У Бердичівській міській раді не втихають розмови про освіту. Фактори, які могли негативно вплинути на ситуацію з освітою, здавалося б, вже на своїх місцях. Повномасштабна війна в Україні призвела до того, що родини з дітьми почали переїжджати. Відповідно, тепер у бердичівських закладах освіти, кількість яких розрахована на довоєнний обсяг, значно поменшало дітей. Але питання закриття шкіл та дитячих садочків, які так прогриміли у місті, почали з’являтися тільки після того, коли Верховна Рада ухвалила рішення забрати з міського бюджету весь податок ПДФО та спрямувати його у фонд держбюджету. Це значно урізало можливості органів місцевого самоврядування, віддзеркалилося це й на міську освіту.
Перед крайнім засіданням сесії міської ради гучно обмірковували питання закриття трьох бердичівських дитячих садочків. Це непопулярне рішення навіть не допустили на депутатське голосування та відсунули на безвік. Тільки нещодавно містом знову пройшла новина про пропозицію закриття освітніх закладів, але вже не дитсадків, а двох шкіл. Але велике обурення батьків та працівників закладів освіти теж відстрочили цю невеселу подію.
Сьогодні відбулося засідання виконавчого комітету, на якому обговорювали проєкт рішень про затвердження мережі закладів дошкільної та загальної середньої освіти на 2024-2025 роки. Це наче звичайна справа, такі рішення ухвалюють щорічно, але у 2024 році звітуються дуже невеселі показники чисельності учнів, яких все меншає.
Начальниця управління освіти й науки Валентина Адаменко розповіла, що минулого навчального року у бердичівських школах нараховувалося 8 тисяч 583 учні, які наповнили 333 класи. У середньому в одному класі навчалося близько 26 школярів. Але наразі управління освіти підрахувало, що на наступний навчальний рік у школу піде 7 тисяч 751 дитина. У такому випаду кількість класів зменшиться до 287. Щодо першокласників, то цього 1 вересня очікується на навчання на 120 дітей менше, ніж уторік. Теж саме стосується й 10 класів, у них наповнюваність учнями зменшиться на 89 місць, це зменшить й кількість 10 класів з 15 до 10. І якщо з маленькими дітьми все зрозуміло, то наразі саме серед учнів 8-9 класів відбувається відтік. Батьки хлопчиків все частіше планують їхнє майбутнє навчання, а згодом й життя за кордоном, а не в Україні.
Щодо попередніх розмов про закриття 6-ї та 14-ї гімназій, то про них мова на засіданні виконкому не йшла, чого не можна сказати про дитсадки. Так, саме про закриття дитсадків №5, №17 й №27. Як би батькам, які водять своїх діток у ці заклади не хотілося, щоб вони працювали, але місто розглянуло ситуацію суто з раціонального погляду. Якщо на середню загальну освіту держава виділяє субвенцію, то дитсадочки фінансуються виключно з міського бюджету, який значно схуд.
До 2022 року у 14 дитсадках налічували 3 тисячі 500 вихованців, сьогоднішня ситуація склалася так, що ця цифра зменшилася до 1 тисячі 250 вихованців. Реальність така, що народжуваність в Україні все більше падає, а з-за кордону, бердичів’яни повертатися не поспішають. То чи є сенс міському бюджету витрачати 22 мільйони щороку на три садки, у які на сьогодні фактично ходять по 10-40 дітей. Начальниця управління розповіла, що фактично 30 травня вона нарахувала таку відвідуваність садків:
- № 5 – 11 дітей
- № 17 – 15 дітей;
- № 27 – 40 дітей.
Окрім фінансового питання є й інше – питання безпеки. Начальниця управління нагадала присутнім, що у цих дитсадках немає укриттів, які б могли повністю убезпечити дітей. Бо, до прикладу, всі знають, що дитсадок №27 знаходиться у чудовому стані, дітям там комфортно і батьки ним дуже задоволені, але належного укриття на велику кількість дітей у ньому просто немає.
Підсумовуючи свою доповідь, Валентина Адаменко нагадала, що обговорений план мережі закладів освіти є попереднім. Реальну ситуацію можна буде побачити тільки 1 вересня. Все ж члени виконавчого комітету затвердили попередній план на 2024-2025 роки.