І не тільки дитсадків, а й шкіл. Такий був головний меседж наради, на якій сьогодні в міськвиконкомі зібрались представники Управління освіти, профспілки працівників освіти, окремі депутати міської ради та керівники трьох дитсадків, діяльність яких планується призупинити.
Всього в Бердичівській громаді станом на сьогодні працює 14 закладів дошкільної освіти, 15 закладів шкільної освіти та два заклади позашкільної. І на функціонування цієї мережі сьогодні катастрофічно не вистачає коштів.
Заступник Управління освіти і науки Світлана Басюк у своєму виступі, проілюстрованому слайдами з сотнями цифр, детально проінформувала про стан фінансування галузі в розрізі кожного закладу та причини, які призвели до нього.
Головною причиною є зменшення кількості дітей у місті, особливо дошкільного віку та зменшення державної освітньої субвенції. Ця субвенція, що мала б покривати зарплату вчителів, розраховується за формулою, яка теж враховує кількість дітей, і мало як враховує кількість наявних освітніх закладів. Тобто субвенція дається лише на класи з наповненістю 30 дітей, не враховує їхнє ділення на групи, не враховує групи продовженого дня та позашкільні гуртки. Всі ці та інші потреби галузі мають бути профінансовані з міського бюджету.
Але якщо до війни та перші два роки війни, поки ПДФО від військових надходив до міського бюджету, то галузь більш-менш було з чого дотувати і якось вдавалось не допускати ні скорочень працівників, ні закриття закладів. Але в цьому році, коли ПДФО в міський бюджет не платять не тільки військові, але й працівники декількох доволі великих підприємств, ситуація стала критичною.
Нестача коштів для фінансування шкільних закладів складає близько 45 мільйонів, а дошкільних — близько 18 мільйонів гривень. І саме в цих дошкільних закладах зараз частина коштів витрачається насправді марно.
Так перевірки управління освіти показали, що в дитсадках реально займається всього близько тисячі дітей, порівняно з тим, що ще кілька років тому таких було три з половиною тисячі, і навіть з тим, що на початок року у списках було близько двох тисяч. Саме тут представники управління пропонують зекономити кошти, призупинивши діяльність трьох закладів дошкільної освіти.
Вибір припав на дитсадки, які в зв’язку з відсутністю укриттів і так не працювали більше двох років. Вихователі і персонал цих дитсадків весь цей час отримували або 100% зарплати, якщо виходили на роботу, або дві третіх, якщо не виходили взагалі. Мова йде про ЗДО № 5 по вулиці Львівській на Загребеллі, ЗДО № 17 по вулиці Замковій (колишня 30-річчя Перемоги, за кафе «Заманиха») та ЗДО № 27, який знаходиться по вулиці Семенівській (за колишнім МРЕВ).
У всіх цих дитсадках діяли групи короткотривалого перебування для дітей, але знаходились вони в бібліотеці, музеї та навіть у підземному корпусі нашого Кляштору. Дітей туди приводили небагато, бо батькам незручно далеко добиратись, щоб привести дитину, а вже через кілька годин знову їхати чи йти, щоб забирати її назад. Та й гарними умовами заняття в підвалі назвати теж було тяжко.
Але якщо для дітей, що ходили в 27 садок, є альтернатива — за 300 метрів знаходиться інший великий дитсадок по вулиці Богунській, то у дітей з мікрорайону Загребелля такої альтернативи майже не залишилось. Тому зараз розглядається можливість роботи кількох груп короткострокового, а може й повноцінного перебування на базі гімназії №8 після того, як там буде закінчено будівництво укриття.
Призупинення роботи трьох дитсадків дасть можливість зекономити близько 20 мільйонів гривень на рік, але доведеться звільнити з них майже сто вихователів та інших працівників. Керівники управління обіцяють, що докладуть максимум зусиль, щоб їх працевлаштувати в інших закладах освіти, але, коли була така можливість і потреба, і обдзвонювали тих, хто «сидить» вдома на дві третіх, що вихователів, що кухарів, то жоден з них не захотів іти працювати.
Голова профспілки освітян Анжела Микитівна Цвєткова пробувала переконати міського голову, що потрібно ще добре подумати, але море цифр, які були представлені на екрані, переконували краще, ніж будь-які слова.
На моє зауваження, чи немає резервів економії в самому Управлінні освіти, чи бухгалтерії, чи господарській групі, відповіли, що там резерви вже теж вичерпані.
І наостанок наради прозвучало прохання до керівників закладів, діяльність яких мають призупинити, щоб не розпалювали батьків виходити на мітинги до міськради, а чесно і відкрито розповіли про наявну ситуацію.
Рішення про призупинення буде винесено на сесію міської ради, яка планується на 25 квітня. І якщо депутати його ухвалять, то вже наступного дня розпочнуть реорганізаційні процедури.
От тільки ніхто нікого не обзвонював і нехай не розповідають байки