Новина про 22-річного парубка, котрий минулого тижня знайшов на околиці обласного центру пачку грошей та передав її поліції, швидко поширилась інтернет-простором, ставши темою для обговорення і серед бердичівлян.
«Гідний вчинок гідної людини!», «Молодець, яких мало», «А чи буде йому винагорода?» – такими міркуваннями обмінювались між собою містяни упродовж останніх кількох днів. Тож ми вирішили підготувати матеріал, який дасть відповіді на найпоширеніші питання, пов’язані зі знахідками.
Одразу зауважимо: юнак, який знайшов 30 тисяч гривень та віддав гроші правоохоронцям, вчинив не лише за велінням совісті, а й закону. Бо відповідно до статті 337 Цивільного кодексу України, особа, яка знайшла загублену річ, зобов’язана негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власника речі і повернути знайдену річ цій особі. Якщо ж власник або його місце перебування невідомі, то особа, котра знайшла чужу річ, ЗОБОВ’ЯЗАНА заявити про знахідку Національній поліції або органу місцевого самоврядування.
!!! Якщо знахідку виявили у транспорті чи у приміщенні – слід передати її особі, яка представляє володільця цього приміщення чи транспортного засобу. У такому випадку особа, які передано річ, набуває прав та обов’язків особи, яка знайшла загублене.
??? Де зберігати знахідку, поки шукають власника – той, хто знайшов чужу річ, має право зберігати її в себе або здати до поліції, органу місцевого самоврядування чи передати особі, яку вони вказали.
??? Чи можна продати знахідку, поки шукають власника – так, особа, яка знайшла річ, що швидко псується, або витрати на зберігання якої є непропорційно великими порівно з її вартістю, може продати знахідку із отриманням письмових доказів суми виторгу. Гроші з продажу загубленої речі підлягають поверненню особі, яка має право вимагати її повернення.
??? Чи можна забрати знайдене собі та не робити нічого з перерахованого вище – у випадку неповідомлення про знахідку чи спробі її приховати особа позбавляється права на одержання винагороди. А за незаконне привласнення знайденого передбачено ще й кримінальну відповідальність.
??? Яку винагороду можна отримати за знахідку – якщо власник пообіцяв це публічно, то нагорода виплачується на умовах публічної обіцянки. В іншому разі особа, яка знайшла загублене, МАЄ ПРАВО вимагати від власника (володільця) винагороду розміром до 20% вартості речі. Також той, хто знайшов чужу річ, вправі вимагати відшкодування необхідних витрат, пов’язаних із знахідкою (на зберігання, розшук власника, продаж речі тощо).
??? Чи можна стати власником знайденої речі – можна, але тільки після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку до поліції чи органу місцевого самоврядування, якщо:
1) власника або іншої особи, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не було встановлено;
2) власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявила про своє право на річ особі, яка її знайшла, поліції або органу місцевого самоврядування.
Якщо особа, котра знайшла річ, не бажає набувати її у свою власність, то знахідка переходить у власність територіальної громади. Для цього особа має подати до органу місцевого самоврядування відповідну заяву.
??? То що ж може бути із знайденими у Житомирі грошима – якщо Ви уважно читали цей матеріал, то легко спрогнозуєте усі ймовірні варіанти завершення цієї історії )).