У Бердичеві скоро можна буде розплатитися шагами? Ні, це не про кроки, а про українську монету, яку планують перейменувати з «копійки» на «шаг». Про наміри змінити назву державної монети вчора повідомив громадян Національний банк України.
Почувши про шаги вперше, можна подумати, що це більше схоже на маячню. Але уважні читачі творів Тараса Шевченка, Лесі Українки, чи любителі історії не почули для себе нічого нового. Адже шаг у багатьох записах з XVI – XVII ст. згадується як назва монети. Копійка ж прийшла на територію України зі сходу, тоді, коли сусідська імперія окупувала наші землі.
Історики також наголошують, що у період визвольних змагань у XX ст., Центральна рада УНР випустила грошові знаки під назвою шаг, відсилаючись до часів козацької держави. Їх виготовляли з цупкого паперу в одній з київських друкарень.
Сьогодні, аргументуючи свою ініціативу передусім деколонізацію державної монети, Національний банк України повідомив, що має намір поступово вводити в обіг шаги. Копійки ж при цьому обмінювати не потрібно, вони матимуть співвідношення цінності 1:1. Звісно, що банк буде поступово вилучати з обігу копійки, але про це буде повідомлено заздалегідь.
Варто зазначити, що за ініціативою Національного банку України буде розроблено відповідний законопроєкт, який буде винесено на розгляд Верховної Ради України. Якщо рішення буде ухвалене позитивне, то тільки після цього НБУ втілюватиме свою ініціативу у реальність.
А що про деколонізацію копійки думають бердичів’яни?