Створення безпечного освітнього середовища – один із головних пріоритетів закладів освіти. В умовах війни, враховуючи реалії сьогодення, йдеться про нові виміри безпеки, забезпечення відповідних умов для надання якісних освітніх послуг. Безперервність освіти в дошкіллі – в центрі уваги педагогів. Дитячі садки Бердичівської міської територіальної громади влітку працюють за окремим графіком у різних форматах. Журналісти «РІО Бердичів» побували в ЗДО № 4 «Берегиня».
Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //
Літньої пори дошкільнята частіше перебувають на свіжому повітрі, на майданчиках. Прогулянка територією ЗДО № 4 і спілкування з малюками подарували приємні емоції. Зелені куточки, квітучі рослини та кумедні фігурки казкових персонажів – країна дитинства, де почуваєшся затишно і тепло… Побачили й позначки, що допомагають зорієнтуватися в напрямках руху до укриття під час повітряної тривоги… Такі ж є і на стінах усередині дитячого садка. Нашим гідом під час екскурсії закладом дошкільної освіти стала вихователь-методист Марія Свистун. Вона розповіла, що колектив «Берегині» співпрацює з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у рамках реалізації ініціативи «Спільно до навчання», і всі педагоги стали учасниками онлайн-занять із мінної безпеки. Марія Михайлівна отримала сертифікат тренера і вже проводила відповідний тренінг.
Згідно з листом МОН «Про організацію безпечного освітнього простору в закладах дошкільної освіти та обладнання укриттів» і рекомендаціями ГУ ДСНС України у Житомирській області щодо впровадження проєкту «Класи безпеки», повідомила вихователь-методист, у ЗДО № 4 «Берегиня» подбали про належний простір, облаштований за зональним принципом: «Із метою виховання у дошкільників основ безпечної поведінки, що містить знання з правил пожежної безпеки, мінної безпеки та цивільного захисту, засвоєння алгоритму дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій різного характеру у закладі створено територію безпеки. Щодня, рухаючись коридором, йдучи до музичної зали чи на зустріч до психолога, перебуваючи в укритті під час сигналу тривоги, діти розглядають ілюстрований матеріал, звертають увагу на картинки-символи, які нагадують їм про стереотипи безпечної поведінки, котрі засвоюють на заняттях». Зараз у захисній споруді тривають ремонтні роботи з покращення облаштування приміщення…
На другому поверсі ЗДО № 4, у зоні безпеки життєдіяльності, на яскравих інформаційних банерах у стилі коміксів малюки охоче розглядають дорожні знаки, знайомляться з різними видами транспорту, згадують правила дорожнього руху, номери телефонів екстрених служб та користуються матеріалами папок-кишень у куточку «Запобігти. Врятувати. Допомогти». Для успішної реалізації освітніх завдань педагогічний колектив використовує міжнародну технологію «Стіни, які говорять» (Talking Walls). Вона дає можливість осучаснити та перетворити освітній простір під запити дитячого сприймання. Отож стіни просто і доступно промовляють малюнками з «Острівця безпеки», візуальними образами та лаконічними формами подачі інформації. Директор ЗДО № 4 «Берегиня» Світлана Чумак наголосила: «У планах – подальше удосконалення роботи з підвищення рівня безпеки дітей. Наші вихованці, діляться батьки, навчають дорослих удома, і це радує. Колектив постійно використовує нові підходи до організації освітнього процесу, щоб діти почувалися захищеними та в безпеці».
На заняттях із навчання правилам безпеки: взаємодія в інтерактивних зонах
Стандартні завдання нерідко здаються дітям нудними. Але, відвідавши фрагменти занять в інтерактивних зонах, створених у ЗДО № 4, ми настільки захопилися побаченим і почутим, що відчули себе учасниками спілкування вихователя з дошкільниками. Зону мінної безпеки для вивчення правил поведінки у разі виявлення вибухонебезпечних та підозрілих предметів облаштували учасники освітнього процесу середньої групи «Янголята» і молодшої групи «Зіронька». Локація приваблює всіх, хто проходить повз, яскравою наочністю й цікавими матеріалами. Вихователь Олена Коцюбинська та її помічник – іграшковий пес Патрон – пояснювали, розпитували і пропонували знайти відповіді біля магнітної WhiteBoard. Діти розповідали про металошукачі та роботу сапера. А 5-річний всезнайко Давид Очаківський уточнював, який одяг у військового цієї героїчної професії. Дошкільнята дізнавалися про небезпечні міни-метелики, що ховаються у траві, водоймах чи на деревах, та начинені вибухівкою іграшки, мобільні телефони, книжки і ручки різних кольорів. Як би не кортіло, такі знахідки не можна підбирати – оминати й телефонувати за номером 101. Наприкінці заняття маленькі слухачі отримали значки учасників «курсу молодого бійця». Раніше ніхто не думав, що дітям доведеться розповідати про правила мінної безпеки. Але реальність, в якій ми зараз живемо, вимагає від нас нових знань…
Наступна зустріч – у зоні пожежної безпеки, яку створювали групи «Калинка», «Соняшник» та «Веселка» разом із практичним психологом Іриною Новіцькою. Вихователь середньої групи «Калинка» Юлія Слівінська запропонувала дітлахам роздивитися тематичні макети: кухні з електроприладами та пожежної частини, виконати завдання за допомогою інтерактивної дошки і в ігровій формі опрацьовували алгоритм дій при пожежі у багатоповерхівці, коли сам удома. Власноруч зроблені символічні вогники, мінігелікоптер та фігурки пожежних – яскраво, цікаво й привабливо! Вдома разом із батьками маленькі бердичівляни конструювали і пожежні машини з коробок. Нині мають цілий автопарк червоних транспортних засобів!
У зоні з отримання знань із надання домедичної допомоги при травмах різного характеру, обмороженнях, опіках та харчових отруєннях, де можна проводити заняття і тренінги, своїм досвідом поділилася вихователь молодшої групи «Сонечко» Сніжана Островська: «Діти отримують різні завдання і навчаються оцінювати стан уявного потерпілого та визначати, якої допомоги він потребує найперше». В наявності – й іграшкові «Чарівні аптечки», «історії хвороб», «бланки рецептів», «рентгензнімки» та різнокольорові пластирі. А надихають казкові персонажі – Ведмедик і Зайчик! Дітям подобаються сюжетно-рольові ігри «В реєстратурі» та «На прийомі у сімейного лікаря». Локацію також допомагали створювати колективи старших груп. До речі, поруч розташований кабінет медичних сестер, котрі проводять санітарно-просвітницьку роботу в закладі.
Коли проходила презентація демонстраційних матеріалів у зонах безпеки для педагогічних працівників, вихователі спробували себе в ролі здобувачів освіти. У дошкільних групах також є куточки з папками з дидактичними іграми, можна переглянути по телевізору пізнавальні мультфільми , послухати історії про пса Патрона… Мотивує те, що викликає цікавість і спонукає дітей самостійно визначати небезпечні ситуації, правильно діяти та замислюватися над власними вчинками.
У групі ЗДО № 4 «Берегиня» в фейсбуці батьки можуть знайти інформацію і фоторепортажі про повсякденне життя закладу дошкільної освіти та з питань, пов’язаних із безпекою дітей: є повідомлення про проведення тематичних днів і тижнів, вистави лялькового театру, моделювання проблемних ситуацій, ігри-дослідження, зустрічі з представниками Бердичівського районного відділу поліції та пожежно-рятувальної частини.
Сьогодні особливо важливо дбати про власну безпеку та безпеку дітей. Знайдіть час, поговоріть із найріднішими та найдорожчими про ризики сучасного світу. Своїм прикладом навчайте їх виконанню простих і необхідних вимог та прийняттю розумних рішень.