Лише в липні 2024 року було прийнято новий Закон про дошкільну освіту, а в Міністерстві освіти вже планують відкрити свій відомчий дитсадок. Тобто на роботу мами будуть іти з дітьми, а там їх заводити в спеціальну кімнату, де під керівництвом вихователів діти будуть проводити час.
Хоча, здається, що нововведення є лише поверненням до старої системи, коли в усій країні рад були колгоспні та заводські дитсадки. Для колгоспних виділяли хату в селі та двох жінок, одна з яких їсти варила, а друга слідкувала за дітлахами. Привозили в подвір’я купу піску — і їхнє дозвілля було повністю цим забезпечене. Заводи, залежно від своєї платоспроможності, теж або виділяли підходящі приміщення, або ж будували спеціальні.
В кінці дев’яностих більшість цих відомчих дитсадків були або продані, або передані до комунальної власності міст. В Бердичеві було і так, і так. Наприклад, в будівлях колишніх дитсадків нині знаходяться і податкова інспекція, і корпус медколеджу, і гуртки позашкільної освіти, і бухгалтерія управління освіти, і БТІ з нотаріусами. Нова хвиля закриття дитсадків, яка фактично пройшла за роки війни, теж вивільнила приміщення, які використовують для потреб переселенців або ж готуються до переїзду в них, наприклад, художньої школи.
Приватні дитсадки, яких вже є чимало в нашому місті, теж знайшли своє місце на сторінках нового закону. Вони можуть функціонувати або як дошкільні осередки, або центри розвитку дитини, або міні-дитсадки, або ж навіть мобільні дитячі садки. За кордоном чиновники міністерства бачили такі, коли в якесь село приїздить автобус, повністю оснащений під простір для ігор і навчання, а батьки приводять до нього своїх дітей.
Новий закон передбачає можливість фінансування коштом місцевих бюджетів здобуття дітьми дошкільної освіти в приватних дитсадках. У приватних дитсадках місцева влада може фінансувати лише заробітну плату вихователів.
Якщо громада не змогла побудувати достатню кількість садочків, щоб кожна дитина мала право здобувати дошкільну освіту, а батьки, які платять цій громаді податки, мають право віддати дитину в садочок, то чому дитина має втрачати таку можливість?
З огляду на це, у законі передбачена можливість фінансування навчання цієї дитини в приватному дитсадку. Пропонуються різні варіанти: компенсація коштів батькам або “придбання” місць у садочках через тендерні процедури.
В Бердичеві такого ще не було, але якщо таке станеться, ми обов’язково про це розкажемо.