В Україні спостерігається аномальне для нашого клімату підвищення температури. За багато років настільки висока температура тримається вперше так довго. Звісно, погода впливає як на здоров’я звичайних людей, їхнє самопочуття, так і на деякі сфери діяльності людини, зокрема й торгівлю. Ще в рази небезпечнішою стала стихійна торгівля, яка повсякчас процвітає у місті.
Тема засідання комісії
Через аномальні природні умови у Бердичівській міській раді провела чергове засідання комісія з надзвичайних ситуацій, на якій виступив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Валерій Биков. Він розповів про заходи, які мають бути вжиті у павільйонах та стихійних ринках у спекотну пору, а також про перелік дій у разі відключення електроенергії.
Захворюваність на кишкові хвороби
З початку року в Україні зареєстровано 29 спалахів гострих кишкових захворювань, від них постраждало 366 осіб (з них 176 діти) з 15 областей країни. У Житомирській, до речі, зафіксовані випадки захворювання ботулізмом.
Звідки ж з’являється у людей це кишкове захворювання? У більшості випадків через вживання неправильно консервованого м’яса, риби та інших продуктів у домашніх умовах й не тільки. Але звісно, що сам корінь проблеми набагато глибший. Головна проблема міста сьогодні — це стеження за якістю зберігання продуктів тваринного походження (м’яса, риби, молочних продуктів) у павільйонах та на стихійних ринках. І якщо у павільйонах ще є холодильники для зберігання усього добра, то на стихійних ринках людям продають те, що лежить просто під сонцем.
Особливо бентежить членів комісії незаконна точка продажу м’яса, яка знаходиться за магазином «Килимок». На одну з таких через сморід не один раз скаржилися мешканці багатоповерхівки на Житомирській. Ця точка з м’ясною продукцією стоїть вже кілька років та процвітає. Якщо ще у холодні пори року питань до зберігання м’ясних виробів менше, хоча вони теж є, то в таку спеку, як зараз, це стає дуже небезпечною лотереєю для покупця.
Відповідальність за якість продуктів на ринках
Пан Валерій наголосив у розповіді, що держава обмежила їхні повноваження на період воєнного стану. Тепер уся відповідальність за якість продукції на місцевих ринках покладається на операторів ринку, а також на виробників.
І якщо з міськими ринками все більш-менш зрозуміло, то хто ж несе відповідальність за торгівлю “з рук”? Звісно, за законом за це має відповідати саме та людина, яка продає продукцію невідомого походження у невстановленому для цього місті. Таких “точок” у Бердичеві є багато:
- район центрального ринку
- район Червоної гори
- район М’ясокомбінату
Але на мою особисту думку, саме попит породжує пропозицію. Тож закликаю бердичів’ян бути обачніше та розважливіше. Ігнорувати “зручні місця” продажу, натомість підтримувати того, хто перепродає сертифіковані продукти, сплачує орендну плату за своє місце, а також податки в державу, яка дає можливість працювати. Про стихійну торгівлю та її глибоке закорінення у нашому місті ми писали багато разів.
Заходи безпеки
На всіх ринках працюють лабораторії, які проводять експертизи. Але якщо за якістю продуктів, які постачаються на ринок, здійснюється контроль, то хто за ними слідкує далі? Все лягає на совість продавців? Загалом ні, бо як і згадувалося вище, за це має нести відповідальність передусім оператор ринку. Через часті відключення світла та аномально високу температуру, що тримається протягом місяця, тепер влада закликає операторів ринків ще пильніше контролювати ситуацію. Зокрема пропонується розробити заходи, які допомогли б зберігати якість продуктів під час відключень електроенергії, Щоправда, як саме це можна зробити, окрім помістити все в один холодильник, на засіданні не уточнювали. Також пропонується встановити термометри на холодильниках так, щоб кожен покупець міг бачити температуру, за якої зберігається продукція.
Підсумовуючи все сказане, пан Валерій наголосив, що невдовзі будуть проводитися посилені перевірки муніципальної інспекції та поліції для контролю зберігання продукції на усіх ринках Бердичева.