У багатьох громадян виникає досить багато питань, та іноді і негативних емоцій, коли вони стикаються із виконавчою службою. Так виникає через досить велику кількість нормативних документів, та неможливість пересічному громадянину правильно зрозуміти їх трактування, зокрема Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон).
Наприклад. Ви заборгували певну суму коштів юридичній або фізичній особі (стягувачу), отже Ви є стороною виконавчого провадження-боржником (ст.15 Закону).
У виконавчу службу надійшла заява разом із виконавчим документом (виконавчий лист, судовий наказ тощо) від стягувача про стягнення з Вас боргу. Виконавець відкриває виконавче провадження та вчиняє заходи примусового виконання рішення, передбачені Законом (ст.10 Закону),а саме:
виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, де зазначається інформація відносно боржника та стягувача, предмет стягнення (наприклад, сума коштів яку винен боржник стягувачу). Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження виконавець виносить постанови про стягнення з боржника виконавчого збору та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
Виконавчий збір (ст.27 Закону) стягується у розмірі 10 % від суми, що підлягає примусовому стягненню (наприклад, Ви маєте 500 грн. штрафу, тобто виконавчий збір буде становити 50 грн.). Але, в разі добровільної сплати штрафу (тобто до відкриття виконавчого провадження) виконавчий збір не стягується!
Витрати виконавчого провадження (ст.42 Закону) це є мінімальні витрати, що включають плату за користування автоматизованою системою виконавчого провадження та витрати, пов’язані із винесенням постанов державним виконавцем.
Не пізніше наступного робочого дня виконавець виносить постанову про накладення арешту на рахунки та майно боржника. Виконавець чітко зазначає, яка сума коштів на Вашому рахунку арештована, тобто, якою Ви не можете розпоряджатися, аж до повного погашення Вашого боргу. Арешт коштів боржника– це є ОБОВ’ЯЗОК державного виконавця виконання норм Закону, а не його примха. Після вчинення всіх необхідних дій, виконавець вносить Вас до єдиного реєстру боржників (ст.9 Закону). Даний реєстр є відкритим та доступним для кожного громадянина (за посиланням:https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors).
В разі, коли на запит виконавця надходить відповідь та виявляється, що боржник отримує дохід, тоді виконавець виносить постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника (ст.ст.68-73 Закону), до повного погашення боргу, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів (аліментів).
Протягом 2021 року у відділі на виконанні перебувало 19700 виконавчих проваджень щодо стягнення боргів, з яких 6809 виконавчих проваджень – виконані в повному обсязі. Всього стягнуто – 67,5 млн.грн. в рахунок погашення боргу.
Дуже часто виникають ситуації, коли до відділу надходять заяви про відкриття виконавчого провадження, наприклад, з приводу стягнення адмін.штрафів за порушення правил дорожнього руху. Та коли виконавець вчинив всі дії, передбачені Законом, виявляється, що боржник сплатив цей штраф відразу після вчинення правопорушення. Тоді, Вам необхідно надати до виконавчої служби підтверджуючі документи про повну сплату штрафу (це може бути квитанція тощо). Тільки після цього, виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі Вашої добровільної сплати боргу та знімає арешт з майна та коштів.
Протягом 2021 року у відділі на виконанні перебувало 3200 виконавчих проваджень щодо стягнення адміністративних штрафів у сфері безпеки дорожнього руху, з яких 1640 виконавчих проваджень закрито у зв’язку з повним виконанням, та стягнуто 3 млн.100 тис. грн. до державного бюджету.
Стосовно аліментів. Це одна з найскладніших категорій у виконавчому провадженні. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України (ст.71Закону). Боржником в даному випадку є платник аліментів. В разі, якщо Ви самостійно сплачуєте аліменти стягувачу, необхідно своєчасно надавати підтверджуючі документи про їх сплату до виконавчої служби. Якщо боржник має борг зі сплати аліментів більше ніж за три місяці, тоді виконавець вчиняє всі необхідні дії з примусового виконання виконавчого документа (арешт рухомого і нерухомого майна, арешт коштів на рахунках, внесення до єдиного реєстру боржників).
Заборгованість зі сплати аліментів розраховується, виходячи з розміру середньомісячної заробітної плати для певної місцевості. У відповідності до ст.71 Закону, до боржника застосовуються такі обмеження, як:
-Заборона перетину кордону,
-Право керування транспортними засобами;
-Право користування вогнепальною зброєю,
-Право полювання.
Ці обмеження діють до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі!
У разі наявності заборгованості зі сплати аліментів понад 6 місяців, державний виконавець змушений скласти протокол про адміністративне правопорушення, у відповідності до ст.183-1 КЗпАП, який надсилається для розгляду до відповідного суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення. В разі призначення суспільно-корисних робіт, боржнику нараховуються кошти за виконану ним роботу, які перераховуються на рахунок державної виконавчої служби для погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Ще одним із засобів примусового впливу, що застосовується до боржника є накладення штрафу! А саме, у відповідності до ч.13 ст. 71 Закону, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів:
-за 1 рік–штраф у розмірі 20 % від суми заборгованості,
– за 2 роки – штраф у розмірі 30 % від суми заборгованості,
– понад 3 роки -штраф у розмірі50% від суми заборгованості.
Також, з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10% від суми заборгованості (ст.27 Закону). Наголошуємо, що виконавчі провадження даної категорії (аліменти), при досягненні дитиною 18 років, за наявності заборгованості не можуть бути завершені до повного погашення боргу.
Протягом 2021 року у відділі на виконанні перебувало 2607 виконавчих проваджень щодо стягнення аліментів. Перераховано в рахунок аліментів – 33 млн.300 тис.грн, з яких – 27 млн.грн. стягнуто із застосуванням до боржника заходів примусового характеру.
Стягнуто штрафів по аліментах на користь стягувача на суму – 235 тис.грн.
Бердичівський відділ ДВС