Вже з першого вересня 2024 року уряд має намір внести зміни до Типової освітньої програми 5-9 класів. Про це повідомив на своїй сторінці у фейсбуці Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Зараз, у червні, переважна більшість школярів та їхніх батьків налаштована на думки про тести, останні дзвоники та випускні вечори. Цікаво, який відсоток з них дійсно поставиться серйозно до обговорення ініціативи та візьме в ній активну участь?
Попри те, що пан Лісовий очолив Міністерство порівняно недавно, трохи більше як рік тому, він вже встиг заробити певний рівень авторитету серед української громадськості, яка, нагадаємо, наполегливо і одностайно вимагала відставки його скандального попередника, Сергія Шкарлета.
Команда Оксена Лісового працювала над певними змінами у програмі шкільної освіти, зокрема над більшою гнучкістю навчальних планів, запропоновані варіанти боротьби з освітніми втратами, більше уваги приділяється освітнім потребам національних меншин, що проживають в Україні.
За неповну добу з того моменту, як допис з’явився на офіційній сторінці пана Міністра, він набрав понад сотню коментарів, переважна більшість з яких не має компліментарного характеру.
Повний текст допису Міністра:
«Беріть участь у громадському обговоренні змін до Типової освітньої програми для 5-9 класів НУШ.
Наша команда напрацювала низку пропозицій, як цю освітню програму поліпшити, враховуючи, у яких умовах нині навчаються діти. Чимало з них переживають стрес, а багато хто має освітні втрати й розриви через переїзди чи навчання в укриттях.Що ми пропонуємо змінити?
Гнучкість навчальних планів.
Раніше школи рідко користувалися можливістю варіювати кількість годин між різними освітніми галузями. Тепер ми пропонуємо систему, де є мінімальна кількість годин для кожної галузі та резерв годин, який заклад освіти використовує на власний розсуд для підсилення певних освітніх галузей. Наприклад, у 5 класі цей резерв становить 7 годин. Це дає вам інструмент «тонкого налаштування» під потреби учнів.
Інтеграція предметів.
Уніфікувати назви інтегрованих курсів та визначити години на міжгалузеві курси. Інтеграція допомагає дітям бачити зв’язки й мислити ширше.
Подолання освітніх втрат.
Нова структура дає змогу виділити додаткові години на ті предмети, де діти відстають. У когось це може бути математика, у когось — мова. Ви зможете підтримати кожного учня там, де він потребує цього найбільше.
Зменшення навантаження.
Стрес і перевтома — це реальність наших дітей. Гнучкий розподіл годин допоможе збалансувати навантаження, дати дітям час на відпочинок і рефлексію.
Громадянська освіта.
Ми збільшили години на громадянську та історичну освіту. У 9 класі це вже 3,5 години замість 2. Бо зараз, як ніколи, важливо розуміти своє коріння, свою роль у суспільстві. Це формує стійкість нації.
Також у проєкті враховано потреби нацменшин, є рекомендації для їхніх класів, додали в перелік програми з кримськотатарської мови. А ще — оновили підходи до оцінювання, тож тепер вони ліпше відповідають вимогам чинного Державного стандарту базової середньої освіти, за яким наступного навчального року розпочинають навчання учні 7 класів.
Які наступні кроки?
Вивчіть проєкт змін: https://bit.ly/4c7k0cC
Обговоріть з колегами, батьками, старшокласниками та надішліть ваші пропозиції на [email protected].
Ваш досвід безцінний. Ви щодня працюєте з дітьми, знаєте їхні історії. Тому кожен ваш коментар, кожна ідея — це цеглинка у фундамент нової системи освіти».
Джерело:
https://www.facebook.com/oksenlisovyi/posts/pfbid0SQPvCAmHgxCsX56mefV1Hjue5XFWgeaL6iG2YnerwgY5B67hGbnQmDQkeoa7RyRrl
Не забудьте поділитися і з нами своїми думками з цього приводу у коментарях.
Фото та скриншоти з офіційного акаунту Оксена Лісового у мережі “Фейсбук”.