Фактично без детальних обговорень обранці бердичівської громади ухвалили документ за яким місто розбудовуватиметься протягом кількох десятків років – генеральний план Бердичева. У ньому відображається, як поточний розвиток міста, так і процеси забудови на найближчі кілька років. Ухваленню такого рішення передували численні обговорення концепції нового містобудівного документа, розпочаті ще у 2009 році, коли він вперше був винесений на розгляд громадськості.
За що саме проголосували депутати і яке він має значення для міста, наші журналісти спробували з’ясувати у головного архітектора Бердичева. Для людей цей документ важливий, оскільки він стосується довкілля і безпеки містян та навіть впливає на вартість житла і зручність проживання. Неузгоджене з громадою, або навіть і незаконне будівництво часто призводить до зникнення зелених зон, спортивних, прибудинкових, дитячих майданчиків та порушення санітарних і будівельних норм. Зокрема, забудовуються пожежні в’їзди всередину кварталів або під’їзди для пожежних машин до висотних будинків, знищуються зливові стоки для дощових вод, транспортні й торгові заклади розташовуються у безпосередній близькості до будинків. Уникнути цього всього можна якщо громада знатиме про зміст положень генерального плану свого міста, стежачи за їх виконанням, а влада чітко притримувалась містобудівного документу. У Бердичеві генеральний план виносили на розгляд громадськості не раз, що дало можливість скоригувати його.
Загалом фахівці працювали над ним понад сім років, адже до останнього часу місто жило за розробленим ще у 1967 році, термін дії якого вже давно вичерпаний. За словами головного архітектора Бердичева, Андрія Шеффера, на даний час, завдяки змінам у законодавстві, термін дії генерального плану міста необмежений у часі. Всі технічні роботи над ним були завершені у 2011 році, тоді ж документ було повторно винесено на громадські слухання, на яких внесено корективи і завершено роботу над ним. Потім розпочалась тривала процедура погоджень у Міністерствах регіонального будівництва та житлово-комунального господарства і культури та експертиз і лише після внесення всіх змін і зауважень, його у 2015 році було затверджено депутатами.
Завдяки генеральному плану обличчя Бердичева потроху змінюватиметься. Зокрема, архітектори планують реконструювати центральну частину міста, з’явиться кілька будинків, які відповідатимуть стилістиці історичного центру. Однією з таких споруд вже є готель Дежа Вю. Забудується і пустир на перехресті вулиць Вінницької та Європейської, де стояв аварійний будинок.
Однак все це буде зроблене лише за наявності інвесторів, які виявлять бажання вкладати гроші у нерухомість. Передбачено і території під будівництво багатоповерхового соціально доступного житла та молодіжного будівництва – це і вулиця Нізгурецька, і Героїв України, Фрунзе, по вулиці Шевченка, на місці кафе «Оазис». Однак, кодове слово «гроші», віддаляє таке будівництво на далеку перспективу, а найближчим часом планується завершити роботи над спортивною школою імені Віталія Лонського, театром, площами.
Знайдуться земельні ділянки і для учасників АТО, уже зарезервовані масиви в районі Новосілок, рафінадного заводу, Загребелля та Елінгу,
Серед іншого, розглядається і питання продовження реконструкції готелю «Дружба», нині вивчаються документація, тож якісь результати будуть десь за місяць. Вирішується питання функціональності, тобто що саме там буде чи готель, чи торговий центр. Ведуться перемовини і з власниками довгобудів та недобудованих споруд, в результаті яких, сподівається архітектор, їх в місті, стане менше.
Окрім зонування забудов у генплані передбачено і транспортні розв’язки, в тому числі й через залізничний переїзд. Колись це питання вже вивчалось, розглядалась можливість встановлення мосту через колії, навіть був готовий проект, але… і тут знову потрібні чималі фінанси. Як бачимо все впирається в кошти, нам лише залишається вірити, що колись вони будуть і місто оновиться, зберігши при цьому свій колорит.
Новий генеральний план після прийняття ще не було оприлюднено, але враховуючи те, що у міській раді переймають досвід інших міст, де на сайтах адміністрацій можна ознайомитись з містобудівними документами, його появи чекати лишилось недовго.