У виставковій залі Музею історії міста Бердичева відкрито нову експозицію – яскраву, світлу й теплу. Тридцять випускниківхудожньої школи презентували свої творчі дипломні роботи на вечорі прощання з мистецькою альма-матер.
«І кожен фініш – це, по суті, старт…»
Переступивши поріг виставкової зали, відвідувачі мимоволі зупинялися, з захопленням розглядаючи творіння юних митців. Близько двохсот картин і малюнків – це своєрідні історії про бачення світу, красу природи та людських почуттів. Вражала вільна палітра творів – від чорно-сірих відтінків до яскравих веселкових кольорів. Дивувало багатство тем і жанрів: автори подорожували у світ дитинства, занурювалися у казкові й міфологічні сюжети, полонили уяву пейзажами та натюрмортами. Чимало дитячих робіт сплелися в єдину картину гордості за Україну, наш народ і незламних захисників-оборонців…
Музична передмова до події – гра ансамблю струнних народних інструментів (керівник – Оксана Корнілецька). Мелодія відтворювала почуття та настрій учасників зустрічі. «Цьогоріч радість випускного вечора захмарена війною, – почала спілкування директор Бердичівської художньої школи Ірина Ніколайчук. – Ми пишаємося нашими випускниками, всі вони – найкращі, всі – талановиті. І сьогодні звітують творчою виставкою, де представлені роботи з живопису, малюнку та композиції, виконані у різноманітних техніках. Частина з них створена нашими випускниками під час їх перебування за кордоном. Поки що не всі учні повернулися з інших країн… Нехай здійсняться мрії наших вихованців, нехай буде мир в Україні!» Цього дня слова великої подяки та поваги прозвучали на адресу ще двох творчих особистостей зі славної когорти «випускників». Проводжали на заслужений відпочинок фундаторів художньої школи, знаних і шанованих у місті та далеко за його межами викладачів: Миколу Яцюка – першого директора мистецького навчального закладу, Почесного громадянина міста Бердичева та Валерія Ковальчука – автора творчої ідеї пам’ятника майстру народної творчості і художнику Сергію Танадайчуку та барельєфа на меморіальній дошці, присвяченій Фрідріху Горенштейну, що розташована на стіні приміщення гуманітарної гімназії №2. Слова подяки адресував колективу художньої школи, юним талантам та їх батькам Бердичівський міський голова Сергій Орлюк: «Навіть у скрутні часи ми маємо дбати про розвиток культури. В ній – наша сутність, наш національний характер. Викладачі плекають таланти, доводячи розвиток їх творчих здібностей до високого рівня. Обдаровані діти – майбутнє країни». Очільник міської громади вручив Подяки «аксакалам» художньої школи Миколі Яцюку та Валерію Ковальчуку, директору мистецького навчального закладу Ірині Ніколайчук і ветеранам праці.
Творчий союз художньої та музичної шкіл і Музею історії міста Бердичева – це багаторічна дружба, співпраця та цікаві спільні проєкти. Синергія мистецтва і культури – джерело креативності та нових ініціатив. Керівник музичної школи Інна Бузі назвала Бердичівську «художку» острівцем творчості, де «навчаються талановиті діти під керівництвом мегаталановитих викладачів». Директор Музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук переконана: «Професіоналізм і майстерність учителів художньої школи – запорука успіхів та досягнень їх учнів. Вірю, що з кожним роком творчі виставки ставатимуть усе кращими і дивуватимуть нас відкриттям нових імен». Теплі слова побажань двох класних керівників – Ірини Ніколайчук та Ірини Гаркіної, листи Подяки, квіти і спільні фото – зворушливі та хвилюючі миті… І, мабуть, найурочистіший епізод свята – церемонія вручення випускникам свідоцтв про позашкільну освіту. Добрі напуття, оплески, обійми рідних, які завітали цілими сім’ями, і численних друзів… Людмила Вікторівна, мама випускниці Анастасії Яковенко, дякувала вчителям «за творчу працю, поради і підтримку, за радість спілкування з мистецтвом». Линула чарівна мелодія скрипки в подарунок від Марії Сорочук, випускниці музичної школи (викладач – Ірина Марців, концертмейстер – Ірина Лежнюк), торкаючись душі, розбурхуючи почуття…
Виставка творів юних художників у Музеї історії міста Бердичева та випускний вечір – дві незабутні події, що об’єдналися в одне прекрасне свято. Без сумніву, хвилювалися діти, батьки і, звичайно ж, – викладачі, які разом зі своїми вихованцями пройшли тривалий та непростий шлях від перших кроків учнів у мистецтві до завершених майстерних робіт.
Палітра фарб і звуків, і почуттів…
Кожна робота на виставці – особлива, як і кожний вихованець художньої школи. Твори передають гармонію навколишнього світу та емоції авторів, відтворюють на полотнах затишок мальовничих куточків Бердичева і його околиць, притягують погляд колоритними пейзажами. Серед різних жанрів Катерина Драчук, вихованка Ірини Ніколайчук, віддає перевагу портретам. «Улюблені образи – герої телесеріалів та аніме-персонажі», – зізнається дівчина. До речі, вона чимось схожа на одну з зірок K-pop – життєрадісну й усміхнену. «Сумуватиму за своїми викладачами та друзями-однокласниками, – говорить Катерина. – Наша школа – це світ гармонії і краси, де панує дух творчості». Своє майбутнє випускниця пов’язує з мистецтвом, мріє стати дизайнером інтер’єру.
Справа бачимо персональну виставку Анастасії Яковенко. На мольбертах – понад 50 робіт талановитої 17-річної дівчини. І це лише частина її великого творчого доробку. Серед жанрових уподобань – сюжетні композиції, сакральні мотиви, портрети, пейзажі й натюрморти. На картинах постає образ рідного міста – улюбленого та самобутнього. Настю цікавить старий Бердичів, його культура і творчі особистості. Протягом восьми років навчання у художній школі вона чимало разів отримувала відзнаки за успіхи у різних конкурсах. Серед останніх досягнень – ІІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!», присвяченого Шевченківським дням. На випускному вечорі Анастасії Яковенко вручили Диплом, а її викладачеві Ірині Гаркіній – Грамоту за підготовку переможниці. Як приходить натхнення? «Твори народжуються за покликом душі, – розповідає юна художниця. – Надихає і сама атмосфера школи, де всі розуміють одне одного та підтримують. Дякую кожному своєму викладачеві, а їх чимало. Особливо вдячна Ірині Станіславівні за радість пізнання нового, за те, що надихала і підтримувала у творчих пошуках». Автопортрет юної художниці – це роздуми про себе, погляд у власний внутрішній світ і передчуття наступних кроків… Яким бачить свій подальший творчий шлях? Анастасія давно визначилася: прагне бути графічним дизайнером…
Виставка творів випускників – це розмаїття ідей, думок і технік, експресія кольорів і сплеск уяви та фантазії. Бердичівляни і гості міста мають можливість побачити прощальний вернісаж від вхованців художньої школи до 1-го серпня. З Музею історії міста Бердичева виставка їх творчих робіт помандрує до Житомира і буде представлена в Домі української культури…