Напружена ситуація, пов’язана з недостатністю коштів в міському бюджеті вимагає прийняття неординарних рішень, і разом із закриттям шкіл та дитсадків в Бердичеві наближається ще одне зовсім непопулярне нововведення.
Про реформи шкільного харчування говорили давно і на різних рівнях від мітингів під міськвиконкомом аж до дружини президента, але ніхто не сподівався, що це реформування стане настільки радикальним. Прискорили кінець ери шкільного харчування мала кількість дітей в школах та мала кількість грошей в міському бюджеті.
Днями на офіційному сайті Бердичева крім проекту рішення про закриття двох шкіл оприлюднили ще й програму «соціальної підтримки дітей пільгових категорій, які відповідно до чинного законодавства мають право на безоплатне харчування у закладах загальної середньої освіти комунальної форми власності, на 2024 рік».
Здавалося б, в ній нічого про закриття їдалень не говориться, але саме вона визначає порядок і розмір грошових компенсацій на харчування дітям пільгових категорій.
У закладах освіти Бердичівської міської територіальної громади на кінець 2023/2024 навчального року налічується 1223 учні пільгових категорій.
Зокрема:
- малозабезпечені – 73 чол.,
- сироти та позбавлені батьківського піклування – 62 чол.,
- діти, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах – 125 чол.,
- дітей, один з батьків, яких загинув, пропав безвісти, захищаючи суверенітет України – 103,
- дітей – учнів 1-4 класів, батьки яких мають статус учасника АТО або беруть участь у бойових діях – 617,
- дітей внутрішньо переміщених осіб та дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів
- 242, – дітей, які мають статус потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи та мають право на відповідну пільгу – 1.
Загальна сума компенсацій таким категоріям дітей (точніше їхнім батькам) складу у 2024 році, тобто, в першу половину наступного навчального року становитиме 3 мільйони 669 тис.грн (до тисячі гривень на місяць на одну дитину), що значно дешевше, ніж утримання шкільних харчоблоків, які споживають дуже багато електроенергії, закупівлі продуктів, заробітну плату кухарям та бухгалтерам розрахункової групи.
Здавати в оренду харчоблоки поки що не збираються, але відкривати буфети в школах мають дозволити, хоча це ще не точно. Поки що це лише проект рішення, і його мають ще обговорити не лише депутати міської ради, а й усі дотичні до цього процесу, і початок цьому покладено…