З 1 по 7 серпня в Україні триває Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. У 2021 році він проходить під гаслом: «Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність». Бердичівські лікарі починають розповідати жінкам про користь грудного вигодовування до пологів.
Грудне вигодовування має надзвичайно важливе значення для повноцінного росту і розвитку дитини. Це найкраща їжа для неї і найбільш безпечний спосіб вигодовування малюка. Материнське молоко – унікальна рідина, яка містить життєво важливе поєднання поживних речовин, антитіл, ферментів і гормонів. Саме тому воно – ідеальний продукт харчування та кращий початок для життя новонародженого. Важливо знати, що грудне вигодовування приносить користь не лише дитині, але й здоров’ю матері. Малюку потрібний тісний контакт із мамою, щоб відчувати себе в безпеці, а годування – найкращий спосіб спілкування з новонародженим. Біля материнських грудей він не тільки насичується, а й задовольняє свою потребу в теплі та любові, серцебиття та звичний ритм дихання мами заспокоюють.
Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Тому в перші місяці життя при виключно грудному вигодовуванні немає необхідності допоювати малюка водою. В грудному молоці є достатня кількість рідини. Молоко матері має високі поживні властивості: у його складі – білки та незамінні амінокислоти, жири і незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та формі і добре засвоюються організмом дитини. Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока, сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому – повноцінної системи імунітету. Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я малюка зберігається протягом всього життя. Діти, які знаходилися на грудному вигодовуванні, міцніші, вони рідше хворіють, швидше одужують і мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж ті, котрі перебували на штучному вигодовуванні. «Чарівні» інгредієнти молока мами захищають дитину від інфекцій і вірусів. Також є певні переваги для жінки: годування грудьми сприяє скорочуванню м’язів матки і відновленню її розмірів, зменшує ризики розвитку раку яєчників, раку молочної залози та остеопорозу і є основою материнського, особливого зв’язку з дитиною. Крім того, збереження грудного вигодовування економічно вигідне для сім’ї, бо якісні дитячі суміші – досить недешеві.
Розпочати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це станеться в першу годину життя. Режим вигодовування за потребою визнає зміну графіку харчування дитини час від часу, бо ж малюк росте – його потреби змінюються, і саме за рахунок вільного доступу до грудей дитина дає вашому організму «зрозуміти», коли і скільки молока продукувати.
Запам’ятайте просте правило – чим частіше малюк смокче груди, тим більше молока в них утворюється. Нічні годування важливі в перші дні для налагодження лактації. Стежте за сигналами, які подає Ваш малюк, коли зголодніє. Годуйте дитину виключно грудним молоком до досягнення нею шестимісячного віку, тобто не пропонуйте їй до цього терміну ніякої іншої їжі та пиття (в тому числі води, чаю, соків). Найсучасніші рекомендації – почекати із введенням прикорму до того часу, поки малюку буде не менше 6 місяців від народження. Ви можете зберігати грудне вигодовування так довго, як цього хочете Ви та Ваша дитина. Адже це радість, яка дарує ні з чим незрівнянне відчуття єдності зі своїм малюком.
Наші педіатри завжди готові проконсультувати кожну маму і надати конкретні рекомендації з вигодовування дитини.
Юлія Леонідівна Маліванчук, лікар-педіатр амбулаторії № 4 міста Бердичева