Звісно, ніхто наперед нічого не загадує, адже нинішня ситуація в країні напрочуд непередбачена. Однак Міністерство освіти і науки все ж націлює на змішану форму навчання дітей з обов’язковим облаштуванням укриттів та сховищ.
Наш Telegram канал: https://t.me/rio_berdychiv_informatsiya
У Бердичеві 1 вересня школи відкриють двері для приблизно 9000 учнів, садочки – для близько 3000 дітей, ЦПО – для 2500 вихованців, ДЮСШ ім. В.О. Лонського – для 500 майбутніх спортсменів. Це приблизні цифри по статистичним даним, поданим в управління освіти і науки Бердичівської міської ради. Але 01 серпня картина може змінитися, адже хтось не повернеться з-за кордону, зокрема це стосується також і вчителів, тому можливий дефіцит кадрів, бо дистанційка не в прерогативі і їм доведеться звільнятися. Крім того, будуть заяви від батьків, яким потрібно зробити вибір, якщо школи перейдуть на змішану форму навчання чи очну.
Про це розповіла журналісту начальниця управління освіти і науки Валентина Адаменко. Протирадіаційні укриття у Бердичівській громаді мають 5 шкіл – НВК №4, ЗОШ №5, НВК №10, ЗОШ №12 та Скраглівська гімназія – і 5 дитячих садочків – ДНЗ №4, ДНЗ №7, ДНЗ №22, ДНЗ №28 та садочок у Скраглівці. У садочках облаштовані зони для ігор, спання, приймання їжі.
Однак вийшли рекомендації, що протягом літа потрібно зробити найпростіші укриття в підвальних приміщеннях, які відповідають певним вимогам, і їх варто облаштувати до 01 вересня. Спеціально створена комісія об’їздила всі школи та садочки, оглянули такі приміщення щодо їхньої відповідності прописаним вимогам. Міська рада надає 2 млн. 400 тис. грн. для їхнього переобладнання. Кошти повинні бути направлені на придбання матеріалів, ремонт вентиляційних систем, водопостачання та водовідведення.
Валентина Адаменко наголосила на тому, що всі ці підвальні приміщення є різної місткості. Якщо таке має лише один вхід, як у школах 1, 11 і 6, то в таких підвальних приміщеннях може перебувати не більше 50 осіб. Це, по суті, 2 перших класи з вчителями. Але дозволено також укладати договори з підприємствами чи ОСББ, які мають підвальне приміщення чи ПРУ, розташоване в 100 м, якщо посилена воєнна агресія, і 500 м, якщо ні. Однак всім зрозуміло, що коли звучить сирена, розглядати відстань у 500 м неможливо. Відповідні договори вже укладені у більшості закладів.
НВК №10 має своє ПРУ, в якому вміститься 300 дітей, але розширюють його для того, аби вмістились 600 дітей. Також школа має договір з поруч розташованим заводом. Початкова ЗОШ №18 заключила з поруч розташованим Домом молитви, де є сучасне, нове, облаштоване та обладнане всім необхідним підвальне приміщення.
ЗОШ №1 робить найпростіше укриття для 50 осіб, однак ще розглядають варіант заключення договорів із найближчими ОСББ. БМГГ №2 зможуть вмістити до 400 осіб, адже обладнали підвальне приміщення їдальні і на додаток облаштовують приміщення цехів, тому на 01 вересня буде готове укриття – площі великі і є кілька виходів.
ПРУ є у ЗОШ №5, яке вмістить до 200 дітей. У другу зміну в ньому ж розміститься ЗОШ №3. НВК №4 має гарне велике ПРУ на 1200 осіб, а навчається там 900 дітей, тому спокійно помістяться всі у першу зміну при очній формі навчання. У ЗОШ №6 є підземне укриття з одним виходом, де можуть сховатися до 50 дітей, але перші класи містять до 24 осіб, тому хоча б для них позмінно по змішаній формі навчання воно підійде. А на другу зміну будуть приходити діти старших класів на основні уроки.
ЗОШ №7 активно робить з приміщення тиру та їдальні гарне укриття, де є кілька виходів. Приблизно мова йде про місткість у 300 осіб, але після проведених робіт, як зазначила начальниця управління освіти і науки, весь контингент – 400 осіб – спокійно поміститься.
Проблема у СЗОШ №8, яка немає ніякого укриття чи підвального приміщення. Комісія об’їжджала будівлі поблизу і там теж нічого. Прекрасним варіантом міг би бути Музей історії, але відстань до нього навіть більше, ніж 500 м.
ЗОШ №11 має приміщення, схоже навіть на бомбосховище, з одним входом і місткістю до 50 осіб. У ЗОШ №12 є власне ПРУ, де сховатися можуть 955 осіб. Вони відремонтували вже вентиляцію, провели воду та проводять інші необхідні роботи.
Аналогічно нічого не має і ЗОК №14. Як варіант, управління освіти і науки та відділ надзвичайних ситуацій розглядатимуть можливість для цієї школи, а також першої та восьмої, заключати договори з найближчим ОСББ, але поки питання не вирішене.
БМЛ №15 повністю всі підвальні приміщення, де була їдальня, тренажерні кімнати тощо, обладнує під укриття. Працюватиме вона в дві зміни, а тому за один раз до 500 осіб точно поміститься. Весь контингент СЗОШ №17 зможе перебувати у підземельному укритті з трьома виходами, адже всі повністю гардеробні демонтують і переобладнують. У Скраглівці є власне ПРУ на 450 дітей.
Дитячі садочки з 01 вересня відкриються лише ті, де є підземні укриття чи ПРУ. Це 5 вказаних на початку статті ДНЗ, а також в ДНЗ №15, де налічується близько 50 вихованців, є укриття для всіх. ДНЗ №25 має декілька виходів і повністю готується до вересневого відкриття, адже на 100 дітей укриття там наявне. Решта садочків відкритися не зможуть.
Насамкінець розмови Валентина Адаменко наголосила на тому, що головне – аби все було добре, адже враховуючи події кількох останніх днів ні в чому впевненими бути не можна. Звісно, ті, в кого хтось із родини знаходиться вдома, не відправлятимуть дітей у садочки, а школярі зможуть дистанційно навчатися. Однак є й такі, в кого немає з ким залишити дитину, а брати з собою на роботу – не варіант, бо якщо працюєш на об’єкті з підвищеною небезпекою, це заборонено.