Двадцять першого вересня, коли світ відзначає Міжнародний День миру, в Бердичеві пройшов форум із позашкільної освіти «ЦПО ім. О. Разумкова: вчора, сьогодні, завжди». Зустріч давніх добрих друзів, тепла невимушена атмосфера, жваве спілкування, відеопрезентація і щирі побажання та посили… Про все це – очима журналістів, учасників осінньої події.
Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //
Кольорами веселки – фарбами життя – наповнив передостанній тиждень вересня ЦПО ім. Олександра Разумкова, зустрічаючи День позашкілля. У Червоний понеділок запустив челендж #ПозашкілляМояСуперСила, розписавши творчі справи мальовничими барвами і подарувавши бердичівлянам 8-й випуск газети «На хвилі разумковців». Зелений вівторок – акція «Хочеш з’їсти яблуко – посади яблуню». День пройшов на хвилі відтінків кольору надії…
Двадцять першого вересня, у Міжнародний День миру, вихованці закладу стали учасниками акції «Мир у твоїх руках». Про свої думки та почуття розповіли у малюнках. Синьо-жовта середа об’єднала педагогів, гуртківців і друзів Центру та гостей Бердичева на форумі «ЦПО ім. О. Разумкова: вчора, сьогодні, завжди».
CPOForum: випереджаючи час, пізнаємо, творимо, перемагаємо
Символічні синьо-жовті долоньки миру та значки-квітки в руках юних разумковців, фотоколажі, виставки дитячої творчості, патріотичні експозиції – емоційна передмова до форуму. З особливими почуттями зупиняєшся біля Державного Прапору України, який декілька років тому разом із оберегами і листівками гуртківці та їх наставники надіслали нашим воїнам, учасникам АТО/ООС, на Схід України. Синьо-жовтий стяг повернувся з передової до Бердичева з написами від бійців…
Учасники події – Бердичівський міський голова Сергій Орлюк та його команда, помічниця народного депутата України Богдана Кицака Олександра Качур, депутатка Житомирської обласної ради Людмила Кицак, директор КЗПО «Обласний еколого-натуралістичний центр» Житомирської обласної ради Наталія Бордюг, завідувачка інструктивно-методичного відділу Центру Олена Члек, педагоги ЦПО ім. О. Разумкова, їх колеги з інших міст Житомирщини і юні разумковці. Спікер форуму, директор ЦПО ім. О. Разумкова Олена Боровська, запросила до спілкування: «Позашкілля – важлива частина системи освіти. У непростий для нашої країни час ми маємо навчати, і розвивати дітей та виховувати у юних громадян почуття патріотизму».
Голова Бердичівської міської територіальної громади Сергій Орлюк подякував творчій родині Центру за ентузіазм і натхненну роботу: «Освіта – понад усе, саме за щасливе життя наших дітей воюють захисники України… Історія ЦПО має багато гарних подій. Ви формуєте майбутнє України, щоденно віддаючи тепло своїх сердець дітям». У творчій біографії закладу чимало сторінок, наповнених корисними і добрими справами, зауважила начальник управління освіти і науки Валентина Адаменко: «Керівник Центру Олена Боровська – людина, яка запалює своєю енергією та вогниками ідей. У нас є спільні проєкти, в тому рахунку – реставрація приміщень закладу. Дякуючи народному депутату України Богдану Кицаку, вже зроблено значну частину робіт. Попереду – продовження…Четверта частина наших школярів – вихованці ЦПО ім. О. Разумкова. Міська влада прагне не лише зберегти мережу гуртків, а й сприяти її розширенню». Депутатка Житомирської обласної ради Людмила Кицак, друг і помічник Центру, назвала його команду потужною, сильною та світлою: «Ви робите величезну справу – розвиваєте таланти, формуєте особистість дитини, життєві компетентності майбутніх громадян нашої країни. Ваша місія – важлива». Олена Биковська, президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти, надіслала форумчанам відеопривітання, подякувавши керівнику Житомирського відділення МАПО Олені Боровській за плідну та результативну діяльність і побажавши позашкільникам, які «в умовах воєнного стану показують неймовірну працездатність і рішучість та самовіддано стоять на захисті розуму і душ, внутрішнього світу наших юних українців», тримати освітянський фронт.
«Щодня – пошук, щодня – творчість, щодня – відкриття, які неможливі без натхнення і любові до дітей», – зі слів-девізу колективу Центру Олена Боровська розпочала відеопрезентацію за трьома напрямами: «Позашкілля – інноваційне освітнє середовище для розвитку, творчості, соціалізації дітей та молоді», «Позашкілля – партнерство – розвиток» і «Особистість дитини та її творчість у позашкільному освітньому просторі». Йшлося про шляхи формування позитивного іміджу закладу, розвиток та наповнення новим змістом його традицій, які сягають 1935-го року, дитячі ініціативи і цікаві справи, котрі є візитівкою ЦПО ім. О. Разумкова: фестивальний тиждень обдарованих дітей, творчі вечори вихованців, персональні виставки гуртківців, патріотичні та благодійні акції «Подарунок захиснику», «Міс ЦПО», «Містер ЦПО», екологічні квести і чимало інших. Центр пишається численними перемогами вихованців на конкурсах, фестивалях та виставках різних рівнів. Проєкт об’єднання разумковців «Нове покоління» «Молодь Бердичева в екодії» став переможцем грантового конкурсу Програми розвитку Організації Об’єднаних націй Глобального екологічного фонду (ПРООН ГЕФ). Екоініціатива ввійшла до 10-и кращих у світі.
Педагогічний колектив нагороджений дипломами національних і міжнародних виставок досягнень навчальних закладів, золотими медалями XI та ХІІ Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті» та іншими почесними відзнаками. Також став переможцем Всеукраїнського рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкілля» декількох років і отримав звання «Флагман позашкільної освіти України». Випускники, розумні, ініціативні та креативні, – гордість, надія і майбутнє Центру. Протягом 10-и років 156 дівчат та юнаків стали педагогами або ж продовжують навчання за профілем позашкільної освіти у різних вишах. Чимало колишніх вихованців прославляють Україну, чимало відомі далеко за її межами: Анастасія Шиманська (зразковий гурток циркового мистецтва «Жанр», керівник – Петро Герасименко), Дарія Назимчук (зразковий театр пісні «Краплинки», керівник – Олена Вялова), Данило Зелінський, Андрій Папірник, брати Роман та Андрій Созонюки (гурток «Радіоелектронне конструювання», керівник – Борис Смичок), Сергій Гладкевич (гурток «Юні ентомологи», керівник – Дмитро Литвиненко). Список можна довго продовжувати…
Думки, погляди та інформація
Форум – це спілкування людей, об’єднаних спільною справою, ідеями та інтересами. Під час досить тривалої розмови учасники ділилися думками щодо формування довіри суспільства до закладів позашкільної освіти, розвитку форм співробітництва і партнерства, запитів батьків на освіту та стверджували, що «позашкілля – драйвер науково-технічної творчості», ЦПО ім. О. Разумкова – «професійний орієнтир для молоді», позашкільні заклади освіти є чинником соціалізації сучасної молоді і сприяють творчій спрямованості особистості.
Тетяна Пінчукова, заступник директора з НВР ЦПО ім. О. Разумкова: «Ми всі працюємо на Перемогу. Сьогодні особливо важливим є зміцнення науково-технічного та оборонного потенціалу держави. Понад 500 дітей займаються у гуртках відділення науково-технічної творчості, 28 випускників обрали інженерно-технічну освіту».
Борис Смичок, керівник гуртків «Радіоелектронне конструювання» та «Основи робототехніки: «Велика подяка народному депутату України Богдану Кицаку та його команді за допомогу у відкритті сучасного кабінету. До нас на заняття приводять своїх дітей і колишні мої вихованці…»
Катерина Кузьмук, культорганізатор, куратор об’єднання разумковців «Нове покоління»: «Проєктна діяльність дає можливість залучити учнівську молодь до соціально значущих справ. Наша газета «На хвилі разумковців», що виходить з 2017-го року, розповідає про життя Центру».
Леся Вікарій, практичний психолог: «Результатами втілення соціально-реабілітаційних проєктів «Я тебе чую, я тебе бачу, я тобі посміхаюсь» стало залучення дітей з особливими освітніми потребами до занять художньою творчістю. Важливо, щоб кожна дитина відчувала любов і турботу дорослих, мала змогу соціалізуватись у дружній атмосфері одноліток, навчатися та розвиватися».
Оксана Рощенюк, завідувачка відділу методичного: «Одне з важливих питань у галузі освіти позашкілля – активне впровадження профорієнтаційних проєктів. Ми співпрацюємо з закладами професійної та вищої школи, зокрема – Поліським Національним університетом. Створили інтерактивну Google карту випускників, що показує, в яких країнах вони навчаються».
Валентина Ратушинська, керівник зразкового театрального гуртка «Трамвайчик»: «Люблю дітей, люблю свою справу. З позашкіллям пов’язано понад 40 років життя, починаючи зі шкільних років… Це велика праця, яка вимагає чималих духовних і душевних сил. Кожному педагогу потрібні театральні навички, тобто, потрібно бути людьми-оркестрами».
Олександра Качур, помічниця народного депутата України Богдана Кицака: «У ЦПО ім. О. Разумкова вміють взаємодіяти, співпрацювати, бути щирими друзями і брати активну участь у житті громади. Депутатський корпус завжди підтримує позашкілля, свідченням цього є значна кількість проєктів, реалізованих у закладі. У ваших педагогів та вихованців – цілий зоряний олімп досягнень. До вас хочеться приходити. Ми маємо разом виховувати нове покоління».
Тетяна Білоус, голова ради закладу ЦПО ім. О. Разумкова, представник батьківської громади: «Імідж вашого закладу зашкалює! Сьогодні в батьків немає роздумів: куди віддати дитину, аби розвинути її творчі здібності. Лише в ЦПО!»
Дар’я Яковлєва, вихованка гуртка «Юні натуралісти-дослідники» (керівник – заступник директора з НВР Ніна Ваховська): «Вихованці гуртків відділення еколого-натуралістичного напряму – дружна та згуртована сім’я. Вони активно долучаються до науково-дослідницької, експериментальної і творчої діяльності. Наші справи – це різноманітні екскурсії, проєкти та конкурси. Висаджено сад магнолій, ділянку троянд, підростають маленькі катальпи…»
Катерина Ходаківська, лідер об’єднання разумковців «Нове покоління»: «Вісім років у гуртку «Юні натуралісти-дослідники» – це яскраве життя. З минулого року я у «Новому поколінні». І це круто! Хочу реалізувати свій проєкт «Місце моєї мрії», хочеться виростити у міському парку Сад Перемоги і Пам’яті. ЦПО – це країна, де народжуються і здійснюються мрії…»
Тетяна Кереселідзе, директор ЦПО м. Коростень: «Виклики сьогодення змінюють акценти та зміст освіти в цілому. І це призводить до оновлення поглядів на форми і методи роботи в позашкіллі. Маємо визначити тенденції та перспективи розвитку позашкільної освіти. Дуже важливою є підтримка місцевої влади».
Оксана Василенко, директор КЗПО «Центр дитячої та юнацької творчості» Пулинської селищної ради: «Щира подяка колективу однодумців. Цікавий та змістовний форум, який надихає на творчість і працю в цілому».
На форумі прозвучала різна інформація: існує проблема дефіциту кадрів у відділенні науково-технічної творчості ЦПО ім. Разумкова, з міського бюджету виділено кошти на заміну вікон та аварійних дверей у цьому відділенні, незабаром мають створити ГО «Об’єднання разумковців “Нове покоління “», у планах – розробка інтегрованих програм для виявлення, розвитку і самореалізації обдарованої молоді та проєкти, спільні з іншими закладами позашкільної освіти Житомирщини. Учасники передивилися відеофрагменти занять гуртків, побували з екскурсією у творчих лабораторіях та майстернях керівників гуртків і залишили свої враження та побажання на паперових сердечках, сформувавши одне велике серце, що випромінювало мрії про мир, Перемогу і щасливе дитинство маленьких українців…