Про те, що від її свідчень може стати зрозумілим винуватість чи невиновність голови Швайківської громади у колабораціонізмі ми вже писали в попередніх публікаціях на цю тему.
Нагадаємо, що в липні цього року слідчі СБУ висунули Габріелу Мкртчяну підозру в колабораційній діяльності за те, що в березні 2022 року він буцім-то не давав будувати блок-пост в Швайківці та говорив, що сіяти можна при любій владі.
Сьогодні в Бердичівському суді відбулось чергове засіданні в цій справі, на яке знову прийшла група підтримки сільського голови кількістю в тридцять чоловік. Саме тому для засіданні вибрали більшу судову залу, в якій всі вони досить зручно розмістились.
Оскільки цього разу мали заслуховувати лише одного свідка, то Людмила Димидюк відразу залишилась в залі та з початком засідання зайняла місце за трибуною. Так, це трохи інша трибуна, ніж ті, за якими зазвичай їй доводиться виступати, але трималась вона спокійно та не поспішаючи відповідала на запитання.
Спочатку її засипав такими питаннями прокурор, який все хотів навести присутніх на думку, що Мкртчян на початку повномасштабного вторгнення не виконував якісь розпорядження начальника РВА, чи не приходив на наради, чи конфліктував з керівництвом адміністрації чи військовими.
Але, всі відповіді Людмили Вікторівни не підтверджували такі припущення, або ж вона просто не могла згадати якихось конкретних епізодів дворічної давнини.
З цього ж допиту виявилось, що Віктор Лозовицький, який фактично є головним обвинувачувачем Швайківського голови, двічі звертався до Димидюк, розповідаючи про слова Мкртчяна, сказані ним біля блок-поста. Перший раз ще на початку березня 2022 року, а другий раз десь через місяць.
Начальник РВА повідомила про цей візит спочатку заступника голови Швайківської ОТГ Едуарда Томашевського, а за другим разом і самого голову, але до правоохоронних органів з цього приводу вона не зверталась. Натомість Віктор Лозовицький зразу обіцяв їй, що під до правоохоронних органів та напише відповідну заяву про злочин. Чи ходив він і чи писав, Людмила Вікторівна не знає.
Ще раз акцентуємо, що ці візити відбувались весною 2022 року. Пройшов цілий рік, коли ніхто ніде не згадував про якісь слова. І тут раптом, 7 квітня 2023 року ні з того ні з сього, СБУ відкриває провадження та звинувачує голову громади в колабораційній діяльності та розпочинає розслідування. Три дізнавача СБУ та прокурорська група в складі п’яти прокурорів починають писати стоси паперів у новій справі. А для переконливості замовляють в Науково-дослідному центрі судових експертиз семантично-текстуальне дослідження слів Габріела Мкртчяна (за 5974 гривні), точно передати які через рік вже мало хто спроможний.
До речі, як повідомив захисник обвинувачуваного Ігор Попов (колишній прокурор Бердичівського району), експертка, яка проводила дослідження має сертифікат лише на перевірку письмових тверджень, а не усних, а для усних взагалі замовники досліджень мають подавати аудіозапис сказаного чи висловленого. В даному випадку ж, для дослідження дали фразу, яка фактично стала збірною з показів п’яти свідків.
Експертка написала у висновку, що раз у фразі були дієслова кличного змісту: «не кипишуйте», значить їх автор закликав до непротивлення агресії.
Потім була ще одна аналогічна експертиза, потім був обшук в квартирі Мкртчяна 5 липня, єдиним результатом якого стало те, що слідчі нарешті дізнались яким саме номером телефону користується підозрюваний. Потім були роздруківки телефонних розмов, які були вилучені в Київстару, але жодної зачіпки в них теж так і не знайшли.
Сьогодні на засіданні суддя запропонував подивитись відео обшуку на загал, але сам прокурор відмовився від такої пропозиції. Диск з даними Київстару все ж почали дивитись, але далі величезного списку адрес базових станцій, через які проводились розмови, не пішли. І це означає, що нічого хоч трохи підозрілого там не виявили.
Саме під час цього перегляду і вичерпався час, відведений на це засідання, тож подальше дослідження доказів перенесли на наступне засідання. Наостанок суддя ще раз запевнив, що всі етапи судового процесу будуть виконані (а фактично, після вивчення доказів ще буде лиш допит обвинувачуваного), і 14 лютого розпочнуться дебати.
Після завершення засідання три десятка чоловіків і жінок стали виходити з зали, де тихо сиділи більше двох годин. Та Едуард Томашевський не спішив цього робити, зчепившись у дискусії з прокурором. Взагалі, цей прокурор, якого зробили крайнім у цілій групі, здається, помітно нервував і під час засідання, і після нього.
Якщо дійсно на засіданні 14 лютого дійде до дебатів, то виходячи з практики нашого суду вже у березні можна буде очікувати вирок суду. І який він буде обвинувальний чи виправдальний сьогодні ніхто не може сказати.
Але навряд чи судові перипетії Габріела Мкртчяна завершаться навіть з проголошенням виправдального вироку цій справі. Адже йому з кінця листопада інкримінують ще й «кришування» незаконного видобутку піску. І за цією справою Корольовський суд Житомира визначив йому запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. А ще збираються пред’явити підозру за незаконний перетин кордону. Чи вдасться йому довести свою невинуватість в усіх цих «наїздах» (та ще у кількох давніх справах, які тягнуться ще з 2014 року), навіть і з такою народною підтримкою, побачимо…