5 ВЕРЕСНЯ – ДЕНЬ ПІДПРИЄМЦЯ
У кожного – свій шлях у бізнесі. Комусь вдалося взяти впевнений старт, хтось, навчаючись на помилках, розробляє власну стратегію дій, дехто, надихаючись досвідом інших, приходить до успіхів із часом. Про те, як відкрити свою справу, визначати цілі та досягати їх, і як працює бізнес у поточних реаліях, журналісти розмовляли з місцевими підприємцями.
«Підприємець – це той, у кого є ідея і бажання створювати» (Девід Карп, амер. веб-програміст і підприємець)
Спілкування з бердичівськими підприємцями почалося з традиційного питання: як Ви прийшли до створення власної справи, що потрібно, щоб стартувати?
Олена Речич, куратор керуючого СМ «Наш край» у м. Бердичеві: «Всі люди різні, у кожного – свої погляди на життя, професійні та особистісні якості, різні багаж знань і досвід. Люди, які володіють підприємницькою жилкою, вміють створювати та рухати ту справу, якою займаються… І потрібно багато працювати над собою, ставити завдання та вирішувати їх. Підприємці – це особливі люди, з особливими креативними даними – рухати світ уперед. Згадуються слова мого спочилого чоловіка Сергія Леонідовича Речича – засновника і власника ТОВ «ВАЛІС»: «Усе життя складається з перемог. У будь-якому бізнесі не можна варитись у власному соку, необхідний постійний розвиток. Потрібно бути впевненим у собі, самоорганізованим». Його золоте правило, якому слідував, – вислів Луї Мерсьє: «Той, хто хоче, робить більше, ніж той, хто може». Він один із тих натхненників та помічників з ВЕЛИКОІ БУКВИ й ВЕЛИКИМ СЕРЦЕМ , завдяки яким у Бердичеві нещодавно відбулося відкриття нового спортивного залу клубу змішаних єдиноборств «King mount» (засновник і тренер – Володимир Гурський)… Вдячна педагогам моєї рідної 17-ї школи, яких згадую з великою повагою. Вони надихали, спрямовували і навчили працювати в команді, сформували лідерські якості, що знадобились у майбутньому. У школі була головою ради дружини, потім – комсоргом. Вже у 20 років стала головним бухгалтером, у 21 – директором магазину. Коли мені виповнилося 22, разом із чоловіком Сергієм Леонідовичем організували свій бізнес… Сім’я Речич брала й бере участь у багатьох благодійних проєктах, надаючи меценатську допомогу і не афішуючи її, бо добрі справи мають зарахуватися на небі, а не на землі. Підприємець не має права працювати тільки для себе й на себе, тоді цей бізнес буде приречений на крах. Бізнес має працювали для людей і на людей! Починаючи будь-який проєкт, ставиш питання: для КОГО? Окрема і не менш цікава й захоплююча робота – в Комп’ютерній Академії «ШАГ» – Міжнародній компанії, якій – понад 20 років, яка знаходиться в 22-х країнах світу! З 1999-го року Академія «ШАГ» змінює освіту в Україні та світі. Зібрані кращі практики з усього світу, і розроблено модель школи майбутнього, де кожна дитина зможе розкрити свій потенціал, отримати доступ до найважливіших знань і сучасних технологій, а найголовніше – зрозуміє, що школа – це місце для розвитку та нових можливостей. Й саме така школа стартувала: 1-го вересня відбулося відкриття в м. Житомирі приватноі ЗОШ нового покоління IT STEP SCHOOL».
Улюблену справу Сергія Речича – люблячого і турботливого батька, мудрого наставника та справжнього друга – продовжує його 24-річний син.
Вадим Речич, керуючий СМ «Наш край» у м. Бердичеві: «Мені ще не було й року, як батьки приносили мене до робочого кабінету. Я нерідко був тут присутнім під час ділових переговорів. У нашій сім’ї є традиція – діти завжди поруч із батьками. Отож згодом я був у курсі багатьох бізнес-подій, свідком різних заходів та учасником поїздок. Виховувався у колективі, і, виходить, що підприємництву навчався з дитинства, їздив із батьками на курси і тренінги. Враження та знання зберігалися в підсвідомості і залишилися в пам’яті. Закінчив БКПЕП, Державний університет «Житомирська політехніка» та завершую навчання в університеті Аристотеля в Салоніках. Досвід напрацьовувався поступово. У планах було відкрити свій бізнес. Свідомо став допомагати батьку в цій діяльності 3-4 роки тому. Зараз керую мережею супермаркетів «Наш край» у Бердичеві, одночасно навчаюсь, опановуючи потрібні знання. У справі допомагають наполегливість і терпіння. Найсильніша мотивація – почуття обов’язку перед пам’яттю батька. Ми намагаємося продовжити його справу, розвиватись і відкривати нове та втілювати принцип Сергія Леонідовича: «Підприємець повинен робити цей світ кращим, а людей – щасливими».
Любов Івасюк, власник міні-маркету «Цибулька»: «Маю 15 років досвіду роботи в ресторанному господарстві різних рівнів та країн світу. Впевненості мені надавали роботодавці. Сформувалося своє бачення справи, і згодом зрозуміла, що втілити задуми на практиці я зможу тільки тоді, коли сама буду власником бізнесу. А діти росли, потреби, звісно, теж. Заробляти хотілося більше, ніж платили роботодавці, тому і ризикнула. Вважаю, що вдалося реалізуватися у власній справі. А щоб почати, потрібне бажання».
Наталія Бойчук, власник магазинів «Бурштин» і «Пролісок»: «Здається, все життя займаюся торгівлею. Після закінчення технікуму стала працювати продавцем в магазині міського управління торгівлі. І незабаром колектив обрав мене, «борця за справедливість», директором продовольчого магазину, що біля автопарку по вул. Чапаєва (нині Варварівська). Торговельний заклад очолила у 23-річному віці. Невеликий колектив в усьому підтримував. Мої відносини з покупцями ґрунтувалися на взаємній повазі. На той час у країні почалася перебудова… Пропрацювала 22 роки і прийшла до висновку, що можу відкрити власну справу. Був непростий, важкий час і в Україні, і в Бердичеві. Багато хто тоді збанкрутував… Я не мала стартового капіталу, мусила брати кредити. Але були велике бажання працювати та любов до своєї праці і людей».
Сергій Морозюк, власник магазинів дитячого одягу «Фея» та «Ритм»: «Найголовніше – мати бажання (!!!) плюс – мету. Якщо їх поєднати, тоді буде видно плоди. І щоб стартувати, в першу чергу, повторюся, потрібне велике бажання. Після закінчення інституту протягом 5–6-и років я працював у міському управлінні торгівлі. Згодом – в одній із фірм. Настав час – вирішив відкрити власну справу і зробив перший крок. Починав практично з нуля…»
Юрій Богатирчук, директор ТОВ «ТРАНСБУДРЕСУРС»: «В юні роки я завжди хотів бути незалежним, особисто керувати своїм часом, активами, і на той момент мені це здавалось ідеальною моделлю ведення власної справи. Але з часом, звичайно, досвід почав вносити свої корективи, а ідеалізовані очікування стикнулися з умовами ведення бізнесу в реаліях сьогодення. Щоб почати, потрібно визначитися з метою, галуззю та зважати на знання, якими володієш. А також вивчити ринок свого напрямку, вирахувати потенційні ризики».
Що значить бізнес для бердичівських підприємців, та які складові їх успіху?
«Бізнес – це життя, і в ньому повинен бути сенс, – відповідає Любов Івасюк. – Це стан душі, спосіб життя… Успіху сприяють старанність, порядність, самовіддача, завзятість та попередньо набутий досвід у професії». «Це улюблена справа, – зазначає Олена Речич. – Хочеш із задоволенням ходити на роботу, перетвори її на хобі. Щоб стати успішним підприємцем, потрібно бути креативним, спритним та комунікабельним і вміти вирішувати комплексні проблеми. У бізнесі найголовніше – команда. Це люди , яких поважаєш та цінуєш, люди, з якими працюєш і навчаєшся, люди, з якими відпочиваєш та розвиваєшся, люди , які горять справою і творять добро! Це люди, згуртовані в команду, яка завжди мотивована та спрямована на 100-відсотковий результат. Генрі Форд говорив: «Заберіть у мене мої гроші, заводи, верстати та фабрики, але залиште мені моїх людей – і незабаром ми створимо заводи краще колишніх. Залиште мені мої фабрики, але заберіть моїх людей – і скоро підлоги заводів заростуть травою». Пишаюся, що працюю в команді, яка робить життя БЕРДИЧІВЛЯН більш комфортним й надає якісні послуги, забезпечуючи свіжими продуктами харчування». «Підприємець – не професія, а покликання, – міркує Наталія Бойчук. – Я живу цим, горю власною справою. Якщо не вболівати за свою працю, нічого не досягнеш. Потрібно триматися, платити зарплату працівникам, адже колектив відіграє важливу роль. Мені допомагають чоловік – військовий пенсіонер, двоє дочок, які теж віддаються роботі, і наші продавці. Зі мною працюють 11 чоловік. Стараємося тримати планку. А складові успіху – любов до справи та наполеглива праця…»
Сергій Морозюк називає свою діяльність невід’ємною частиною життя: «Це свого роду образ мислення, система цінностей і погляд на життя… Чи успішний я підприємець? Нехай оцінюють інші. Свого часу мені щастило на людей, які допомагали, з якими були взаєморозуміння та довіра. Вдавалося знайти спільну мову. Я ніколи нікого не підводив. У бізнесі інакше не можна. Сказав – значить зробив. Так мене вчив батько. Поважаючи інших, підприємець отримує відповідні повагу та авторитет… Мій бізнес пішов далі і став сімейною справою». «На сьогоднішній день це – спосіб життя, і це більше, ніж просто робота, – ділиться думками Юрій Богатирчук. – Це недоспані ночі, виснаження, тривога за майбутнє, відповідальність за інших людей, залежність від обставин, недобросовісна конкуренція. Але водночас – це самореалізація та величезна насолода від Результату! А в це слово кожен вкладає щось своє. Звичайно, важливою складовою успіху є вміння правильно і вчасно застосувати свої знання, вміти визнавати власні помилки та аналізувати отримані результати, поважати людей, з якими працюєш».
Як працює бізнес у сучасних реаліях
У реаліях сьогодення кожен бізнес стикнувся з негативними наслідками пандемії COVID-19. Ситуація з коронавірусом вдарила майже по всіх сферах економіки і поставила під загрозу стабільний дохід багатьох громадян. Як працює бізнес у поточних реаліях, поділилися думками бердичівські підприємці.
Любов Івасюк: «Пів світу плаче, пів світу гопки скаче…» Я б так сказала. В кожного напрямку є свої злети і падіння. Але важко кожному по-своєму».
Сергій Морозюк: «Зараз у верхніх ешелонах вводять закони, які заганяють у глухий кут малий і середній бізнес. Саме малий бізнес є запорукою розвитку країни – йдеться про створення робочих місць, а також – про відкриття власної справи молоддю. Коли будуть сплачуватися податки, діятимуть закони, які полегшать життя українським підприємцям, тоді все складеться». «Ведення бізнесу в сучасних реаліях стає все складнішим процесом… – зауважує Юрій Богатирчук. – Невпевненість у завтрашньому дні змушує приймати невигідні для бізнесу рішення. Нестабільна податкова система негативно впливає на розвиток підприємництва. А податки, які сплачуємо від своєї діяльності, – це левова частка в наповненні бюджету країни. Дуже хотілося б, щоб для бізнесу була більш сприятлива система оподаткування, банківського кредитування. Законодавча база постійно змінюється, не даючи можливості працювати в умовах стабільності і захищеності». «Склалася непроста економічна ситуація, яка ускладнилася в умовах карантину, – погоджується Наталія Бойчук. – Але вірю в те, що труднощі ми подолаємо, і в Україні все налагодиться».
Мета – мрія, яка має здійснитися…
Із захопленими людьми завжди цікаво. Саме з таки бердичівськими підприємцями відбулося спілкування напередодні професійного свята. Це люди, які не тільки вміють планувати, керувати та діяти, а й мріяти, поставивши мету, побачивши можливості та окресливши перспективи.
«Про що мріють підприємці? Про державну турботу та нормальні закони для підприємництва», – з притаманною їй прямолінійністю відповідає Любов Івасюк. «Хочеться, щоб бізнес був захищений від незаконних посягань, щоб працював законно і мав можливість розвиватися в комфортних умовах, – зазначає Сергій Морозюк. – Знаєте, якби я починав свою справу вдруге, то починав би так само, як колись…» «Найголовніша мрія – закінчення війни і повернення миру в Україну, аби всі були щасливі та здорові – дорослі, діти й онуки, щоб у державі відбулися позитивні зміни, – говорить Наталія Бойчук. – Хочеться, щоб люди мали стабільні заробітки у рідній країні, щоб могли купити власним дітям те, що вони хочуть, і чого потребують». «Мрію розвивати свою країну, місто, в якому живу. Щоб візитівкою нашого Бердичева були щасливі , самозайняті люди, які мають можливості для самореалізації, – ділиться думками Юрій Богатирчук. – Зі свого боку я хочу створювати нові робочі місця, розвивати інфраструктуру. Кожен повинен починати зі свого будинку, вулиці, де живе. Не чекати, що хтось зробить за тебе благоустрій, посадить квітку, пофарбує гойдалку… Великий успіх, розвиток і статус починаються з малого, з вкладень – і фінансових, і моральних – у перспективні проєкти для розвитку у майбутньому».
Що потрібно робити для досягнення своїх цілей? Які поради дають бердичівські підприємці початківцям – колегам по цеху? Вони прості і зрозумілі: мати бажання займатися тим, що обрали, запастися терпінням і наполегливістю, не втрачати впевненості та сили волі і прагнути реалізуватись у власній справі. «Нічого не бійтеся, дійте!» – лаконічно радить Олена Речич. «Важливо завжди йти за своєю метою невеликими, але впевненими кроками,– наголошує Юрій Богатирчук. – Запровадження сучасних технологій – важливий компонент для розвитку та успіху будь-якого бізнесу. І потрібно зосереджуватися на результаті». «Починати бізнес зараз важко, але відкривати свою справу ніколи не було легко, – зауважує Наталія Бойчук. – Головне – не опускати руки, не піддаватися паніці, йти до своєї цілі. Повсякденна праця і любов до неї дадуть результати».
Всі великі справи досягаються маленькими діями. І в той же час, як сказав один британський політик, не слід боятися робити великі кроки. Напевно, щоб стати успішним і реалізувати себе як підприємець, потрібно бути готовим до ризиків та викликів, які нерідко підносить життя.
Вікторія Кучерява