Дебати «Місто Бердичів на шляху до європейської інтеграції України та роль молоді у цьому процесі» пройшли в молодіжному центрі «М-Формація» за підтримки проєкту Представництва ЄС в Україні «Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні». Дискутували, аналізували й обговорювали шляхи вирішення найбільш актуальних проблем, які непокоять жителів громади, представники євроклубу «Гармонія» гімназії № 8 і депутати Бердичівської міської ради.
Дебати – ще один івент у циклі подій із відзначення гімназистами Дня Європи в межах реалізації проєкту «Європейське майбутнє України справами євроклубівців».
У День вишиванки в креативному просторі зали Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади відбувся обмін думками між двома сторонами – десятикласниками, учасниками євроклубу «Гармонія», та народними обранцями – секретарем Бердичівської міської ради Богданом Колядою, депутатами міськради Анною Левандовською, Альоною Сіталовою і Лідією Савченко. На дебати завітали батьки учнів та представники євроклубу «ЄвроGO» Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської МТГ.
Модераторка події, заступник директора гімназії № 8 із навчально-виховної роботи, координаторка євроклубу «Гармонія» Аліна Рижко розпочала зустріч із поетичних рядків про вишиванки, в яких – «думи і пісні, про щастя мрії, туга за синами, тривога вічна, гарні дні ясні, до Бога звернення – молитва мами…» Під час презентації роботи євроклубу присутні дізналися про напрямки його діяльності та цікаві ініціативи. Молодіжне об’єднання створене у 2019-му, і п’ятий рік поспіль «Гармонія» – серед переможців конкурсу проєктів від Представництва ЄС в Україні.
Директор гімназії № 8 Лідія Савченко переконана: дебати – можливість поділитися досвідом, застосувати свої знання у полеміці та отримати корисну інформацію. Євроклубівці окреслили 8 найбільш гострих, на їх думку, проблем та шляхи їх вирішення. Гімназисти аргументували свої позиції, висуваючи переконливі докази та пропонуючи власні ідеї.
Проблема доріг у Бердичеві
«Міські дороги – проблема давня і сьогочасна, – запросила до обговорення Аліна Якимчук. – Деякі ділянки – в критичному стані. Наочний приклад – незадовільний стан дорожнього покриття у мікрорайоні Загребелля. Проблемною є ділянка шляху з Бердичева на Житомир, а також окружна дорога міста». «Чому б не зробити дороги поступово та надати фінансування на благоустрій Бердичева? –пропонувала гімназистка. – Для вирішення питання доцільно буде, щоб міська влада спрямувала бюджетні кошти на ремонт доріг та розділила місто за певними ділянками, на яких по черзі проводитимуться необхідні роботи». «Потрібні великі кошти, щоб прискорити процес покращення асфальтованих доріг, – зауважив секретар Бердичівської міської ради Богдан Коляда. – Доцільним є створення окремого підрозділу, яке б займалося виключно цим питанням, використовуючи сучасні технології. У цьому році стартуємо щодо заміни підземних мереж та одночасного прокладання асфальту». На думку депутатки Анни Левандовської, важливу роль для забезпечення безпеки руху людей відіграють тротуари, які потребують ремонту. Лідія Савченко вважає, що варто зробити пішохідною вулицю Шевченка, яка пролягає повз парк культури і відпочинку. Депутати дійшли висновку: слід створити інтерактивну мапу доріг для взаємодії з громадськістю і, зокрема, з молоддю щодо поточного стану покриття, дати проведення ремонтних робіт, інформації про ускладнення руху тощо.
Громадський транспорт має бути зручним та ефективним
Однією з найдискусійніших серед жителів Бердичева залишається тема громадського транспорту, наголосила Вероніка Носадчук. Який рецепт якісного та надійного? Серед пропозицій щодо поліпшення комфорту на міських автобусних перевезеннях – наявність пандусів для осіб з інвалідністю, збільшення кількості місць для сидіння, наявність аптечки та кнопки «стоп» для зупинок. Для зручності і безпеки руху велосипедистів має бути відповідна доріжка. «Чи можливе використання екологічно чистого транспорту?» – звернулася гімназистка до депутатів. Вони схвально відгукнулися на ідею. Декілька років тому на Європейській була облаштована велосипедна доріжка. На відміну від України такі поширені в Європі. В Івано-Франківську запровадили практику: влада вирішила зменшити кількість автомобілів у центрі міста, чиновникам запропонували добиратися на роботу на велосипедах. Стимулювання розвитку культури велосипедного руху, зазначили депутати, потребує розбудови відповідної інфраструктури, однією з проблем залишаються досить вузькі тротуари. На жаль, на заваді стає брак фінансування. Доцільним було б створення навчального центру для велосипедистів, приєдналися до спілкування батьки 10-класників. Євроклубівцям порадили проводити інформаційно-просвітницькі акції серед населення, спонукаючи їздити на велосипедах.
Питна вода: ще раз про наболіле
Питна вода залишається проблемою номер один у Бердичеві, підкреслила Марія Липська. На дебатах йшлося про хлорування, зношеність міських мереж та погану якість води, показники хімічної і бактеріологічної забрудненості якої значно перевищують норму. Серед варіантів вирішення проблеми, зазначила гімназистка, – відновлення якості очисних споруд, зменшення викидів у річку фабрик та заводів, заміна водогінних труб і створення бювету для постачання чистої води з природного джерела. Варто досліджувати та використовувати методи очищення води у країнах Європи, кажуть учасники «Гармонвії». «Якою має бути роль молоді щодо покращення якості води?» – адресувала Марія Липська питання депутатам. Богдан Коляда звернув увагу на екологічні ініціативи та втілення проєктів з очищення річки. До речі, вчителі, технічний персонал і гімназисти влаштовують трудові рейди з прибирання смуги вздовж Гнилоп’яті у мікрорайоні Загребелля. Секретар Бердичівської міської ради повідомив: «Можливість мати чисту воду пов’язана з відновленням всіх артезіанських свердловин, які дають збагачену мінералами воду. Маємо проєкт будівництва станції знезалізнення води, держава готова його підтримати».
Сміття – загроза довкіллю та здоров’ю
«Сміття несе велику небезпеку, забруднюючи повітря, воду та ґрунт,
– підняла злободенну проблему Анастасія Шашкова. – І починати треба з себе». Шляхи вирішення – сортування, компост, переробка та прибирання навколишньої території. У гімназії № 8 встановлені баки для роздільного збору сміття, а такі потрібні у різних мікрорайонах міста, розвивали думку гімназисти. Проблему утилізації сміття, вважають євроклубівці, може вирішити переробний завод, з яким укладається договір. Створення умов для збору, сортування та подальшої переробки й використання відходів, що цінні як вторинна сировина, є актуальним для Бердичева.
Слід застосовувати штрафні санкції для громадян, котрі порушують вимоги щодо поводження з відходами, додали присутні на дебатах батьки. Що останнім часом зроблено в місті? Виділено кошти для придбання контейнерів для сміття, щоб встановити їх у визначених місцях, повідомили депутати. Бердичів потребує впровадження роздільного збору твердих побутових відходів.
Безпритульні тварини в місті
Президент учнівського самоврядування Марія Ковальська вела розмову про проблему, що створили самі люди. Безпритульні тварини є одними з найбільших розповсюдників інфекційних та вірусних захворювань і дуже небезпечні в агресивному стані. Старшокласниця звернулася до учасників дебатів: «Найпершою пропозицією для вирішення проблеми буде створення великого, оснащеного притулку з кваліфікованими працівниками, які мають бажання та вміння в утриманні чотирилапих». Було акцентовано увагу на заснуванні волонтерських спілок захисту безпритульних тварин, заохоченні людей до волонтерства, організації стерилізації та кастрації тварин для запобігання їх розмноження і щеплень для попередження розповсюдження різних захворювань.
До Бердичева приїжджали представники громадської організації «Порятунок чотирилапих» (м. Луцьк) із відлову, стерилізації та вакцинації собак, почули гімназисти на дебатах. Щодо комунального притулку, то утримувати його повністю за бюджетні кошти Бердичів не в змозі. Власники тварин повинні відповідально ставитися до домашніх улюбленців, не випускати без нагляду і не викидати їх на вулицю. На жаль, ситуація така, що потрібно захищати людей від безпритульних тварин.
Місто потребує спецмайданчиків для вигулу собак
Позиція євроклубівців чітка: існує багато проблем із вигулом собак для комфорту людей, а також тварин, і варто задуматися про місця для їх вигулу.
На такому майданчику, пропонує молодь, можна облаштувати локацію для занять із собаками та запросити кінологів. Старшокласники не проти стати волонтерами, щоб провести прибирання місця вигулу та зібрати кошти на його облаштування. Гімназисти охоче популяризуватимуть ідею створення таких спецмайданчиків, розповідаючи про можливість гуляти там із тваринами. Ініціатива цікава, зазначили депутати, вона дає поштовх до визначення подібних місць, наприклад, у міських парках.
Зони відпочинку: що хвилює і вимагає змін
Вікторія Кулик, Іванна Бриль та Марія Бутрик розповідали про необхідність реалізації проєкту, спрямованого на подальше облаштування та вдосконалення простору міських зон відпочинку, аби вони були більш комфортними для всіх верств населення. У центрі уваги – міський пляж, Центр позашкільної освіти ім. Олександра Разумкова та парк культури і відпочинку ім. Тараса Шевченка. Жителі прагнуть, аби на міському пляжі були облаштовані кабінки для перевдягання, душові та вбиральні, мріють про майданчики для волейболу, баскетболу і футболу та столи для настільного тенісу, облаштування зони для літнього кінотеатру тощо. Гімназисти наголошували на створенні належних санітарних умов, рівному земельному покритті і поліпшенні якості води.
Керівники гуртків відділення художньо-естетичного напряму ЦПО ім. О. Разумкова на даний момент змушені проводити заняття в інших освітніх закладах міста через ремонт і реставрацію будівлі центрального корпусу.
На дебатах йшлося про необхідність продовження будівництва за поданим планом.
Парк культури і відпочинку імені Тараса Шевченка потребує оновлення та модернізації. Тут відсутні належні санітарні умови в туалетах, незадовільним є стан доріжок й асфальту, недостатньою – кількість контейнерів для сміття, бракує освітлення (варіант – сонячні батареї), і застаріли атракціони. Слід реконструювати сцену, встановити нові лавки. Міській владі потрібно більше виділяти коштів на облаштування парку, вважають старшокласники. Проблема в тому, зазначила депутатка міськради Альона Сіталова, що парк перебуває в оренді, необхідно шукати інвесторів.
Секретар Бердичівської міської ради Богдан Коляда нагадав, що народний депутат України Богдан Кицак спрямував кошти на проведення ремонтно-реставраційних робіт у Центрі позашкілля, і перші кроки вже зроблені, потрібна певна сума, щоб доопрацювати проєкт, заплановано висадити дерева та квіти у парку навколо приміщення по вул. Вінницькій, 21.
Гімназисти побачили візуальний проєкт оновленого міського пляжу, який, ймовірно, матиме назву «Молодість». Його реалізація відбуватиметься у декілька етапів. До кінця року планують облаштувати спортивні майданчики, повідомив Богдан Олександрович. Стосовно очищення води від мулу на міському пляжі: відбулося засідання, де вирішили питання придбання спеціального апарату. «Ваше бачення, – вели діалог із молоддю депутати, – збігається з нашим».
Туристичні об’єкти Бердичева
Бердичів має туристичну привабливість, представив невелику презентацію Андрій Паламарчук, у нас є чимало місць, які повідають про його історію, культуру та дух: Монастир Босих Кармелітів, Музей Джозефа Конрада, Музей єврейства… Туристам варто побувати в Бердичеві і здійснити мандрівку його куточками. «Є можливість використання промислового туризму, – зазначила депутатка міськради Анна Левандовська. – Зокрема, йдеться про потужний потенціал пивзаводу. Мають цікаву історію фабрика одягу, хлібозавод… Промисловий туризм є одним із сучасних напрямків і має потенціал для створення унікального досвіду. Існує проблема – рівень обслуговування в міських готелях не завжди відповідає вимогам приїжджих, а це потребує вкладення власниками великих коштів. Також йдеться про відновлення доріг до головних туристичних магнітів і зручний транспорт. Наше місто – обличчя кожного з нас…» «Ви – наше майбутнє, – звернулася до гімназистів депутатка міськради Альона Сіталова. – Радує, що маєте прогресивні погляди, що вам небайдужа доля Бердичева. Разом ми – сила».
Зараз відбувається процес розробки Стратегії розвитку Бердичівської МТГ на період до 2027-го року, спілкувався з євроклубівцями Богдан Коляда: «Головна мета – покращення життя громадян шляхом економічного зростання, підвищення конкурентоспроможності громади та вирішення проблем соціально-економічного характеру. Важливим є опитування серед мешканців і суб’єктів підприємницької діяльності, громадських організацій, установ та організацій всіх форм власності. Пропозиції до проєкту Стратегії приймаються до 30-го травня 2023-го року на електронну адресу: [email protected]».
Дебати завершилися. Міські депутати побажали «неймовірній, крутій, креативній молоді однієї з топових шкіл міста» й надалі бути активною: «Ваша думка може впливати на прийняття спільних рішень. Ви маєте свій погляд на європейське майбутнє Бердичева і пропонуєте цікаві ідеї. Депутати завжди відкриті до взаємодії та готові зустрічатися з вами. Пишайтеся, що ви – бердичівляни, громадяни України. Швидкої Перемоги всім нам, миру і здійснення мрій».