Кляштор Босих Кармелітів знаходиться в аварійному стані. Певно, бердичів’яни вже звикли, що все у рідному місті потребує невідкладного ремонту: водогони, дороги, мости, будівлі. Але також поступово занепадає найголовніша святиня Бердичева, наша неприступна, але надто втомлена фортеця. Через це на межі виселення з рідних домівок опинилися музична та художня школи.
Ввечері 6 листопада у міській раді відбулися збори представників художньої школи та батьків її учнів з місцевою владою. Це була вже друга зустріч за останній час, на якій посадовці намагалися пояснити, чому художня та музична школи, як настане час, повинні будуть переїхати в інші придатні для навчання будівлі.
Аварійний кляштор
Начальник Управління містобудування та архітектури міста Олег Савицький розповів, що завдяки релігійній громаді у 2021 році було замовлено огляд технічного стану усього кляштору. Зі слів пана Олега у висновку фахівців було чітко сказано, що будівля є аварійною. Чому ж міська влада не била на сполох ще тоді – невідомо, але у своє виправдання кажуть, що тоді не було жодних альтернатив, куди б можна було перемістити школи.
Наразі не стоїть питання визначення конкретних дат чи загалом нагального перенесення школи, тому що приміщення 27 садочка є передусім неадаптованим. Для того, щоб профінансувати ремонтні роботи, на одному з найближчих засідань сесії міської ради на розгляд депутатів винесуть питання передання будівлі 27 садочка з балансу Управління освіти під опіку відділу культури міської ради. Тільки після цього у колишньому ЗДО можна буде змінити вбиральні, розширити дверні проходи та інші необхідні деталі.
А що ж до сховища, то з почутого на засіданні, місту необхідно вкласти 500 тисяч гривень для його розширення. Цього не зробили тоді, коли садочок ще функціонував, бо, з огляду на відвідуваність дітей, у цьому вже не було потреби, на відміну від теперішньої ситуації.
Питання маршрутів
На зібранні вагому частину розмови зайняло питання міських маршруток. Якщо одній частині учнів незручно було добиратися до кляштора, то іншій тепер не зручно буде добиратися до 27 садочка, який знаходиться у районі вокзалу. До закладу з центра можна доїхати кількома маршрутами, зокрема 1, 2, 5 та 9. Але здебільшого, від зупинок до пункту призначення дитині необхідно буде ще йти добрих 200-300 метрів по дворах та погано освітлених вуличках. Але найголовніша проблема — це, певно, те, що добратися ввечері після занять у відділені райони міста буде або надто проблематично, або неможливо, у зв’язку з відсутністю прямих маршрутів. Нагадаю, що учні художньої школи – це діти 11-14 років.
Вийти з цього питання можна двома способами. Перший – це підлаштування міських маршрутів так, щоб діти могли добратися у пізню пору у віддалені райони міста. Або ж організація автономного транспорту для художньої школи, на кшталт шкільного автобуса.
Що буде з приміщенням після переїзду школи?
Але певно, найбільше турбувала батьків подальша доля святині, коли художня школа все ж переїде в інше приміщення. І тут обличчя посадовців робилися похмурішими, а відповіді все більш розмитими. Адже усі прекрасно розуміли, що реставрувати історичну пам’ятку просто немає коштів, складність цього питання настільки велика, що простіше та швидше, певно, буде відремонтувати усі бердичівські мости.
Міський голова на зібранні наголосив: віддавати комунальну власність міста (частину будівлі фортеці) ніхто нікому не збирається. Однак вона, ймовірно, просто пустуватиме до того часу, як її не відреставрують, тобто довго.
Під кінець зібрання посадовці хором наголосили на основній причині розмови — безпеці учнів музичної та художньої шкіл. Місто спільно з директорками закладів намагатиметься розв’язати усі питання, які турбують батьків учнів. Тож, це далеко не остання зустріч влади з бердичів’янами.