Уже п’ятнадцятий день триває правовий режим воєнного стану, запроваджений через військову агресію Російської Федерації проти України. Суди ж в умовах війни продовжують виконувати свої функції доти, доки це можливо: через загрозу безпеці й життю відвідувачів і працівників низка об’єктів правосуддя на Донеччині, Луганщині, Київщині, Харківщині, Чернігівщини тимчасово припинили свою роботу, а територіальну підсудність їхніх справ розпорядженнями Верховного Суду було змінено.
Судочинство на Бердичівщині
Бердичівський міськрайонний суд від першого дня війни працює у штатному режимі, продовжуючи захищати права і свободи громадян. У пріоритеті – розгляд справ щодо забезпечення режиму воєнного стану (таких поки що не надходило), а також кримінальних справ, справ про адмінправопорушення та клопотань від органів досудового розслідування.
Слухання відбуваються за умови відсутності небезпеки для відвідувачів і працівників. Якщо учасники процесу не з’являються, засідання, як правило, переносять. Також громадяни вправі надавати суду заяви про відкладення розгляду, розгляд без їхньої участі або в режимі відеоконференції. Якщо ж справу можна розглянути у порядку письмового провадження – це також робиться. Важливо пам’ятати і про те, що воєнний стан є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.
Надходження та розгляд справ
Кількість нових надходжень за період із 24 лютого по 10 березня суттєво зменшилась по усіх категоріях справ: за два тижні зареєстровано лише 20 проваджень у порядку виконання судових рішень, 9 цивільних справ, 7 клопотань слідчих органів і 3 справи про адміністративні правопорушення.
За наслідками проведених розглядів маємо наступне: найбільша кількість ухвалених рішень – 22 – стосувалась розгляду клопотань поліції, поданих в рамках розпочатих досудових розслідувань. Зокрема, одне із таких невідкладних клопотань було розглянуто саме у день запровадження воєнного стану: справа стосувалась взяття під варту чоловіка, підозрюваного у незаконному придбанні та збуті метадону.
Також за воєнні тижні суд ухвалив рішення у 15-ти цивільних справах, три з яких – про стягнення аліментів на утримання дітей. Винесено 14 постанов у справах про адмінправопорушення та 4 – у справах кримінальних. Зокрема, у трьох випадках вирішувались нагальні питання про продовження обраних запобіжних заходів у виді тримання під вартою чоловікам, які обвинувачуються у тяжких та особливо тяжких злочинах. А четверту постанову винесено за наслідками підготовчого засідання у справі щодо засудженого, якому інкримінують ухилення від відбування покарання – провадження призначено до розгляду.
Таким чином, навіть в умовах війни правосуддя здійснюється і здійснюється виключно судами. А право на судовий захист прав та свобод людини і громадянина гарантується Конституцією України навіть під час дії режиму воєнного стану та не підлягає обмеженню.