Неймовірні емоції та приємна атмосфера вирували у малій залі Бердичівської райдержадміністрації у суботу, 12 березня. Саме тут у затишному колі зібралися Бердичівські журналісти та ті, хто в майбутньому планує пов`язати своє життя зі ЗМІ, аби поповнити свій багаж знань новою корисною інформацією у сфері формування громадської думки.
Тренінг за участю викладачів Житомирського державного університету імені Івана Франка Бердичівська міськрайонна організація «Національної спілки журналістів України» організувала вперше. Проте захід мав успіх серед тих, хто прийшов перейняти частинку досвіду у людей, які знать про журналістику більше, бо на цьому, як кажуть, «собаку з`їли». Кандидати філологічних та філософських наук, доценти кафедри «Видавничої справи, редагування, основ журналістики та філології» Башманівський Валерій Іванович, Близнюк Андрій Сергійович, Слюсар Вадим Миколайович та Свінціцька Олена Іванівна читали присутнім свої доповіді на актуальні для сучасного суспільства теми.
Гарною новиною, яку озвучив Башманівський Валерій Іванович, стало відкриття нової спеціальності чи спеціалізації (ще не до кінця вирішений статус цього напрямку) «Журналістика» в Житомирському державному університеті імені І.Франка. Якщо раніше у стінах університету студенти опановували таку спеціальність, як «Видавнича справа та редагування», стаючи видавцями та редакторами, то тепер є можливість навчатися саме на журналіста. Але, як пояснив викладач, нова спеціальність – нові умови вступу. Крім сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, як це було зазвичай, абітурієнти будуть брати участь у творчому конкурсі, результати якого визначать рівень знань, досвідченість та професійну майстерність тих, хто своїм фахом хоче обрати сферу ЗМІ. І, не менш важливо, представити для вступу свої набутки: статті, замітки, репортажі та інші матеріали, які підтверджуватимуть практичний доробок та схильність вступників до вищезазначеного фаху. Адже, як зазначив ректор університету П.Ю. Саух: « Основне – знайти людей з Божим даром». З більш детальною інформацію про умови вступу, кількість необхідних балів та оплату навчання можна ознайомитися на сайті Житомирського державного університету імені І.Франка.
З не менш важливою темою доповіді «Планшетна свідомість як інструмент раціонального насилля в сучасному світі» виступив Слюсар Вадим Миколайович, наголосивши на тому, що нині технології змінюють світ. Тай самі люди змінюються по відношенню до світу, щодня користуючись ґаджетами, які підкорили, мабуть, усі верстви населення – від малого до великого. Цей швидкий спосіб зафіксувати та передати інформацію став настільки поширеним, що люди не замислюються про її суть. Важливим стає те, яким чином вона подається. Саме тут головну роль зіграє артистичність, вміння привернути увагу.
Хвилю бурхливих емоцій викликала доповідь Андрія Сергійовича Близнюка «Маніпуляція як елемент інформаційної війни». Опис воєнних дій на Сході України, який здійснює нині Російська федерація, якнайкраще підтверджує такі маніпуляції. Адже часто експертом у програмах, що виходять на російських телеканалах, може бути хто завгодно, навіть та людина, яка не має ніякого відношення до сфери політики чи журналістики. Такі собі «ляльки» у руках великого лялькаря, які різними способами намагаються втиснути у голови не тільки росіян, але і деяких українців зовсім інший погляд на речі, що відбуваються. Найболючіше те, що навіть діти, які нічого не тямлять у сучасній політиці, «пляшут» під цю дудку, прославляючи свого президента та молячись на нього. Цікавим є і той факт, що й наші українські канали по-різному передають одну і ту ж інформацію, так як знаходяться під власністю різних керівників, які трактують ті чи інші події, в залежності від своїх політичних поглядів. Ми співпрацюємо з Європою, отримуємо допомогу від них… Але ж і там є люди, які не сприймають належно інформацію про те, що відбувається в Україні. І нічого дивного. Як можна пояснити європейцям нашу війну, якщо у їхніх країнах немає наших супутників, каналів? Адже у тій же Канаді на телебаченні транслює події російський канал.
Корисною інформацією для тих, хто вже працює у сфері журналістики, та тих, хто у майбутньому планує стати журналістом, поділилася з присутніми Олена Іванівна Свінціцька, виступивши з доповіддю на тему «Журналістська етика: як треба і насправді». У нинішньому суспільстві поняття «етика» серед журналістів викликає масу суперечок. Адже багато хто з представників мас-медіа сприймають буквально свободу слова та не завжди дотримуються певних правил у висвітленні подій. Пані Олена наголосила на тому, що «Кодекс професійної етики українського журналіста» був прийнятий ще у 2002 року, та він виконується не всіма та не у повному обсязі, хоча норми знають всі журналісти.
Загалом, після проведеного тренінгу у всіх залишилися лише позитивні враження. Викладачам Житомирського державного університету було приємно бачити у лавах бердичівських журналістів свої студентів, які ще кілька років тому сиділи за університетським партами та слухали лекції, опановуючи професію, а зараз працюють в інформаційній сфері та організовують такі зустрічі. Насамкінець гості пообіцяли, що такі заходи – не останні у Бердичеві і що вони раді співпрацювати з активною молоддю, яку цікавить сфера ЗМІ. Викладачі з великим задоволенням приїжджатимуть до нас з новими і не менш цікавими лекціями, а також обіцяли, по можливості, брати участь у творчих конкурсах, які у майбутньому планує Бердичівська міськрайонна організація «Національної спілки журналістів України». А ще сказали, що обов’язково направлятимуть своїх студентів на проходження практики у редакціях газет Бердичева.