Сьогодні Україна відзначає День Гідності та Свободи. Керівники міста і району на честь цього дня, в якому відзначаються події десятирічної давнини, поклали квіти до пам’ятника в центрі міста.
Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //
А що було в Бердичеві 10 років тому, біля яких пам’ятників збирались, можна згадати подивившись наш репортаж від 25 листопада 2013 року. Повторюємо той текст без купюр:
«Минулої п’ятниці на центральній площі міста відбулись події, які чимось перегукувались з подіями, які відбулись в Бердичеві дев’ять років тому. Приблизно в таку ж осінню пору у 2004 році в Бердичеві люди стояли на центральній площі під пам’ятником Іллічу під час «Помаранчевої революції», яка тоді вважалась для більшості ковтком свіжого повітря, приходом нових ідеалів і нових керманичів для цілої країни.
Тоді в місті чи не щодня відбувались засідання міської ради, а під вікнами адміністрації стояв натовп з помаранчевими прапорами, які вимагали від депутатів та мера підтримки Віктора Ющенка. Люди тоді таки отримали, що хотіли і пожили за новими ідеалами наступні п’ять років, от якими вони були – це вже історія.
І от у незадовго до чергової річниці «Помаранчевої революції», на бердичівській центральній площі знову зібрались люди з прапорами. Їх привело сюди, до пам’ятника вождю пролетаріату, бажання відстояти свої інтереси, але на відміну від подій 2004 року, вони розділись на два табори, оскільки їхні інтереси, хоча й крутились довкола пам’ятника Іллічу, були кардинально протилежними.
Під проливним дощем, комуністи та активісти кількох громадських та партійних організацій, в тому числі й свободівці, мітингували «за» демонтаж пам’ятника В. Леніну на площі Центральній та «проти» наруги над історією міста. Адже комуністи вважають кощунством навіть думку про демонтаж пам’ятника вождю, оскільки для них це історична постать, роль якої не можливо применшити у побудові світлого майбутнього і комунізму. Представники ж іншого табору вважають за краще знести пам’ятник Леніну, оскільки, на їхню думку, він був ідейним натхненником та безпосереднім засновником злочинної тоталітарної системи, що знищила незлічиму кількість українців війнами, голодоморами, політичними репресіями.
Перед камерами місцевих та столичних ЗМІ, опоненти гриміли лозунгами та звинувачували один одного у перекручуванні історичних фактів і готові були в прямому сенсі цього слова, йти у бій за свої ідеали. Представники громадських та політичних сил, що виступали за демонтаж Леніна, передали чиновникам міськради звернення з вимогою демонтувати пам’ятник Леніну і закласти на 2014 рік у бюджет відповідні кошти, а доки цієї процедури не буде, почепити на пам’ятнику табличку з кількістю винищених вождем та комуністичною системою, яку він уособлює, людей.
Комуністи ж, закликали своїх опонентів залишити пам’ятник у спокої, бо історії не зміниш, а воювати з пам’ятниками немає сенсу. Хоча деякі з них вигукували з них на адресу свободівців та решти мітингуючих не дуже партійні гасла і нарікали на молодь, яка не знає історії, а прагне руйнувати. Про результативність мітингу читайте згодом.».