28 листопада на засіданні позачергової сесії Бердичівської міської ради деякі депутати оголосили про створення робочої групи, яка самостійно хоче оглянути кляштор на предмет його аварійності. Навіть наголосили на тому, що візьмуть у групу експерта, ім’я якого не називалося. На думку цих народних обранців, робоча група була б такою ж ефективною, як і технічний огляд, на замовлення якого хотіли виділити кошти на минулій сесії, але так цього і не зробили. Історія з оглядом, нібито, затихла.
Хто і для чого оглядав мистецькі школи
Однак вчора, 5 жовтня, журналіста «РІО-Бердичів» запросили на візуальний огляд мистецьких шкіл, який має провести вже інша робоча група. Вона була створена міським головою через депутатські запити та усні звернення батьків учнів шкіл. До робочої групи увійшли фахівці різних сфер: представники Держпродспоживслужби, правоохоронних органів, ДСНС, депутати міської ради, а також представники міських управлінь. Її очолила заступниця міського голови Олена Петрівська.
Ця група загалом була створена для того, щоб зробити візуальний огляд стану приміщень, у яких знаходяться мистецькі школи. Її висновки та пропозиції несуть радше рекомендаційний характер, а не вирішують проблему тощо.
Стан художньої школи
Спочатку члени робочої групи пройшлися коридорами художньої школи. Проблеми, які кинулися у очі, стосувалися освітлення аудиторій, у яких займаються діти. Конкретних вимог до мистецьких шкіл немає, як, до прикладу, у закладах загальної середньої освіти, але все ж. Також зауваження стосувалися інвентарю – застарілі стільці та мольберти, які хоч і мають якісні металеві деталі, однак дерев’яні площини потребують заміни.
А що ж до головного питання стану будівлі, то візуально в середині вона виглядає непогано, чого не можна сказати про фасад. Ще невідомо, з яких років на стінах художньої школи пішли тріщини, які видно неозброєним оком.
Стан музичної школи
Якщо в середині приміщення художньої школи ще не видно якихось лячних дефектів, то от про сусідній заклад такого не скажеш. Директорка музичної школи Інна Бузі провела екскурсію для робочої групи аудиторіями, які не використовують ще з 2017 року. Тоді по стелі та стінах кількох кімнат розійшлися великі тріщини, на яких поставили маячки. Самі аудиторії закрили, вже от як 8 років туди дітям вхід заборонений.
Та й старі дерев’яні вікна вже давно потребують заміни. Але як наголошувала міська влада, для того щоб щось ремонтувати чи замінити в архітектурній пам’ятці, потрібно пройти довгу складну процедуру. Та й грошей на це у міста немає. А коли кілька років тому в Україні проходила програма відновлення пам’яток, то місто не змогло взяти в ній участі через відсутність будь-яких документів на ту частину монастиря, яка є комунальною.
Після такого огляду можна тільки кидати заздрісні погляди з ноткою суму на ту частину святині, яку держава дала у користування релігійній громаді. Однак її відновлювали за кошти Міністерства культури Польщі. І гроші знайшлися, і дозволи підписалися, а ремонтні роботи тривають навіть сьогодні.
Що робитимуть з кляштором
Певно, ще більш контрастною та сумною виглядає комунальна частина муру кляштору. Її вчора також оглядали. Візуально вона виглядає ненадійною; ймовірно, що у технічному плані її стан є не кращим. Робоча група вела розмову про те, що можливо у найближчому майбутньому її доведеться огородити, щоб у разі непередбачуваних обставин не постраждали перехожі.
Найближчим часом робоча група має оформити свої висновки та рекомендації у письмовому вигляді. А от чи вплине цей огляд на подальшу долю кляштору – ми дізнаємося згодом.