Погонич гужової повозки мало що пам’ятає про те, як восени 2019-го на трасі між Романівкою та Гардишівкою потрапив у аварію: отямився в лікарні із тяжкими тілесними ушкодженнями, небезпечними для життя.
Іншим учасником ДТП став 27-річний водій – йому ставили у провину порушення Правил дорожнього руху, а саме: невжиття негайних заходів для зменшення швидкості після виникнення небезпеки, яку об’єктивно був спроможний виявити. За даними досудового слідства, у кермувальника була технічна можливість уникнути наїзду на підводу, однак він проявив безпечність та неуважність і допустив зіткнення.
У судовому засіданні обвинувачений визнав свою вину та розказав, що 13.10.19 р. після шостої вечора напідпитку повертався з Бердичева додому, їхав зі швидкістю близько 90 км/год. Траса не освітлювалась, і підводу, яка без катафотів рухалась попереду, він помітив за метрів десять – почав гальмувати, проте уникнути наїзду не вдалось. Також чоловік повідомив, що місце пригоди не залишав, а одразу викликав правоохоронців і медиків: потерпілий був без свідомості. Згодом він навідувався до постраждалого у лікарню, купував ліки і відшкодовував збитки. Вказав також, що кається і дуже жалкує про вчинене.
Потерпілий пригадав та повідомив лише те, що того вечора рухався із підводою у напрямку Гардишівки і що більша частина возу знаходилась на узбіччі, аби не заважати транспортним засобам. Чоловік підтвердив, що не має до обвинуваченого ніяких претензій і просив не позбавляти його волі.
Проведені експертизи не встановили у «БМВ», яким керував обвинувачений, жодних характерних ознак несправностей чи раптових неполадок, які вказували б на причинний зв’язок між технічним станом автомобіля та аварією. Призвели до неї необґрунтовані дії водія, що суперечили вимогам пунктів 12.3 та 12.6 (ґ) ПДР України. Крім того, було підтверджено факт перебування керманича у нетверезому стані (вміст алкоголю у крові – 1,64‰).
Після оцінки усіх доказів суд зробив висновок про повну доведеність винуватості молодого чоловіка в інкримінованому порушенні правил безпеки дорожнього руху, що заподіяли тяжкі тілесні ушкодження потерпілому (ч. 2 ст. 286 КК України).
Пом’якшувальними обставинами було визнано щире каяття, сприяння розкриттю злочину та добровільне відшкодування збитків. А вчинення правопорушення у нетверезому стані не тільки обтяжило основне покарання, а й стало підставою для застосування додаткового – суд призначив водію 4 роки позбавлення волі із 2-річним іспитовим строком, а також на 2 роки позбавив його права керувати транспортними засобами. Додаткове покарання підлягає реальному виконанню.
Вирок набуде законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги (якщо її не буде подано).