На жаль, уже сьому добу поспіль живемо в умовах воєнного стану, що був запроваджений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти нашої держави.
Згідно з Указом, воєнний стан введено на 30 діб, протягом яких військове командування спільно з МВС України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування має забезпечувати заходи й повноваження, котрі передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Також нормативно-правовий акт Президента містить вичерпний перелік конституційних прав та свобод людини і громадянина, які можуть тимчасово обмежуватись у період дії правового режиму воєнного стану. Коротко нагадаємо їхній зміст:
– недоторканність житла (ст. 30 Конституції України – далі КУ);
– таємниця листування, телефонних розмов та кореспонденції (ст. 31 КУ);
– невтручання в особисте і сімейне життя (ст. 32 КУ);
– свобода пересування, вільний вибір місця проживання та вільний виїзд з України (ст. 33 КУ);
– свобода думки і слова; вільний збір, зберігання, використання і поширення інформації (ст. 34 КУ);
– участь в управлінні державними органами, референдумах та виборах (ст. 38 КУ);
– проведення зібрань, мітингів, походів та демонстрацій (ст. 39 КУ);
– володіння, користування та розпорядження власністю (ст. 41 КУ);
– свобода підприємницької діяльності (ст. 42 КУ);
– право на вільний вибір праці (ст. 43 КУ);
– право на страйк (ст. 44 КУ);
– право на освіту (ст. 53 КУ).
Дію деяких з цих обмежень ми уже відчуваємо: комендантська година, заборона продажу алкоголю, особливий режим в’їзду/виїзду транспортних засобів, обмежений виїзд за кордон чоловіків призовного віку тощо. Однак, в рамках тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини та громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, військове командування і влада можуть запроваджувати й інші заходи правового режиму воєнного стану. Усі вони спрямовані на оборону України, захист безпеки населення та інтересів держави.