Аудиторська перевірка тривала понад три місяці та охоплювала період з 01.01.2019 року по 31.03.2024 року. Тобто перевірялись усі документи, які стосувались витрат бюджету та роботи комунальних підприємств і установ за більш ніж п’ять років. Фактично, це період діяльності команди нового міського голови та каденції нових депутатів міської ради.
Після офіційного завершення перевірки ще місяць тривали узгодження остаточного тексту її результатів, адже на знайдені порушення представники комунальних та бюджетних установ давали свої відповіді, і лише тоді були підписані остаточні акти перевірки.
За результатами вивчення документів аудитори надали міській раді 20 пропозицій, які мають поліпшити планування та використання бюджетних коштів.
Як сказали в Житомирському управлінні аудитслужби, повний текст акту займає кількасот сторінок, тому на наш інформаційний запит аудитори надали узагальнену інформацію про перевірку, напевно, виділивши в ній основні знайдені недоліки.
Отже, які ж недоліки знайшли аудитори:
- Передача повноважень з очищення каналізаційних стоків приватному підприємству шкодить міському бюджету (як то в Бердичеві є кілька очисних споруд, і міська рада вибирає, кому доручити очистку стоків – авт.)
- Неотримання 38 тонн гуманітарної допомоги за листами від міської ради (мовляв, написали лист, значить повинні були отримати допомогу, незалежно від того, чи була вона, чи ні – авт.)
- Управління ЖКГ не привело до ладу захисні споруди по вул. Індустріалізації, 3 (колишній авторемзавод) та по вул. Європейська, 11.
- Укладання договорів підряду на асфальтування вулиць з підрядними організаціями, а не латання ям власними силами підприємства «Бердичівкомунсервіс».
- Так само, укладання угоди на вивіз сміття та його утилізацію з ТОВ «Полісся-екосфера» аудитори визнали нераціональним рішенням.
- Те, що управління ЖКГ наперед робило проєкти на ремонти і будівництва, але не всі вони реалізовані, теж порахували недоліком.
- Не облікували асфальтову крихту, яку зрізали при асфальтуванні вулиць.
- Не роз’яснили населенню порядок отримання субсидій на вивезення рідких відходів, і в результаті їх ніхто не оформив.
- Не використали субвенцію з держбюджету на ремонт ЦПО, частину якої довелось повернути назад, а потім ці ж роботи виконувались за кошти міського бюджету.
- Недостатньо повно справлялись податки за землю з суб’єктів бізнесу, та залишились неоформленими деякі земельні ділянки, на яких знаходяться об’єкти нерухомості.
- Не зданий в оренду Скраглівський став, що могло б принести до бюджету аж 53 тисячі гривень.
- Під час дії воєнного стану на непершочергові потреби (привітання, подарунки тощо) витрачено понад мільйон гривень.
- Не переглянули штат міської ради в бік зменшення, що може привести до втрати 300 тисяч гривень.
З того, що перераховано у відповіді на інформаційний запит, не зовсім розуміло, де ж взялась цифра у 164 мільйони. Можливо, її рахували, як у випадку з водоканалом – взяли цифру 66 мільйонів (стільки за п’ять років заплатили мешканці Бердичева з очищення стічних вод) і сказали, що всі вони використані неефективно.
А чому, наприклад, аудитори не написали, що невпровадження платного паркування на вулицях Бердичева не додало десятки мільйонів до бюджету? Чи там би вони теж написали, що укладання угод з приватними операторами парковок є нелогічним, а комунсервіс сам все це має організовувати. Або, чому не написали, що не перехід на індивідуальне опалення “зжирає” щорічно десятки мільйонів гривень міського бюджету.
Якщо резюмувати, то тримісячна робота аудиторів вилилась лише в повторення істин, які і так були відомі в Бердичеві. За ідеєю, їхніми порадами мали б скористатись не розпорядники бюджетних коштів, а депутати міської ради та міські осередки політичних партій, тобто ті, хто визначає саме політику залучення та використання коштів міського бюджету. Але поки що місцева політика у нас зводиться лише до персоналій, а не до ідей.
Натомість за результатами різноманітних перевірок у нас більше слідкують правоохоронні органи. Вони вже давно «потирали руки», чекаючи остаточного акту аудиторів, щоб знову відкривати безперспективні кримінальні провадження, щоб блокувати і без того нешвидкі комунальні реформи…
P.S. На засіданні регламентної комісії її голова офіційно заявив, що якщо до сесії він не отримає повний текст результатів перевірки за своїм депутатським запитом, то й голосувати за бюджетні рішення не буде…