Минулої п’ятниці близько одинадцятої години ранку до будівлі Бердичівської районної державної адміністрації прийшло чимало людей на оголошені за кілька днів до того громадські слухання. Ця процедура вже стала в районній адміністрації досить звичною, майже традиційною. Слухали цього разу, як і майже рік тому кандидатів на посаду голови Бердичівської РДА. Вірніше, лише одного кандидата – Едуарда Томашевського.
Напередодні в Бердичеві ходили чутки, що кандидатура ця давно вже затверджена на найвищому рівні, і голова облдержадміністрації свого останнього візиту до Бердичева, вже буцім-то мав представити Томашевського як голову РДА, але… На сайті Президента висвітилась лише інформація про призначення Новоград-Волинського та Ємільчинського голів РДА, тому Бердичівський район по сьогодні залишається без офіційного очільника. А неофіційно, Едуард Томашевський вже приступив до керівництва РДА у якості керівника апарату, який розпоряджається головним багатством райадміністрації – Печаткою.
Тож почувався на головні трибуні району майбутній очільник впевнено, хоча кілька днів тому ходили чутки про те, що місцева Самооборона виступає проти його кандидатури. Додавали інтриги і напіввійськові джипи з номерами добровольчого батальйону «Донбас», які стояли перед входом до будівлі РДА під час громадських слухань.
Але інтрига пропала, коли виступив з трибуни один з тих, хто приїхав цим джипом до Бердичева. Відомий дуже багатьом бердичівлянам, Сергій Броніславович Ружицький, представився командиром штурмової роти добровольчого батальйону «Донбас», і теж пдтримав кандидатуру Едуарда Томашевського, якого знає ще з дитинства. (виступ Сергія Ружицького ширше опишемо в окремій публікації).
Цікавими були деякі питання до кандидата та відповіді на них:
– Як Ви прогодуєте свої п’ятьох дітей на зарплату голови РДА в 2000 гривень, коли ще й пенсію військову Вам знімуть?
– Старші діти в мене вже дорослі і самостійні, дружина – військовослужбовець з 21-річним стажем, є город, дача, картопля,… справимось.
– Чи приймали Ви участь в подіях на Майдані?
– Так, приймав. І в Києві, і в Бердичеві, де був серед організаторів чи не першої в Україні громадської організації «Майдан +».
– Який кабінет Ви займете після затвердження?
– Як політик, я б сказав, що це питання буде вирішено в законний і мирний спосіб, а по-військовому, вимога буде такою: В той момент, коли сюди приїдуть представляти нового голову РДА, його кабінет повинен бути вільним.
– Чи будуть проводитись аналогічні громадські слухання при вирішенні кадрових питань в селах, чи інших сферах?
– Та, це потрібно. Треба, щоб люди обговорювали висунення кандидатів на посаду освіти району, податкової інспекції, та інших.
– Які шляхи виходу району на вищі щаблі рейтингів?
– По-перше, існують загальноукраїнські проблеми, як то війна, втрата російських ринків, валютна нестабільність, по-друге, деякі показники рейтингів є не зовсім об’єктивними, але ми маємо вміло розпоряджатись існуючими місцевими ресурсами – альтернативною енергетикою, ефективним господарюванням, а рейтинги прийдуть самі. Село не можна перетворювати в спальні райони міста, а то в нас сільські кооперативи не працюють, а дітей возять до міських шкіл.
– Що майбутній очільник РДА планє робити з «транспортною монополією» району та тендерами на ремонт сільських доріг, які в минулому році не провели? – запитав координатор Правого Сектору Роман Чирка. (фактично, це був єдиний закид «проти», обговорюваної кандидатури)
– Від тендерних процедур ми відійти не зможемо, а щодо перевезень, будемо домовлятись. Ми будемо рахувати, що вигідніше, перевозити школярів і вчителів своїми автобусами ( а їх в районі 8, з яких 2 несправні. А один – в АТО). Чи домовлятись з перевізниками.
В цьому питанні відповідати майбутньому голові РДА взялась енергійно допомагати Софія Томашевська, помічник народного депутата Олександра Ревеги, якого фактично Правий Сектор звинуватив у монополізації пасажирських перевезень. Вона розповіла, що більше 500 дітей та вчителів безкоштовно перевозить транспорт автопідприємства 11837, не отримуючи при цьому ніяких компенсацій.
Модератори зустрічі – голова районної ради Костянтин Мулярчук та заступник голови обласної адміністрації Ярослав Лагута, теж додавали до дискусії своє бачення відповідей на питання «Чому ми бідні?..» та «Що робити?..», але в цілому не заважали присутнім на громадських слуханнях активістам виговоритись. Судячи з загального настрою, та «батальйонної підтримки», питання про призначення головою Бердичівської РДА Едуарда Томашевського, незабаром вирішиться позитивно, хоча, на житомирських сайтах останнім часом з’явилось кілька публікацій щодо не досить прозорих кадрових рішень в області, отже, можливо все.