Майже 90 тисяч гривень на спорудження надгробного пам’ятника має відшкодувати «Укрзалізниця» бердичівлянці, чия 28-річна донька торік загинула через наїзд електропотяга.
Жінка уже вдруге позивалась до акціонерного товариства: минулої осені суд частково задовольнив її вимоги про відшкодування моральної шкоди, завданої трагічною загибеллю дочки. В основу тодішнього рішення лягли норми цивільного законодавства, відповідно до яких власник джерела підвищеної небезпеки (а потяг – одне з таких) повинен відшкодувати завдану цим джерелом шкоду, незалежно від наявності своєї вини.
Відповідальність володільця джерела підвищеної небезпеки виключається лише у разі умислу потерпілого або дії непереборної сили. Таких фактів судове слідство не встановило, однак стало відомо, що молода жінка грубо знехтувала правилами поведінки на залізниці, що мало причинно-наслідковий зв’язок з її смертельним травмування. Тому розмір заявленої моральної шкоди було зменшено зі 150 000 до 50 000 грн, з чим погодився і суд апеляційної інстанції.
У своєму другому позові бердичівлянка просила стягнути з «Укрзалізниці» 88 тис. грн витрат, понесених нею для спорудження надгробного пам’ятника на могилі доньки. Як і минулого разу, відповідач був проти задоволення позовних вимог. Цього разу мотивував тим, що сума витрат на виготовлення пам’ятників визначається з їх фактичної вартості та не повинна перевищувати граничну вартість стандартних пам’ятників та огорож, яка для Житомирщини встановлена у розмірі 2 200 грн. Також представник «Укрзалізниці» вказував на фіктивність наданих позивачкою товарного чека і накладної.
Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, суд не знайшов підстав сумніватись у достовірності доказів, що підтверджували як розмір витрат на пам’ятник, так і факт його спорудження. Крім того, чинне законодавство не містить обмежень щодо меж відшкодування витрат на поховання, а вони мають бути компенсовані особою, котра завдала шкоду смертю потерпілого. У даному разі вина останнього не враховується. «Оскільки смерть сталася внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки, власником якого є відповідач, та витрати на встановлення надгробного пам’ятника взяла на себе її мати, такі витрати доводяться товарним чеком, суд стягує 88 000 гривень понесених витрат», – йдеться у рішенні суду.
Протягом 30 днів учасники справи можуть оскаржити винесене судове рішення в апеляційному порядку.
Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області
Читайте також:
1. У Бердичеві потяг збив чоловіка
2. Трагічно загинув Почесний громадянин міста Бердичева Леонід Копитко