Вчора відбулось перше з засідань постійних комісій Бердичівської міської ради по підготовці до чергової сесії. Це було засідання регламентної комісії, яку очолює керівник фракції «Європейська солідарність» у міській раді Віталій Березовенко. На засіданні були присутні п’ятеро депутатів (разом з головою), двоє з яких представляють фракцію ОПЗЖ, один – «Слуга народу», та ще один – «Українська стратегія Гройсмана». Так детально описую партійний склад учасників засідання тому, що саме від цього і залежало прийняття деяких ключових рішень.
Але залежало воно навіть не від депутатів нашої міської ради, а від їхніх «кураторів», зокрема, від обласної депутатки від ОПЗЖ Наталії Онуфрієнко. Вона була присутня на засіданні від початку і до кінця, і саме вона вказувала, як голосувати депутатам від своєї партії.
Так, десь в середині двогодинного засідання її депутати демонстративно відмовлялись підтримувати земельні питання, а в кінці засідання вони подали на розгляд комісії два своїх нових проекти рішення сесії. Один – про відміну рішення виконкому про встановлення тарифу на пасажирські перевезення у розмірі 8 гривень та другий – про відміну рішення виконкому щодо шкільного харчування.
І депутат Амелькіна, яка формально представляла рішення, і Онуфрієнко, яка фактично його готувала, довго і запально (як на мітингу) доводили, що внаслідок їх прийняття значно звузились права і свободи бердичівлян. Опонував їм фактично лише голова комісії Віталій Березовенко, але його юридичні докази приймались лише «в штики».
Головне, на що «била» Онуфрієнко в питанні перевезень, це те, що в 2021 році не проводилось дослідження пасажиропотоку, яке має передувати прийняттю тарифу. Для пояснень викликали на засідання начальника управління Михайла Мая, який прийшов з великою текою документів і пояснив, що всі розрахунки були подані перевізниками ще в січні цього року за цифрами минулого року, а в тому році таке дослідження проводилось.
Врешті-решт, після довгої дискусії, головуючий поставив на голосування винесення проекту рішення щодо скасування рішення виконкому і чотири члени комісії проголосували «за». Наталя Онуфрієнко ледь не плескала в долоні від радості, що її проект підтримала перша депутатська комісія.
Але таких комісій має відбутись ще чотири і невідомо, чи вистачить емоційних криків ОПЗЖ, щоб переконати депутатів інших партій прийняти таке солодке і популістське рішення.
Я спілкувався нещодавно з деякими перевізниками, які щиро розповіли про стан справ у галузі. Сказати, що він плачевний, це нічого не сказати. Один з них вже офіційно подав заяву про розірвання угоди з міськвиконкомом, а інші теж думають про це. За тарифом 5 гривень галузь котилась у прірву, по 8 гривень хоч якось можна втриматись на плаву без ніяких поліпшень. Заправити маршрутки на день – більше тисячі гривень, водії за 500 гривень не хочуть працювати, всі більш-менш адекватні вже давно поїхали або в Київ, або в Польщу, дуже часто власники самі сідають за кермо, або ж ремонтують старі, як світ, лахи, які ламаються день через день.
Тобто, якщо депутати підуть на поводу у популістки з ОПЗЖ, то бердичівські маршрутчики просто відмовляться виїжджати на маршрути. А черги з нових перевізників з великими та комфортними автобусами, про які багато хто говорив перед виборами, не видно і за горами. Малий тариф і малий пасажиропотік на більшості маршрутів (крім 1 та 6) роблять неможливим оновлення автопарку місцевими підприємцями і позбавляють бажання заходити в місто інших перевізників. Зараз і так вже йде серйозне скорочення кількості автобусів на кожному маршруті згідно нової сітки, а в разі зменшення тарифу воно стане катастрофічним.