, тому багатьох людей «примушує» випивати її більшу кількість, що призводить до виникнення різних захворювань.
-
Кофеїн ефективний при мігрені, але не при головних болях, що спричинені підвищеним тиском.
-
Часте вживання може дещо поліпшити перебіг цукрового діабету 2 типу і суттєво знизити розвиток цирозу печінки.
-
Значно підвищує кислотність шлункового соку, тому людям з діагнозом «гастрит», «гастродоуденіт», «рефлюкс», що супроводжуються підвищеною кислотністю, вживати часто каву не можна.
Для жінок, які хочуть схуднути, приємна новина – кава практично не має калорійності. Загляньте у Таблицю калорійності і ви зможете пересвідчитися у цьому.