І це при тому, що самі установки постачаються безкоштовно у вигляді міжнародної гуманітарної допомоги. На Бердичів «виділяють» чотири установки потужністю 200 кВт та одну установку на 100 кВт. Їх планується встановити на п’яти найбільших котельнях міста.
Когенераційна установка являє собою по суті великий двигун внутрішнього згоряння, який працює на газу, та генератор електричної енергії, розміщений з ним на одній осі. Генератор виробляє електричну енергію, а теплова «знімається» з системи охолодження двигуна.
Такі установки отримали велике поширення в Європі, як економічне і децентралізоване джерело одночасно і теплової, і електричної енергії. Особливо тоді, коли росія підсадила Європу на свою газову голку.
Широке використання таких установок в Україні не застосовувалось раніше, бо було вдосталь централізованої електроенергії за порівняно невеликим тарифом. Але тепер, коли маневрові потужності енергосистеми практично зруйновані ворожими ракетами, такі установки стали особливо актуальними.
Міжнародні організації дають їх Україні як гуманітарну допомогу для того, щоб в опалювальний сезон могли безперервно працювати міські котельні централізованого опалення, навіть за умови повної відсутності електроенергії. Теплову енергію в такій системі теж знайдеться, куди використовувати.
Але все це буде працювати, якщо буде в наявності газ, а в умовах повномасштабної війни такої опції, на жаль, гарантувати не може ніхто. Та й витрати його на роботу когенераційної установки теж немаленькі. Так, стокіловатна установка споживає за годину близько 30 кубів газу, а двістікіловатна, відповідно, майже вдвічі більше.
Та щоб встановити «безкоштовні» когенераційні установки на бердичівських котельнях, потрібно витратити ще 12-15 мільйонів гривень на облаштування фундаментів для них, систем газопостачання, електричного підключення та автоматизації.
В міському бюджеті таких коштів зараз немає, тож вирішили, що для цього комунальне підприємство візьме кредит, який буде погашати за рахунок обігових коштів та можливої економії на електроенергії. А на цій сесії міської ради депутати мають дати згоду на використання діючих котелень у якості застави під такий кредит.
На засіданнях постійних комісій у депутатів виникало чимало питань щодо доцільності такого кроку та цифри необхідних коштів, тому сьогодні на погоджувальній раді перед сесією їм все ще раз розповість директор КП «Бердичівтеплоенерго». А яке рішення вони ухвалять, побачимо вже на сесії, що відбудеться в середу 11 вересня.